Estonia a alocat aproape un milion de euro pentru demontarea monumentelor sovietice
Tallinn, 6 ian. /MOLDPRES/. Ministerul Apărării al Estoniei a alocat 916.405 euro din bugetul statului pentru demontarea şi deplasarea monumentelor sovietice, relatează MOLDPRES cu referire la Agerpres.
Odată cu începutul invaziei ruse în Ucraina a apărut inițiativa de înlăturare a obiectelor de propagandă lăsate de regimul sovietic. Ataşatul de presă al guvernului, Jevgenia Vara, a declarat că Ministerul Apărării a alocat 916.405 euro pentru demolarea şi deplasarea monumentelor sovietice.
O sumă de circa 60.000 de euro suplimentari au fost alocaţi unui grup de lucru instituit de guvern pentru lucrările de demontare. Potrivit estimărilor acestuia, 244 din cele 322 de obiective înregistrate urmează să fie demontate.
Alte 56 de monumente au fost demontate la începutul lunii ianuarie. Patru monumente necesită o abordare specială din cauza naturii lor, întrucât se află în cimitire, în timp ce 74 de obiective sunt evaluate ca neutre şi nu vor fi nici demontate şi nici transformate.
Și în Estonia continuă demontarea monumentelor sovietice.
Demontarea, deplasarea şi transformarea monumentelor sunt efectuate de municipalităţi, în afară de cazurile în care o parte dintre obiective se află în cimitire. Restul este făcut de stat, iar rămăşiţele a circa 830 de persoane au fost reînhumate.
Au existat și unele probleme, cum ar fi transferul unui tanc din cel de-al Doilea Război Mondial la Narva, la frontiera cu Rusa. El era situat la marginea oraşului şi reprezenta un memorial dedicat soldaţilor căzuţi de partea sovietică.
Cinci state ale UE propun limitarea temporară a unor drepturi de vot pentru noii membri
Ucraina a lovit cu rachete de croazieră industria militară rusă
Şefii de guverne din opt ţări nordice şi baltice susţin aderarea Ucrainei la UE şi NATO
Armata SUA a lansat atacuri împotriva Iranului
Liderii nordici și baltici și-au exprimat susținerea pentru „marșul ireversibil” al Ucrainei spre NATO și aderarea sa cât mai rapidă la UE
Persoanele care au participat la războiul purtat de Rusia împotriva Ucrainei vor fi interzise în Uniunea Europeană
Sute de superiahturi au blocat portul Monaco în timpul Marelui Premiu de Formula 1
UE pregătește noi sancțiuni împotriva Rusiei. Aproximativ 80 de persoane și companii ar putea fi incluse pe listă
Patru persoane au murit într-un atac rusesc în regiunea Harkov din Ucraina
ARMENPRESS: Observatorii IRI: Alegerile parlamentare din Armenia s-au desfășurat calm, corect și credibil
Ucraina anunță testarea cu succes a unor drone autonome pentru interceptarea aparatelor Shahed
Uniunea Europeană permite inspectarea navelor din „flota din umbră” a Rusiei în Marea Mediterană
Liderii europeni îl felicită pe Paşinian pentru victoria în alegerile legislative şi apropierea de UE
Ambasador iranian: Strâmtoarea Ormuz va fi deschisă, dar se vor percepe taxe de tranzit
Breaking news
Eugen Tomac și-a depus mandatul. Adrian Veștea a fost desemnat pentru funcția de premier al României
FOTO // Parlamentul, vizitat de elevi, cititori și tineri din mai multe state europene
GALERIE FOTO // Zilele Chinei la Chișinău, în obiectivul MOLDPRES
Gusturi, tradiții și tehnologie la „Zilele Chinei”. Ambasadoarea Dong Zhihua: „Nimic nu poate înlocui comunicarea directă”
Donald Trump afirmă că SUA și Iranul ar putea semna un acord pe 14 iunie
Atenție, călători! Punctul de trecere a frontierei Palanca-Maiaki-Udobnoe și-a sistat temporar activitatea
Premierul pakistanez afirmă că semnarea acordului de pace SUA-Iran este așteptată în 24 de ore
MEC și ANCE vor analiza petiția privind examenul de Bacalaureat la Matematică
Traficul intens la PTF Sculeni a fost fluidizat
VIDEO // Ministerul Culturii îi îndeamnă pe cetățeni să lase telefonul și să descopere arta
Republica Moldova a inaugurat un Consulat Onorific în Danemarca
Șase cetățeni moldoveni au decedat în accidentul din Ungaria
O familie de antreprenori din Boscana transformă pasiunea pentru flori într-o afacere de succes
Sportivii moldoveni au cucerit șase medalii la Campionatul Mondial Universitar al sporturilor de contact din Brazilia
Limba rusă a pierdut statutul de limbă protejată în Ucraina
VIDEO // Localitățile Roșcani, Telița și Calfa au aprobat decizia finală de amalgamare voluntară