După proteste masive în mai multe orașe, guvernul din Kazahstan a demisionat
Nur-Sultan, 5 ian. /MOLDPRES/. În urma creșterii esențiale a prețurilor la gaze și carburanți, urmată de proteste masive în diferite orașe, guvernul din Kazahstan, una dintre cele mai stabile republici ex-sovietice, a demisionat, relatează MOLDPRES cu referire la G4Media.
Preşedintele Kasîm Tokaev a acceptat demisia executivului și a anunțat plafonarea prețurilor.
Kazahstan este unul dintre cei mai mari producători globali de petrol și gaze, iar localnicii au protestat față de creșterea abruptă a prețurilor.
În zilele premergătoare, poliţia a folosit grenade asurzitoare şi gaze lacrimogene pentru a dispersa o manifestaţie împotriva creşterii preţului la gaze care a reunit câteva mii de persoane la Almaty, capitala economică a acestei ţări din Asia Centrală. În urma protestelor, au fost arestați 200 de oameni în toată țara.
Mişcarea a început în oraşul Zhanaozen, în vestul acestei ţări bogate în resurse naturale, înainte de a se extinde în marele oraş regional Aktau de pe malul Mării Caspice.
Kasîm-Jomart Tokaev, la putere din 2019, a fost ales drept succesor de liderul istoric Nursultan Nazarbaev, în vârstă de 81 de ani, care a condus Kazahstanul timp de treizeci de ani din 1989 şi îşi păstrează influenţa.
Foto: Reuters
Nepotul lui Raul Castro spune că este dispus să negocieze cu Donald Trump
Sonda chineză Tianwen-2 ajunge la un asteroid, după o călătorie de un miliard de kilometri
Ucraina a atacat o răfinărie din Omsk, aflată la aproape 2.500 de kilometri de frontieră
Volodimir Zelenski cere NATO mai multe rachete Patriot după ultimul atac al Rusiei asupra Kievului
Atac masiv asupra Kievului: cel puțin zece morți și 48 de răniți după bombardamentele din timpul nopții
Cursuri de română ca limbă maternă, organizate în școli din Austria
Premierul ungar Peter Magyar propune ca parlamentarii să nu poată rămâne mai mult de 12 ani în legislativul țării
Incendiu puternic în Grecia: două fabrici mistuite de flăcări în apropiere de Salonic
Zelenski a cerut în discuția cu Trump „determinare americană” pentru a ajuta la încheierea războiului
Avioane de luptă ale misiunii de reacție rapidă a NATO, ridicate de la sol la granița româno-ungară
Numărul grecilor din diaspora, care se întorc în țara lor, este în continuă creștere
Trump și Netanyahu au convenit să se întâlnească în curând în SUA, în continuarea eforturilor de a pune capăt conflictului din Orientul Mijlociu
Fenomenul climatic El Niño ar urma să atingă o intensitate puternică între iulie şi septembrie
Premierul bulgar anunță că se va opune celui de-al 21-lea pachet de sancțiuni al UE împotriva Rusiei
VIDEO // Murele au apărut în piețele din Chișinău. Cât costă fructele și legumele de sezon
Zboruri noi spre trei orașe europene și mai multe curse spre destinații populare, din această toamnă
VIDEO // R. Moldova solicită debursarea a 191,5 milioane de euro din Mecanismul de Reformă și Creștere al UE
Absolvent al Harvard Business School și investitor în companii importante din Moldova: profilul candidatului PAS la funcția de premier, Vasile Tofan
Republica Moldova deschide negocierile cu UE pentru Clusterul „Relații externe”
Patru lingouri din aur, depistate de vameși la Aeroportul Chișinău
Vasile Tofan, candidatul PAS la funcția de premier: „Voi canaliza toată energia și experiența pentru a duce la capăt procesul de integrare europeană”
Deputatul Alex Trubca își depune mandatul
Bootcamp-ul Programului comun de stagii al Uniunii Europene și al Guvernului Republicii Moldova
Breaking news
VIDEO // Vasile Tofan este candidatul PAS pentru șefia Guvernului. Igor Grosu: „Republica Moldova are nevoie de competență, integritate, prezență activă și putere de a îndeplini așteptările cetățenilor”
Întrevederea secretarului de stat al Guvernului pentru reintegrare cu ambasadoarea Republicii Croația
Festivalul Internațional de Film Transilvania revine la Chișinău cu filme premiate și invitați speciali
Apărarea cibernetică și combaterea amenințărilor hibride, pe agenda consultărilor moldo-elvețiene de la Berna
Cadrele didactice din Găgăuzia își consolidează competențele. 47 de profesori au absolvit un program de perfecționare
VIDEO // Un bărbat din Chișinău a fost arestat după ce și-ar fi jefuit sora de bijuterii din aur
Participarea vicepremierului pentru reintegrare la o masă rotundă dedicată procesului de reglementare a conflictului transnistrean, organizată la Vilnius