Germania intră de miercuri într-o carantină mai strictă
Berlin, 14 dec. /MOLDPRES/. Epidemia de coronavirus a scăpat de sub control în Germania după o „creștere exponențială” a numărului de cazuri și decese din ultimele zile, a avertizat ministrul economiei din această țară, Peter Altmaier, citat de The Independent, preluta de digi24.ro și MOLDPRES.
„Măsurile mai puțin restrictive nu au fost suficiente”, a spus el, în condițiile în care țara se pregătește de o carantină strictă începând de miercuri. Școlile și magazinele neesențiale vor fi închise în următoarele șase săptămâni.
Germania a înregistrat luni 16.362 de cazuri COVID-19, cu 4.000 mai multe decât săptămâna precedentă, și 188 de noi decese, ceea ce a dus la numărul total de cazuri la 1,34 milioane, cu 21.975 de decese cauzate de coronavirus.
Altmaier a avertizat, de asemenea, că numărul pacienților de terapie intensivă care au nevoie de tratament va depăși capacitatea spitalelor în câteva săptămâni, dacă nu se adoptă restricții mai dure.
Cancelarul german Angela Merkel și guvernatorii celor 16 landuri ale țării au convenit duminică să înăsprească măsurile de carantină începând de miercuri și până în 10 ianuarie, deoarece restricțiile existente, impuse în noiembrie, nu au reușit să reducă semnificativ numărul de infectări.
În noiembrie, restaurantele, barurile, teatrele și sălile de sport au fost închise, dar școlile și magazinele au rămas deschise. Dar numărul cazurilor a început să crească din nou, pentru că oamenii s-au întâlnit mai des cu prietenii și familia înainte de sezonul festiv.
Guvernul german a cerut cetățenilor să renunțe la cumpărăturile de Crăciun în următoarele două zile, pentru a limita răspândirea virusului.
foto: tagesspiegel.de
Zelenski spune că i-a propus lui Putin o întâlnire la summitul G7, dar Moscova nu a dat curs inițiativei
ARMENPRESS: Miniștrii de Externe ai UE discută sprijinul pentru Armenia în cadrul reuniunii Consiliului Afaceri Externe
Rusia a atacat Kievul: Catedrala Adormirea Maicii Domnului din Lavra Peșterilor a luat foc, sunt victime
Zelenski îi mulțumește lui Trump pentru sprijinul acordat Ucrainei și anunță o nouă întâlnire
Elvețienii au respins prin referendum propunerea de limitare a populației la 10 milioane de locuitori
BTA: Poliția de Frontieră a reținut la Burgas 32 de migranți ilegali
Zelenski: Nemulțumirea rușilor față de Putin este în creștere și nu va putea fi oprită
Breaking news
Eugen Tomac și-a depus mandatul. Adrian Veștea a fost desemnat pentru funcția de premier al României
Donald Trump afirmă că SUA și Iranul ar putea semna un acord pe 14 iunie
Premierul pakistanez afirmă că semnarea acordului de pace SUA-Iran este așteptată în 24 de ore
Limba rusă a pierdut statutul de limbă protejată în Ucraina
Președintele Nicușor Dan: Începerea negocierilor de aderare cu R.Moldova și Ucraina, o zi de referință pentru istoria extinderii UE
Turcia deschide noaptea porțile patrimoniului: 20 de muzee și situri istorice pot fi vizitate după apus
BTA: Forțele Armate bulgare organizează exerciții menite să îmbunătățească interoperabilitatea
Meteorologii au emis Cod galben de caniculă pentru centrul și sudul țării
FOTO // Igor Grosu, la 10 ani de „DescOperă”: „Cultura și frumusețea locurilor noastre pot aduce oamenii împreună și pot promova Republica Moldova în lume”
Referendum local în Coșnița: Peste 700 de alegători au votat până la ora 12:00
Actualizări la Serviciul 112. Dispecerii și operatorii învață noile funcționalități ale sistemului
Ministra Muncii explică profesorilor noile reguli privind concediile: „Nu pierdeți nicio zi de odihnă, nici banii de concediu. Schimbarea modului de calcul nu înseamnă mai puțină odihnă, ci doar o nouă formulă, iar zilele acumulate până acum rămân neatinse”
Vicepreședintele american JD Vance a sosit în Elveția pentru negocieri cu Iranul. Situația în Strâmtoarea Ormuz rămâne incertă
Sinodul Mitropoliei Basarabiei a desemnat doi candidați pentru slujirea de mitropolit
Iranul anunță că închide din nou Strâmtoarea Ormuz în urma atacurilor Israelului în Liban
Locuitorii din comuna Coșnița, așteptați la urne pentru un referendum local privind terenurile din extravilan
Natalia Plugaru explică modificările privind concediile: „ Nimeni nu pierde nici zilele de odihnă, nici banii de concediu”
Locuitorii capitalei, îndemnați să consume produse locale. Târguri și iarmaroace în toate sectoarele Chișinăului
Șefa statului Maia Sandu a felicitat lucrătorii medicali și farmaciștii cu prilejul sărbătorii profesionale: „Vă mulțumesc pentru profesionalismul și devotamentul cu care salvați vieți”
Atenție, călători! Trafic intens la punctul de frontieră Giurgiulești-Galați, pe sensul de ieșire din țară
BTA // Vicepremierul Pekanov: Bulgaria are în față o provocare dificilă pentru a reduce deficitul la 3% fără a afecta stabilitatea economică
Primul caz de gripă aviară H5, extrem de contagioasă, detectat în Australia
Administratorul Î.S. „Moldatsa”, Dumitru Vanghelie, a fost demis