Gazoductul Nord Stream 2 rămâne a fi o temă controversată în marea politică germană
Berlin, 27 iun. /MOLDPRES/. Candidatul Uniunii Creștin Democrate la funcția de cancelar, Armin Laschet a declarat că Germania ar putea sista primirea de gaze ruseşti prin gazoductul submarin Nord Stream 2 dacă Moscova nu respectă condiţiile acordului sau îl utilizează pentru a face presiuni asupra Ucrainei, relatează MOLDPRES cu referire la Agerpres.
De mai mult timp gazoductul este o sursă de tensiune cu administraţia americană, care susţine că acesta conferă prea multă greutate preşedintelui rus Vladimir Putin, crescând dependenţa energetică a Europei faţă de Rusia ale cărei exporturi de gaze se pot astfel dubla.
Rusia şi partenerii săi occidentali au finalizat 95% din şantier pentru a transporta gaze naturale ruseşti prin Marea Baltică, ocolind astfel Ucraina şi privând Kievul de importante taxe de tranzit.
Armin Laschet, favorit la succesiunea Angelei Merkel atunci când aceasta îşi va părăsi postul de cancelar după alegerile din septembrie, a declarat în cursul unei dezbateri televizate despre politica externă că gazoductul finalizat în procent de 95% trebuie să fie terminat.
În cazul în care Rusia nu respectă regulile sau utilizează gazoductul împotriva Ucrainei, "putem întrerupe oricând acest proiect, chiar dacă gazoductul este terminat", a declarat el.Olaf Scholz, candidat la cancelarie din partea Partidului Social Democrat (SPD, de centru-stânga), a adoptat aceeaşi poziţie declarând: "Tot ce impietează asupra tranzitului de gaze şi securităţii Ucrainei are consecinţe asupra transportului potenţial prin gazoductul terminat".
O poziție negativă în chestiunea gazoductului are Annalena Baerbock, candidata Verzilor ecologişti - formaţiune clasată pe poziţia a doua în sondajele de opinie şi care ar putea înlocui SPD în calitate de partener la coaliţia conservatorilor.
"Imaginaţi-vă o iarnă în Europa", a declarat ea. "Nu vom putea spune "acum nu mai avem gaze". Dl. Putin vrea să destabilizeze nu doar Ucraina, ci şi pe noi, în calitate de europeni", a atenţionat reprezentanta Verzilor.
La fel ca și administrația Trump, Secretarul de stat american Antony Blinken a declarat miercuri că şantierul Nord Stream 2 este un proiect geopolitic rusesc care ameninţă securitatea Ucrainei.foto: dw.com
Volodimir Zelenski îl propune ca premier pe Serhii Koreţki. Rada Supremă ar putea să voteze astăzi noul Cabinet de miniştri
Uniunea Europeană şi Ucraina au încheiat un parteneriat în domeniul dronelor
După Marea Azov, ucrainenii au atacat nave rusești și în Marea Neagră: 20 de corăbii lovite într-o noapte
Washingtonul a reintrodus blocada asupra porturilor iraniene
Bloomberg: Rusia se confruntă cu un surplus de petrol pe care îl vinde tot mai greu
Trei persoane au murit în urma unui atac asupra Odesei
Ucraina va primi anul acesta primele avioane franceze Rafale
Turcia își promovează accesibilitatea ca destinație de vară, mizând pe zboruri directe și timpi reduși de așteptare
ARMENPRESS: Festivalul Internațional de Film „Golden Apricot” din Erevan a debutat cu 90 de filme din 40 de țări
Rada Supremă de la Kiev a aprobat demisia premierului Iulia Sviridenko
Ucraina a lovit în zona Mării Azov 116 nave rusești în 9 zile
Kievul a fost atacat cu rachete balistice
Uniunea Europeană şi Marea Britanie impun sancţiuni Moscovei din cauza atacurilor cibernetice
Canicula din iunie a adus peste 10.000 de decese în plus în Europa
Doi tineri au fost condamnați după ce au furat 18 300 de euro, 1 300 de dolari și bijuterii dintr-o locuință
Peste 70 de pacienți au beneficiat în iunie de intervenții complexe cu consumabile finanțate de CNAM
FOTO // Trei localități din raionul Ialoveni vor beneficia de un sistem modern de alimentare cu apă
Forumul de Afaceri Moldova - India: noi perspective pentru parteneriate economice și investiții bilaterale
Forumul de afaceri Moldova – India, desfășurat la Chișinău. Maia Sandu: „India știe cum să transforme ambiția în dezvoltare, iar Republica Moldova știe cum să transforme provocările în reforme”
FOTO // Festivalul Internațional „Ukrainian Day in Moldova” a reunit comunități din trei țări la Iabloana
Igor Grosu, întrevedere cu președinta Indiei: „Ne dorim mai multe investiții și proiecte comune în energie”
DOC // Programul de activitate al viitorului Guvern - „Economie europeană, stat eficient”, prezentat de Vasile Tofan: „Să construim un stat mai puternic și să accelerăm decisiv aderarea la UE”
Evoluțiile din sectorul produselor petroliere, monitorizate constant de ANRE: stocuri de motorină pentru opt zile și de benzină – pentru 18 zile
Escrocheriile telefonice fac noi victime. Prejudiciul depășește două milioane de lei
Republica Moldova și India își consolidează relațiile bilaterale și extind cooperarea în domenii strategice. Droupadi Murmu: „Împreună vom construi un parteneriat și mai puternic, orientat spre viitor”
Start admitere în învățământul profesional tehnic: peste 12 mii de locuri bugetare oferite în 79 de instituții
CNAM avertizează despre o nouă tentativă de fraudă online. Escrocii promit rambursări și solicită date personale
Discursul Președintei Maia Sandu la conferința comună de presă cu Președinta Republicii India, Droupadi Murmu
Republica Moldova și India vor semna un nou acord de cooperare în domeniul învățământului superior
Cod galben de instabilitate atmosferică, emis de meteorologi: ploi însoțite de descărcări electrice, grindină și vijelii