Forțele aeriene siriene ar fi utilzat arme chimice în anul 2018
Haga, 12 apr. /MOLDPRES/. Organizația pentru Interzicerea Armelor Chimice a anunțat astăzi că Forţele aeriene siriene au utilizat clor într-un atac asupra oraşului Saraqeb din 2018, relatează MOLDPRES cu referire la AGERPRES.
Anchetatorii de la OIAC "au ajuns la concluzia că unităţi ale Forţelor aeriene siriene au utilizat arme chimice pe 4 februarie 2018 la Saraqeb", un oraş aflat la 50 km sud de Alep.
Experții internaționali i-au identificat pe autorii atacurilor chimice. Echipa de anchetă a OIAC, cu sediul la Haga, a stabilit "că există motive rezonabile de a crede" că un elicopter al Forţelor armate siriene "a lovit estul Saraqeb cu cel puţin un cilindru".
"Cilindrul s-a rupt şi a eliberat clor pe o mare suprafaţă, afectând 12 persoane", precizează raportul.
Siria şi aliaţii săi, printre care şi Moscova, au negat acest lucru. Însă o majoritate a statelor membre OIAC au autorizat în 2018 organizaţia să stabilească şi autorul unui atac chimic, nu numai să documenteze utilizarea unei astfel de arme.
Oficialii sirieni neagă orice implicare în atacuri chimice, afirmând că a trecut toate stocurile sale de arme chimice sub supervizare internaţională în termenii unui acord încheiat în 2013.
foto: militarywatchmagazine.com
Peste 20 de replici s-au înregistrat după puternicele seisme din Venezuela
Volodimir Zelenski a aprobat un plan de 40 de zile prin care vrea să forțeze retragerea Rusiei
NATO pregătește noi investiții masive în apărare și sprijin pentru Ucraina la summitul de la Ankara
Cutremure în Venezuela // Bilanțul urcă la 188 de morți și peste 1.500 de răniți
Explozii la Kiev după un atac cu rachete balistice lansat de Rusia
Canicula face sute de victime în Europa: peste 200 de morți în Spania, iar Franța închide mii de școli
BTA: Câștigătoarea Eurovision 2026, Dara, se alătură campaniei Ministerului Turismului pentru promovarea Bulgariei
Cutremure în Venezuela. Cel puțin 164 de morți și aproape 1.000 de răniți
Ucraina primește prima tranșă din împrumutul UE de 90 de miliarde de euro. Ursula von der Leyen: „Solidaritate pusă în practică”
Cutremure devastatoare în Venezuela: Cel puțin 32 de morți și peste 700 de răniți după două seisme puternice
ARMENPRESS: UE ia în considerare modelul Synopsys Armenia pentru instruirea în domeniul proiectării cipurilor
BTA: Universitatea de Medicină din Sofia introduce noi programe de licență pentru studenții internaționali
VIDEO // Zeci de turiști blocați într-un punct de belvedere din Rio de Janeiro din cauza unui schimb de focuri între poliție și traficanți
Senatul SUA îi solicită președintelui Donald Trump să pună capăt implicării militare în conflictul cu Iranul
Președinta Maia Sandu va susține o conferință de presă astăzi, 3 iulie
Republica Moldova și-a prezentat prioritățile în domeniul inteligenței artificiale la reuniunea parlamentară a statelor din regiunea Mării Negre
Comisia parlamentară pentru economie, buget și finanțe are un nou președinte
Breaking news
Premierul Alexandru Munteanu și-a anunțat demisia
Republica Moldova pregătește noi reguli pentru munca pe platformele digitale
Al doilea lot de vaccin antirabic din acest an a ajuns în Republica Moldova
Al doilea lot de vaccin antirabic din acest an a ajuns în Republica Moldova
VIDEO // Un bărbat a fost reținut în flagrant după o escrocherie de 140.000 de lei
Moneda comemorativă „Vasile Vasilache - 100 de ani de la naștere”, lansată de BNM
Peste 25,8 milioane de lei au fost direcționați în 2026 către organizații non-profit și entități religioase prin „Legea 2%”
Noul sediu al Teatrului „B. P. Hasdeu” din Cahul, tot mai aproape de inaugurare
Mamă solitară, salvată de la exploatare sexuală în Turcia. O femeie din Cahul, condamnată la șapte ani de închisoare
Euro se apreciază ușor, iar dolarul își menține valoarea
GALERIE FOTO // Expoziția „Adevărata natură” a artistului Șerban Savu, inaugurată la Muzeul Național de Artă al Moldovei
BTA: Cântăreața bulgară Elizabeth Visio a câștigat medalia de aur la un concurs muzical desfășurat la Rimini
Înmatricularea mașinilor importate a fost simplificată: procedurile pot fi efectuate la orice subdiviziune a ASP