Franţa şi Germania anunţă sprijin militar suplimentar pentru Ucraina după atacurile efectuate de Rusia
Paris, 10 oct. /MOLDPRES/. Preşedintele francez Emmanuel Macron şi-a exprimat "extrema îngrijorare" după seria de atacuri ruse care au vizat luni dimineaţa mai multe regiuni ucrainene şi a promis că va creşte ajutorul militar al Franţei pentru Ucraina, în timpul unei convorbiri telefonice de urgenţă cu omologul său ucrainean Volodimir Zelenski, informează AFP, preluat de AGERPRES și MOLDPRES.
Emmanuel Macron "a reafirmat sprijinul său deplin pentru preşedintele Zelenski şi angajamentul Franţei de a majora sprijinul său pentru Ucraina, ca răspuns la solicitările formulate de Kiev, inclusiv în materie de echipament militar", a anunţat Palatul Elysee.
Şeful statului francez "rămâne în strâns contact" cu omologul său ucrainean, precum şi cu "partenerii săi europeni şi din G7", a mai subliniat preşedinţia franceză.
Macron a confirmat vineri că Franţa preconizează să trimită Ucrainei şase tunuri Caesar suplimentare, în afara celor 18 deja livrate. Aceste tunuri de 155 mm, vârf de gamă al artileriei franceze, au o rază de acţiune de 40 de kilometri.
Aceste şase noi unităţi trebuie să fie deduse dintr-o comandă destinată Danemarcei. Discuţii în acest sens sunt în curs să fie finalizate cu Copenhaga, a precizat vineri Macron.
În afară de cele 18 tunuri Caesar, Franţa a furnizat până acum Ucrainei rachete antitanc şi antiaeriene, vehicule blindate (VAB), carburant, echipamente individuale şi circa 15 tunuri tractate TRF1 de 155 mm.
Franţa analizează de asemenea posibilitatea de a livra Kievului 20 de vehicule blindate Bastion.
Şi Germania va livra în câteva zile Ucrainei un prim sistem de apărare antiaeriană IRIS-T SLM, a anunţat luni ministrul german al apărării Christine Lambrecht, transmite Reuters. Berlinul va trimite Ucrainei patru astfel de sisteme.
"Noile tiruri de rachetă asupra Kievului şi a multor alte oraşe arată cât este de important să furnizăm rapid Ucrainei sisteme de apărare antiaeriană", a arătat într-o declaraţie responsabila germană.
"Atacurile Rusiei cu rachete şi drone terorizează în special populaţia civilă. De aceea noi oferim acum sprijin în special cu arme antiaeriene", a explicat ea.
Rusia a bombardat luni dimineaţa, la o oră de vârf, mai multe oraşe din Ucraina, omorând civili şi provocând întreruperea curentului şi încălzirii, într-o aparentă revanşă după ce preşedintele rus Vladimir Putin a declarat că explozia de la sfârşitul săptămânii trecute de pe podul care leagă Crimeea de Rusia a fost un atac terorist, menţionează Reuters.
Foto: gagadget.com
Biroul președintelui Consiliului European, Antonio Costa, a avut „contacte scurte” diplomatice cu Kremlinul
Parlamentul European a aprobat noi tehnici genomice (NTG) în agricultură
Liderii G7 reafirmă sprijinul militar pentru Ucraina și anunță noi sancțiuni împotriva Rusiei
Cutremur în nord-vestul Chinei: o perosană a decedat, altele opt sunt rănite
ARMENPRESS: Miniștrii UE discută consolidarea rezilienței și diversificarea economică a Armeniei
Președintele ucrainean Volodimir Zelenski a sosit la summitul G7 de la Evian
Zelenski propune o întâlnire cu Putin în SUA
SUMMIT G 7 // Regatul Unit va furniza uraniu îmbogățit Ucrainei și anunță noi sancțiuni împotriva Rusiei
BTA: Ediția revistei LIK dedicată lui Christo și Jeanne-Claude este prezentată la Paris
Zelenski spune că i-a propus lui Putin o întâlnire la summitul G7, dar Moscova nu a dat curs inițiativei
ARMENPRESS: Miniștrii de Externe ai UE discută sprijinul pentru Armenia în cadrul reuniunii Consiliului Afaceri Externe
Rusia a atacat Kievul: Catedrala Adormirea Maicii Domnului din Lavra Peșterilor a luat foc, sunt victime
Zelenski îi mulțumește lui Trump pentru sprijinul acordat Ucrainei și anunță o nouă întâlnire
Elvețienii au respins prin referendum propunerea de limitare a populației la 10 milioane de locuitori
Rezerviștii Forțelor Armate vor participa la antrenamente de instruire
BTA: Bucătarul Nikolay Genchev a câștigat locul I la Campionatul Național de Paella de la Burgas
ARMENPRESS // Autoritățile din Erevan pregătesc festivitățile Vardavar într-un format nou
Subvenții în valoare de peste 19 milioane de lei pentru agricultori, autorizate de AIPA în ultima săptămână
Serviciul Vamal și Poliția de Frontieră își consolidează cooperarea printr-un nou acord de colaborare
Premierul Alexandru Munteanu: „Fiecare reușită în parcursul european este rezultatul muncii pe care o facem aici, acasă”
Președintele Consiliului European, António Costa: „Vom susține Republica Moldova la fiecare pas spre aderarea la UE”
Președinta Maia Sandu: „R. Moldova este pregătită să deschidă negocierile cu UE pe toate grupurile de capitole. Este o cursă pe care vrem să o câștigăm”
Maia Sandu la Summitul UE – Moldova: „Moldova își face datoria. Contăm pe sprijinul celor 27 de state membre”
Discursul Președintei Maia Sandu la Summitul UE - Republica Moldova
Președinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, după Summitul UE-Republica Moldova „Vor fi deblocate încă 503 milioane de euro dacă Moldova va implementa reformele asumate”
Circa 1,2 miliarde lei, încasate de Fisc la buget în ultima săptămână
Acces la tehnologii moderne pentru elevii din Bălți: Liceul „Vladimir Maiakovski” a fost dotat cu echipamente digitale
Apelul mediului academic din Republica Moldova și România către Maia Sandu și Nicușor Dan: „Reîntregirea poporului român reprezintă o opțiune legitimă”
Expoziție comemorativă dedicată Lidiei Istrati. Ministrul Culturii: „O doamnă de fier care a avut curajul să promoveze adevărul, integritatea și dragostea de neam”
LIVE // António Costa, Ursula von der Leyen și Maia Sandu susțin declarații de presă, în urma Summitului UE - Republica Moldova