În Belarus a început un nou val de reprimare a opoziției
Minsk, 17 iul. /MOLDPRES/. Organele de forță din Belarus au continuat vineri, 16 iulie, seria de percheziții la sediile unor organizaţii neguvernamentale şi media independente din ţară şi au arestat mai mulţi jurnaliști, în ceea ce criticii președintelui Aleksandr Lukașenko spun că este o nouă represiune a opoziției, relatează MOLDPRES cu referire la Digi24.
Au fost percheziționate locuințele angajaților Belsat, un canal de televiziune al opoziției, precum şi sediul postului de radio privat Svoboda.
În aceeași zi, justiţia belarusă a condamnat la pedepse grele cu închisoarea 11 studenți şi un profesor pentru că au manifestat împotriva președintelui Aleksandr Lukaşenko.
10 studenți şi un profesor judecați din luna mai pentru participarea la evenimente care „încalcă grav ordinea publică”, în universitățile lor din Minsk, au fost condamnați la 2,5 ani de închisoare. Un al 11-lea student a primit o pedeapsă de doi ani de închisoare.
Studenții expulzați din universitățile respective au fost calificați de apărători ai drepturilor omului drept „deținuți politici”.
Acuzarea a susținut că „protestele din universităţi au vizat o revizuire a rezultatelor alegerilor prezidențiale (din august 2020) astfel încât acestea să nu fie recunoscute de Uniunea Europeană şi SUA”.
„Nu am manifestat contra autorităților, ci contra violenței. Suntem viitoarea generație a toleranței şi a libertății, suntem viitorul acestei ţări”, a spus într-o declarație una dintre condamnate, Anastasia Bulibenko.
Organele de forță controlate de președintele Aleksandr Lukaşenko au percheziționat miercuri birourile organizației neguvernamentale Viasna. Printre alţii, a fost arestat însuși directorul acestui ONG, Ales Bialiaţki.
Șeful statului belarus a declarat constant că organizațiile neguvernamentale, media independente şi activiștii pentru drepturile omului sunt un pericol pentru Belarus.
Lukașenko a cerut marţi „aducerea în justiţie” a „ONG-urilor murdare” care cultivă, în opinia sa, „teroarea” în ţară. El a făcut această declaraţie în timpul unei întâlniri cu omologul său rus, Vladimir Putin, principalul său aliat.
Președintele belarus şi-a reafirmat obiectivul de a continua să-şi reprime opozanţii, indiferent de sancţiunile impuse de Uniunea Europeană şi de SUA.
foto: themoscowtimes.com
Andy Burham este noul prim-ministru al Regatului Unit
Spania a câștigat Cupa Mondială 2026. „La Roja” a învins Argentina după prelungiri și a declanșat o adevărată fiesta la Madrid
Franța: Incendii în sudul țării, sute de pompieri mobilizați
BTA: Politica externă a Bulgariei este pe deplin ancorată în UE și NATO, declară ministrul bulgar de externe Petrova
Facebook și Instagram, afectate de o pană la nivel mondial. Utilizatorii raportează probleme de acces
Atac masiv cu rachete balistice asupra Kievului: un mort și 13 răniți în urma bombardamentului rusesc
Președintele Ungariei a promulgat amendamentul constituțional care îi încheie mandatul
India a lansat cu succes prima sa rachetă orbitală
BTA: Onoruri militare la Sofia, cu prilejul împlinirii a 189 de ani de la nașterea lui Vasil Levski
SUA și Iranul anunță noi atacuri reciproce. Teheranul declară suspendarea angajamentelor privind memorandumul de încetare a conflictului
Ministrul german de interne avertizează asupra unui pericol sporit de atacuri pe teritoriul țării
Peste 370 de drone ucrainene au vizat Rusia în această noapte
Volodimir Zelenski anunță măsuri pentru consolidarea relațiilor dintre Ucraina și Polonia
Ucraina a distrus un bombardier strategic rusesc Tu-95
Atac cu drone asupra unor centre logistice Wildberries din Rusia și Crimeea ocupată. Compania confirmă avarierea a trei depozite
Peste 2.400 de agenți economici din regiunea transnistreană sunt luați la evidența Agenției Servicii Publice
Incendii în Spania: 3.500 de persoane evacuate dintr-o localitate aflată la 60 km de Madrid
Mesajele de avertizare ale IGSU vor deveni mai accesibile pentru persoanele cu dizabilități de auz
Ministrul Agriculturii, Radu Musteață, și-a prezentat cererea de demisie
Centrul de Sănătate Telenești are un nou ascensor, instalat printr-un proiect de peste un milion de lei
Euro și dolarul se apreciază ușor la sfârșit de săptămână
Primăriile care refuză amalgamarea voluntară vor intra în proces de comasare normativă
Agenda evenimentelor, vineri, 24 iulie
Guvernul începe evaluarea agențiilor și instituțiilor publice. Alexei Buzu: „Vom identifica structurile care pot fi comasate și costurile ce pot fi optimizate”
Ministerul Justiției caută soluții pentru a păstra judecătorii și procurorii în sistem. A fost creat un grup de lucru
Noul sediu al Teatrului „B.P. Hasdeu” din Cahul intră în etapa finală de construcție
Deputații se întrunesc vineri în ședință plenară. Pe agendă se regăsesc 23 de proiecte de lege, inclusiv 12 cu sigla UE
Funcționarii publici își consolidează capacitățile pentru parcursul european al Republicii Moldova
China propune aprofundarea cooperării în domeniul apărării cu Republica Moldova, în numele păcii și dezvoltării
Fondatoarea unei companii de turism, reținută într-un dosar de escrocherie de circa un milion de lei