Emmanuel Macron lansează un apel Uniunii Europene să aibă o poziţie unitară faţă de Turcia
Paris, 10 sep. /MOLDPRES/. Preşedintele francez Emannuel Macron a lansat joi un apel Uniunii Europene să prezinte o 'voce mai unită şi mai clară în faţa Turciei', care 'nu mai este un partener în regiune', în contextul în care nu există o poziţie unită a blocului comunitar cu privire la acest subiect, informează AFP, preluat de AGERPRES și MOLDPRES.
'Europa trebuie să aibă o voce mai unită şi mai clară' faţă de Turcia, a declarat şeful statului francez la Porticcio, în Corsica, insulă franceză în Marea Mediterană.
'Noi, europenii, trebuie să fim mai clari şi mai fermi cu guvernul preşedintelui (turc Recep Tayyip) Erdogan, care are astăzi comportamente inadmisibile' şi trebuie 'să-şi clarifice intenţiile', a afirmat şeful statului francez, subliniind totodată că 'dorinţa sa profundă' este de a 'reangaja un dialog fructuos cu Turcia'.
Macron a insistat totodată că UE doreşte să evite orice fel de escaladare a tensiunilor cu Ankara, potrivit Reuters.
'Au existat practici inacceptabile pe coasta libiană' cu privire la o fregată franceză ce opera sub comandament NATO'', a amintit preşedintele francez, evocând de asemenea că 'Turcia a semnat acorduri inacceptabile cu guvernul de uniune naţională libian (GNA), negând drepturile legitime ale Greciei' în estul Mediteranei. În fine, Turcia 'desfăşoară practici de foraj în zona cipriotă, ceea ce este inacceptabil', a denunţat el.
De luni de zile, tensiunile au crescut în intensitate în Mediterana de Est, unde preşedintele turc duce o politică expansionistă, iar Grecia este cea mai expusă, notează Le Figaro. Franţa a fost până acum unul dintre cei mai puternici susţinători europeni ai Atenei, mergând până la a desfăşura mijloace militare în zona aflată sub tensiune.
Joi, Macron este gazda a celui de-al şaptelea summit Med7, un forum informal al ţărilor din sudul UE, la Porticcio, lângă Ajaccio, la care vor participa lideri ai ţărilor UE riverane Mării Mediterane - premierul italian Giuseppe Conte, şeful executivului spaniol Pedro Sanchez, prim-ministrul grec Kyriakos Mitsotakis, premierii portughez Antonio Costa, cipriot Nikos Anastasiades şi maltez Robert Abela.
Principalul subiect pe agenda discuţiilor vizează tensiunile din Mediterana de Est între Turcia şi Grecia.
Ambiţia este de a reface 'o 'Pax Mediterranea, adică un spaţiu pentru circulaţia culturilor, a cunoaşterii şi nu un spaţiu de conflict sau mizerie', a declarat miercuri preşedintele francez, citat de Le Figaro.
BTA: Gimnastele bulgare au câștigat două titluri și patru medalii la Cupa Aphrodite din Atena
Ucrainenii au atacat cel mai mare port rusesc pentru exportul de petrol de la Marea Baltică
UE limitează fluxul de informaţii confidenţiale către Ungaria
Slovenia restricționează vânzările de carburanți
G7 cere Iranului „să pună capăt imediat și necondiționat” atacurilor sale „nejustificabile”
Donald Trump ia în considerare „reducerea treptată” a operațiunilor împotriva Iranului
Nave comerciale sub pavilion străin, avariate în urma unui atac cu drone în regiunea Odesa
Ucraina a desfășurat unități pentru interceptarea de drone în cinci țări din Orientul Mijlociu
SUA au început operațiunea militară de redeschidere a Strâmtorii Ormuz
Premieră istorică: slujbele au fost suspendate la Biserica Sfântului Mormânt din Ierusalim
Iranul nu mai poate îmbogăți uraniu sau fabrica rachete balistice, anunță premierul israelian
Emisari ucraineni se întâlnesc sâmbătă cu negociatorii americani în SUA
Italia estimează că există sute de „celule latente” iraniene în întreaga lume
Prețurile la gaze în Europa au crescut cu 30% după atacuri asupra infrastructurii energetice din Golful Persic
TeConsult își consolidează rolul în guvernarea deschisă: a fost finalizată cea de-a doua ediție a programului de instruire
Fermieri din 14 raioane vor beneficia de granturi pentru irigare
FOTO // Lucrări agrotehnice de primăvară la Colegiul Tehnic Agricol Svetlîi, în cadrul proiectului „Livada Moldovei”
SFS: Specialiștii IT, care colaborează cu firme străine, trebuie să își declare veniturile până la 30 aprilie
Iranul a mobilizat peste un milion de oameni pentru eventualitatea unei invazii terestre
Peste 2200 de tone de benzină și motorină au fost importate joi în Republica Moldova
Premierul Alexandru Munteanu a transmis un mesaj de unitate la aniversarea Unirii Basarabiei cu România
Circa 300 de magistrați participă la Adunarea Generală a Judecătorilor
Camerele de Comerț și Industrie din Republica Moldova și Slovacia au pus bazele unui nou parteneriat strategic pentru afaceri
Republica Moldova marchează Ziua Mondială a Teatrului
DOC // Monitorul Oficial a publicat modificarea mecanismului de stabilire a prețurilor la carburanți pe durata stării de urgență
Nouă medicamente noi vor apărea în farmaciile din Republica Moldova
DOC // Modificarea metodologiei de calcul a tarifelor în transportul auto a fost publicată în Monitorul Oficial, intrând în vigoare imediat
Speakerul Igor Grosu, la 108 ani de la Unirea Basarabiei cu România: „Cel mai bun mod de a onora acel moment istoric este să întărim legăturile dintre oamenii de pe ambele maluri ale Prutului”
ANTA: Toate cursele regulate de pasageri au fost reluate
Condiții mai bune pentru pacienți și medici la Spitalul raional Briceni