ro

 

Externe
04 August, 2026 / 10:04
/ 25 August, 2022

În Rusia, peste 16.000 de protestatari împotriva războiului au fost încarcerați

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Moscova, 25 aug. /MOLDPRES/. Pe parcursul ultimilor șase luni, peste 16.000 de opozanți ruși au fost închiși pentru că au manifestat public împotriva războiului pe care Rusia l-a pornit împotriva Ucrainei, relatează MOLDPRES cu referire la Digi24.

Organizația pentru drepturile omului din Rusia, OVD-Info aduce mai multe date cu privire la persecutarea și încarcerarea opozanților ruși. Peste 16.437 de ruși au fost arestați din februarie și până acum pentru „delicte” diverse.

Protestele, manifestațiile în stradă și pur și simplu criticile aduse pe rețelele sociale s-au soldat cu arestări. Printre cei peste 16.000 de oameni încarcerați se numără și cei care s-au referit la conflictul din Ucraina folosind termenii „război” sau „invazie”, în condițiile în care regimul încă pretinde, în mod ridicol, că invadarea barbară a Ucrainei este o „operațiune militară specială”. Utilizarea acestor termeni este ilegală în Rusia.

Este semnificativ faptul că majoritatea arestărilor au avut loc în primele două luni de conflict, fapt ce sugerează că mare parte din opoziția internă din Rusia a fost suprimată puternic în ultimele luni, în condițiile în care regimul devine tot mai autoritar și mai rupt de realitate.

Foto: ft.com


 
Ultimele Știri
/ Acum 4 zile

SUA au lansat noi lovituri asupra Iranului

/ Acum 5 zile

Explozie puternică în estul Poloniei în timpul atacului aerian al Rusiei asupra Ucrainei

/ Acum 5 zile

Atac masiv asupra Ucrainei: cel puțin opt morți și peste 30 de răniți în urma bombardamentelor rusești

/ Acum 5 zile

Rămășițele unui mamut au fost descoperite în Bulgaria, după ce nivelul apelor Dunării a atins un minim istoric

/ Acum 5 zile

Volodimir Zelenski susține că Rusia pierde 30.000 de soldați pe lună și nu mai are inițiativa în războiul cu Ucraina

/ Acum 6 zile

Rusia susține că acuzațiile României privind încălcarea spațiului său aerian de drone rusești sunt neîntemeiate

/ Acum 6 zile

Senatorii americani au convenit asupra unui proiect de lege privind noi sancțiuni împotriva Rusiei

/ Acum 6 zile

Președintele Ucrainei a sosit la Casa Albă pentru a obține de la Donald Trump rachete Patriot

/ Acum 6 zile

Statele din Golf susțin un plan care permite Iranului să perceapă taxe voluntare în Strâmtoarea Ormuz

/ Acum 6 zile

ARMENPRESS // Afacerile în pas cu politica: Forumul de afaceri Armenia–Turcia se va reuni din nou la Erevan în septembrie

/ Acum 6 zile

Donald Trump afirmă că SUA şi Teheranul poartă „discuţii constructive”

/ Acum 7 zile

ARMENPRESS: Activitatea economică a Armeniei a crescut cu 7,9% în primul semestru al anului 2026

/ Acum 7 zile

Kazahstanul a reluat exporturile de țiței prin conducta Caspian Pipeline Consortium

/ Acum 7 zile

Un angajat al Ambasadei ruse la București a fost declarat persona non grata