ro

 

Externe
10 August, 2026 / 10:52
/ 26 Februarie, 2022

Emmanuel Macron sprijină Republica Moldova și Georgia

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Paris, 26 feb. /MOLDPRES/. Emmanuel Macron, președintele Franței i-a asigurat pe preşedinţii Republicii Moldova şi Georgiei, ţări care se învecinează cu Ucraina în Europa de Est, că Franţa le va susţine "împotriva oricăror tensiuni sau tentative de destabilizare", a anunţat sâmbătă, 26 februarie, Palatul Elysee, relatează MOLDPRES cu referire la Agerpres.

"Suntem alături de Republica Moldova şi Georgia, pentru apărarea suveranităţii şi securităţii lor", a declarat Emmanuel Macron în discuţii la telefon cu cei doi preşedinţi, Maia Sandu şi Salome Zurabişvili, potrivit Palatului Elysee.

Șeful statului francez şi-a exprimat "hotărârea de a susţine parteneriatele de vecinătate estică" ale UE.

Vineri, ministrul de Externe francez Jean-Yves Le Drian, a avertizat că preşedintele rus Vladimir Putin este un "semănător de război", iar ofensiva în curs de desfăşurare în Ucraina ar putea să se extindă la Republica Moldova şi la Georgia.

"Suntem îngrijoraţi pentru ceea ce va urma", a subliniat Jean-Yves Le Drian, întrebat de postul de radio France Inter despre situaţia Republicii Moldova şi a Georgiei, şi a denunţat "deriva rusă în materie de ingerinţe".

Republica Moldova şi Georgia, foste republici sovietice, au ambele teritorii separatiste proruse. Cel din R. Moldova, Transnistria, are o bază militară în apropiere de oraşul ucrainean Odesa.

Emmanuel Macron a convocat un consiliu al apărării pentru sâmbătă, ora 17:00, pentru o analiză a ultimelor evoluţii pe teren.

În a treia zi a invaziei ordonate de preşedinte rus Vladimir Putin, capitala ucraineană Kiev se află sub tirul rachetelor ruse şi lupte violente au loc în oraş.

Armata rusă a lansat în zorii zilei de joi o invazie pe scară largă împotriva Ucrainei - terestră, aeriană şi navală -, cel mai mare atac al unui stat împotriva altui stat în Europa de după cel de-Al Doilea Război Mondial.

Foto: reuters.com


 
Ultimele Știri
/ Acum 3 zile

BTA: Peste 1.000 de copii, câștigători ai concursurilor organizate de Agenția de Stat pentru Bulgarii din Străinătate, vor fi premiați

/ Acum 3 zile

The Washington Post: Mai multe state europene refuză să transfere rachete Patriot Ucrainei

/ Acum 4 zile

Italia plasează toate cele 27 de oraşe mari ale sale sub cea mai înaltă alertă de caniculă

/ Acum 4 zile

Austria și Slovacia au înregistrat cea mai ridicată temperatură din istoria măsurătorilor

/ Acum 4 zile

Iranul și Omanul convin asupra unei rute de navigație prin Strâmtoarea Ormuz

/ Acum 4 zile

Livrările de rachete interceptoare către Ucraina au scăzut la o treime față de anul trecut

/ Acum 4 zile

ARMENPRESS: Oficiali din Armenia și SUA discută lansarea rapidă a programului TRIPP

/ Acum 4 zile

Putin anunță remanieri în conducerea armatei ruse și reorganizarea serviciilor logistice

/ Acum 5 zile

Cel puțin 15 persoane au murit în urma unui atac aerian asupra Kievului

/ Acum 5 zile

ARMENPRESS // SUA majorează finanțarea Fondului TRIPP+ Enterprise pentru Armenia la 402 milioane de dolari

/ Acum 5 zile

SUA şi Iranul ar putea încheia un acord în vederea redeschiderii Strâmtorii Ormuz până miercuri, anunţă secretarul american al Trezoreriei

/ Acum 5 zile

Peste 25 de milioane de turiști au vizitat Turcia în primul semestru din 2026

/ Acum 5 zile

Bloomberg: Atacurile ucrainene au redus la minimul ultimilor 24 de ani procesarea petrolului în Rusia

/ Acum 6 zile

Zelenski: „Ucraina va depune toate eforturile pentru a pune capăt războiului Rusiei înainte de iarnă”