ro

 

Externe
06 Iulie, 2026 / 18:54
/ 10 Ianuarie, 2021

Germania propune un nou "Plan Marshall" al UE și SUA pentru apărarea democrației

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 10 ian. /MOLDPRES/.Heiko Maas, ministrul de Externe al Germaniei, ţară care a exercitat până pe 31 decembrie Preşedinţia Consiliului Uniunii Europene, propune elaborarea unui „Plan Marshall” pentru intensificarea cooperării între UE şi SUA în scopul apărării democraţiei, relatează Moldpres cu referire la Digi24.

Heiko Maas cere intensificarea cooperării între Bruxelles şi Washington pentru apărarea normelor democratice, în contextul violenţelor produse miercuri în sediul Congresului SUA.

„Nu le putem lăsa niciun spaţiu de manevră inamicilor democraţiei liberale. Acest lucru nu este valabil doar în SUA, ci şi la noi, în Germania şi Europa. Suntem pregătiţi să colaborăm cu Statele Unite pentru un Plan Marshall al democraţiei”, a spus Heiko Maas într-un interviu acordat agenţiei DPA.

Planul Marshall a fost un program de asistenţă economică aplicat de Statele Unite pentru reconstrucţia Europei după al II-lea Război Mondial. Germania a profitat foarte mult de pe urma planului de asistenţă.

„Fără democraţie în Statele Unite nu poate exista democraţie în Europa. Una dintre cele mai mari misiuni de viitor pentru americani şi europeni va fi eliminarea din rădăcini a clivajelor sociale”, a adăugat Heiko Maas, amintind că preşedintele ales al SUA, Joseph Biden, a semnalat că vrea reconciliere pe plan intern şi construirea unei reţele internaţionale de protejare a democraţiei. Germania poate iniţia împreună cu noul preşedinte al SUA o „alianţă a multilateralismului”, a precizat Heiko Maas.

„Ne vom putea apăra doar prin credinţa în coeziune, prin democraţie ca fiind cel mai bun sistem uman de organizare şi prin convingerea în ştiinţă şi în raţiune”, a spus Heiko Maas, notând că, în secolul 21, cei mai buni parteneri naturali pentru apărarea acestor valori sunt Statele Unite şi Europa.

Joseph Biden a anunţat că în primul an de mandat intenţionează să organizeze un „summit global pentru democraţie”, în scopul protejării drepturilor omului, siguranţei scrutinelor şi combaterii corupţiei.

 

foto: Guliver/Getty Images


 
Ultimele Știri
/ Acum 5 zile

Cutremure în Venezuela. Bilanțul urcă la 1.943 de morți și 10.500 de răniți

/ Acum 5 zile

BTA: Restricții de circulație pentru camioanele de mare tonaj, introduse în Bulgaria pe fondul valului de căldură

/ Acum 5 zile

Ucraina primește un împrumut de 3,9 miliarde de euro de la UE pentru drone

/ Acum 6 zile

BTA: Călătoriile bulgarilor în străinătate au crescut cu 5,5%, iar sosirile cetățenilor străini în Bulgaria au urcat cu 2,4% în luna mai

/ Acum 6 zile

Ucraina simplifică procedura de acordare a cetățeniei pentru moldoveni. Republica Moldova, inclusă pe lista statelor eligibile

/ Acum 6 zile

Cutremurele din Venezuela: bilanțul crește îngrijorător. Zeci de mii de dispăruți

/ Acum 7 zile

Un nou cutremur puternic în Venezuela, la cinci zile după dublul seism din 24 iunie

/ Acum 7 zile

Atac cu rachetă asupra orașului ucrainean Dnipro: cel puțin cinci morți și zeci de răniți

/ Acum 7 zile

Zelenski propune înființarea unui Panteon național pentru eroii Ucrainei

/ Acum 7 zile

BTA: Pilotul bulgar Nikola Țolov a câștigat etapa a șasea a sezonului de Formula 2 din Austria

/ Acum 7 zile

Bilanțul cutremurelor din Venezuela urcă la 1.450 de morți. Căutările continuă în speranța găsirii de supraviețuitori

/ Acum 7 zile

Valul de caniculă din Europa a provocat 1.300 de decese suplimentare, avertizează directorul OMS

/ 28 Iunie, 2026

Cel puțin doi răniți la Kiev după un atac nocturn rusesc cu rachete și drone

/ 27 Iunie, 2026

Acord-cadru încheiat între Israel, Liban și SUA