În Turcia presa independentă este închisă
Ankara, 26 dec. /MOLDPRES/. Un post de televiziune privat din Turcia care a difuzat punctul de vedere al opoziţiei prokurde a anunţat că a fost nevoit să închidă la mai puţin de o lună după ce a fost lansat în Turcia, ţară criticată în mod regulat pentru atingerile aduse libertății presei, relatează MOLDPRES cu referire la AGERPRES.
Olay TV, care aparţine majoritar omului de afaceri Cavit Caglar, fost ministru, a început să emită pe 30 noiembrie şi a fost nevoit să-şi suspende programele vineri. Această închidere a fost anunţată în direct la postul de televiziune.
Caglar a declarat că a luat decizia de a-şi retrage investiţia pentru că linia editorială a postului era prea apropiată de opoziţia prokurdă, însă redactorul-şef al postului îl acuză că pur şi simplu a cedat presiunii guvernului.
Directorul executiv al postului, Suleyman Sarilar, a explicat că acesta a căutat să menţină echilibrul între toate componentele societăţii turce, foarte polarizată. "Însă noi am văzut că nu mai putem continua acest gen de difuzare. Cavit a spus că este supus unei presiuni intense din partea guvernului şi că el nu mai poate continua", a declarat Sarilar. Postul a încetat să emită după acest anunţ.
Turcia este frecvent criticată pentru subminarea libertăţii presei şi este clasată de Reporteri fără Frontiere pe locul 154 din cele 180 ale clasamentului cu privire la situaţia jurnaliştilor şi plasarea lor în detenţie. UE în repetate rânduri a avertizat Turcia că fără libertatea presei un stat de drept este de neconceput.
Marea majoritate a principalelor mass-media din Turcia aparţin unor apropiaţi sau aliaţi ai preşedintelui Recep Tayyip.
Miniștrii de externe ai UE discută despre planul de ajutor pentru Ucraina în valoare de zeci de miliarde de euro
Macedonia de Nord: Cel puţin 50 de persoane au murit în urma unui incendiu izbucnit într-un club de noapte
Șefii diplomațiilor americană și rusă au discutat „următoarele etape” privind încheierea războiului din Ucraina
Generalul american Keith Kellogg a fost numit trimis special în Ucraina
SUA au lansat o acțiune militară împotriva rebelilor houthi din Yemen
Mii de oameni participă la o manifestație proeuropeană la București
Zeci de mii de manifestanți protestează împotriva corupției la Belgrad
Președintele ucrainean a numit o echipă de negociatori pentru eventuale convorbiri de pace
Președintele Zelenski dezminte orice încercuire a trupelor ucrainene în regiunea rusă Kursk
ANSA anunţă un alt focar de pestă porcină. Bilanţul de la începutul anului a ajuns la 31 de focare, dintre care 19 au fost eradicate
Un soldat în termen al Armatei Naționale a decedat subit în cazarmă
Deputatul Alexandr Nesterovschi a fost anunțat în căutare internațională
Mesajul Președintei Maia Sandu de la conferința de presă comună cu Președintele Cehiei, Petr Pavel
UE acordă Ucrainei un ajutor financiar suplimentar de un miliard de euro
Autoritățile lansează lucrezlegal.md, prima platformă online pentru raportarea muncii nedeclarate
GALERIE FOTO // Vizita președintelui ceh Petr Pavel în Republica Moldova
BNM menține rata de bază la 6,50 la sută anual
În Republica Moldova va fi înființat un serviciu public de salubrizare a localităților
Competențele de comunicare în limba română vor fi evaluate standardizat
Descinderi într-o suburbie din municipiul Chișinău
Din 1 aprilie vor fi admise plățile și transferurile în valută străină între persoane fizice în cazul vânzării sau cumpărării unui bun imobil
Geniștii Armatei Naționale au lichidat peste 50 de obiecte explozive în raionul Leova
Președintele ceh, Petr Pavel: „Cehia susține ferm procesul de integrare a Republicii Moldova în UE”
O nouă moțiune simplă a fost înaintată în Parlament
Intensificarea relațiilor moldo-nepaleze discutată la Kathmandu