ro

 

Externe
06 Iulie, 2026 / 05:05
/ 24 Octombrie, 2021

Gazprom a anunţat că va sista de la 1 decembrie livrările de gaze către R. Moldova dacă aceasta nu-şi achită datoriile

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Moscova, 24 oct. /MOLDPRES/. Societatea rusă Gazprom a avertizat sâmbătă Republica Moldova că-i va sista livrarea gazelor începând din 1 decembrie dacă guvernul de la Chişinău nu plăteşte integral datoria acumulată pentru volumele de gaze contractate în septembrie şi octombrie, în timp ce negocierile dintre cele două părţi sunt în impas şi din cauza preţului cerut de societatea rusă pentru un nou contract, relatează mass-media din R. Moldova şi agenţii internaţionale de presă, citate de Agerpres și MOLDPRES.

"Datoria iniţială era de 433 de milioane de dolari, care ulterior din nerespectarea termenelor de achitare a crescut la 709 milioane de dolari. Cu toate acestea, autorităţile de la Chişinău nu vor să recunoască această datorie", a declarat purtătorul de cuvânt al Gazprom, Serghei Kuprianov.

''Dacă nu sunt achitate integral livrările de gaze şi, în consecinţă, nu va fi semnat un nou contract pentru perioada începând din 1 decembrie, atunci Gazprom va suspenda furnizarea gazelor'', a avertizat acesta. El a admis că situaţia din Republica Moldova este ''foarte complicată'', dar a estimat că ''vina revine în totalitate autorităţilor'' de la Chişinău care ''au provocat criza cu mâna lor''.

De asemenea, reprezentantul Gazprom a spus că nu înţelege de ce aceste autorităţi intenţionează să lichideze compania Moldova-Gaz, cea prin care au fost contractate livrările în prezent datorate de Chişinău.

Compania rusă i-a propus părţii moldovene o reducere cu 25% a preţului pentru livrările de la 1 decembrie dacă aceasta plăteşte integral datoria. Dar Chişinăul cere o reducere de 50% şi consideră că preţul de 790 de dolari mia de metri cubi din oferta Gazprom este prea mare. Republica Moldova nu poate accepta să plătească pentru gaze un preţ mai mare decât celelalte ţări din regiune, a declarat sâmbătă, la revenirea de la negocierile desfăşurate la Moscova, ministrul Infrastructurii şi Dezvoltării Regionale, Andrei Spînu.

În acest context, care coincide cu criza de pe piaţa energetică europeană, premierul Natalia Gavriliţa a anunţat că guvernul său negociază achiziţii de gaze din Ucraina, România şi Polonia.

Republica Moldova a instituit starea de alertă în sectorul energetic, stabilind un set de măsuri, printre care utilizarea păcurii pentru producerea energiei electrice şi termice, dar şi pregătirea unor măsuri compensatorii pentru consumatorii de gaze.


 
Ultimele Știri
/ Acum 5 zile

Cutremurele din Venezuela: bilanțul crește îngrijorător. Zeci de mii de dispăruți

/ Acum 6 zile

Un nou cutremur puternic în Venezuela, la cinci zile după dublul seism din 24 iunie

/ Acum 6 zile

Atac cu rachetă asupra orașului ucrainean Dnipro: cel puțin cinci morți și zeci de răniți

/ Acum 6 zile

Zelenski propune înființarea unui Panteon național pentru eroii Ucrainei

/ Acum 6 zile

BTA: Pilotul bulgar Nikola Țolov a câștigat etapa a șasea a sezonului de Formula 2 din Austria

/ Acum 6 zile

Bilanțul cutremurelor din Venezuela urcă la 1.450 de morți. Căutările continuă în speranța găsirii de supraviețuitori

/ Acum 6 zile

Valul de caniculă din Europa a provocat 1.300 de decese suplimentare, avertizează directorul OMS

/ Acum 7 zile

Cel puțin doi răniți la Kiev după un atac nocturn rusesc cu rachete și drone

/ 27 Iunie, 2026

Acord-cadru încheiat între Israel, Liban și SUA

/ 26 Iunie, 2026

Europarlamentarul Siegfried Mureșan, propus de PNL, USR și UDMR pentru funcția de premier: „România are nevoie de un guvern competent și realmente pro-european”

/ 26 Iunie, 2026

Peste 20 de replici s-au înregistrat după puternicele seisme din Venezuela

/ 26 Iunie, 2026

Volodimir Zelenski a aprobat un plan de 40 de zile prin care vrea să forțeze retragerea Rusiei

/ 26 Iunie, 2026

NATO pregătește noi investiții masive în apărare și sprijin pentru Ucraina la summitul de la Ankara

/ 26 Iunie, 2026

Cutremure în Venezuela // Bilanțul urcă la 188 de morți și peste 1.500 de răniți