ro

 

Externe
04 Iulie, 2026 / 23:21
/ 27 Septembrie, 2020

În România se desfășoară alegeri locale

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

București, 27 sep. /MOLDPRES/. Peste 18 milioane de alegători din România sunt aşteptaţi duminică la urne pentru a-şi alege primarii, preşedinţii de consilii judeţene, dar şi pe cei care vor face parte, timp de patru ani, din consiliile locale şi judeţene, informează AGERPRES, preluat de MOLDPRES.

Pandemia de COVID-19 a determinat noi reguli de desfăşurare a votului de duminică, pentru prima dată românii fiind nevoiţi să respecte anumite măsuri de protecţie sanitară, pentru a evita răspândirea noului coronavirus.

Tot ca urmare a pandemiei, alegerile, care trebuiau să aibă loc în iunie, au fost amânate, mandatul actualilor aleşi locali fiind prelungit.

foto simbol


 
Ultimele Știri
/ Acum 5 zile

BTA: Pilotul bulgar Nikola Țolov a câștigat etapa a șasea a sezonului de Formula 2 din Austria

/ Acum 5 zile

Bilanțul cutremurelor din Venezuela urcă la 1.450 de morți. Căutările continuă în speranța găsirii de supraviețuitori

/ Acum 5 zile

Valul de caniculă din Europa a provocat 1.300 de decese suplimentare, avertizează directorul OMS

/ Acum 6 zile

Cel puțin doi răniți la Kiev după un atac nocturn rusesc cu rachete și drone

/ Acum 7 zile

Acord-cadru încheiat între Israel, Liban și SUA

/ 26 Iunie, 2026

Europarlamentarul Siegfried Mureșan, propus de PNL, USR și UDMR pentru funcția de premier: „România are nevoie de un guvern competent și realmente pro-european”

/ 26 Iunie, 2026

Peste 20 de replici s-au înregistrat după puternicele seisme din Venezuela

/ 26 Iunie, 2026

Volodimir Zelenski a aprobat un plan de 40 de zile prin care vrea să forțeze retragerea Rusiei

/ 26 Iunie, 2026

NATO pregătește noi investiții masive în apărare și sprijin pentru Ucraina la summitul de la Ankara

/ 26 Iunie, 2026

Cutremure în Venezuela // Bilanțul urcă la 188 de morți și peste 1.500 de răniți

/ 26 Iunie, 2026

Explozii la Kiev după un atac cu rachete balistice lansat de Rusia

/ 25 Iunie, 2026

Canicula face sute de victime în Europa: peste 200 de morți în Spania, iar Franța închide mii de școli

/ 25 Iunie, 2026

BTA: Câștigătoarea Eurovision 2026, Dara, se alătură campaniei Ministerului Turismului pentru promovarea Bulgariei

/ 25 Iunie, 2026

Cutremure în Venezuela. Cel puțin 164 de morți și aproape 1.000 de răniți