ro

 

Externe
16 Mai, 2026 / 02:13
/ 10 Septembrie, 2022

În zona Asia-Pacific au fost puse bazele unei alianțe cu 13 țări

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Washington, 10 sep. /MOLDPRES/. Washingtonul a pus vineri, 9 septembrie, la Los Angeles, bazele unei alianţe cu 13 ţări din zona Asia-Pacific, relatează MOLDPRES cu referire la Digi24.

După două zile de negocieri, ţările noului Cadru Economic Indo-Pacific pentru Prosperitate (IPEF), o iniţiativă lansată în mai de către preşedintele american Joe Biden, au aprobat o declaraţie comună de angajament pentru a se angaja să coopereze în patru domenii: comerţul (economia digitală în special), lanţurile de aprovizionare (afectate de pandemie), energia verde şi lupta împotriva corupţiei.

Obiectivul principal al Acordului este „crearea locurilor de muncă atât în Statele Unite, cât şi în celelalte ţări ale IPEF”, a spus secretarul american pentru comerţ, Gina Raimondo, la încheierea acestei prime întâlniri fizice dintre cei 14 membri ai alianţei. Documentul adoptat constituie „o foaie de parcurs pentru viitoare discuţii”, a adăugat ea, salutând "consensul" dintre ţările membre.

Există și o excepție. India a refuzat să se angajeze în dosarele comerţ şi astfel exclude orice reduceri de tarife sau facilitarea accesului pe piaţa americană. După retragerea Statelor Unite din TPP, care a fost încheiat în cele din urmă fără Washington în 2018, preşedintele Biden exclude un acord major de liber schimb, în pofida aspiraţiilor mai multor puteri asiatice: opinia publică americană îl vede ca pe o ameninţare pentru locurile de muncă din Statele Unite.

Chiar dacă IPEF este la început de cale, cercurile de afaceri americane par să susţină acest nou tratat. Structurat în jurul Statelor Unite, IPEF reuneşte Australia, Brunei, Insulele Fiji, India, Indonezia, Japonia, Coreea de Sud, Malaiezia, Noua Zeelandă, Filipine, Singapore, Thailanda şi Vietnam.

Foto: cfr.org


 
Ultimele Știri
/ Acum 2 zile

După ani de lansări eșuate, Rusia anunță un test reușit al rachetei „apocalipsei” Sarmat

/ Acum 3 zile

VIDEO // Oficiali și experți în securitate s-au reunit la București la „Black Sea and Balkans Security Forum”

/ Acum 3 zile

Rusia a reluat atacurile asupra Ucrainei după expirarea armistițiului de trei zile

/ Acum 4 zile

BTA: Filmul dedicat celei de-a 99-a aniversări a savantului Minko Balkanski va fi proiectat în Franța

/ Acum 4 zile

Președintele finlandez spune că este timpul ca Europa să stabilească un contact direct cu Rusia

/ Acum 4 zile

Coreea de Nord ar fi câștigat până la 13 miliarde de dolari din războiul Rusiei împotriva Ucrainei

/ Acum 4 zile

Portugalia înăsprește regulile pentru obținerea cetățeniei. Perioada minimă de rezidență a fost majorată

/ Acum 4 zile

The Economist: Ucraina recâștigă inițiativa pe front, iar Rusia pierde teren pentru prima dată în aproape doi ani

/ Acum 4 zile

Prețul petrolului crește din nou, după ce Trump a calificat oferta de pace a Iranului drept „total inacceptabilă”

/ Acum 4 zile

Donald Trump va efectua o vizită de stat în China. Discuții despre Iran și diferendele comerciale, pe agendă

/ Acum 5 zile

Nava de croazieră MV Hondius, afectată de un focar de hantavirus, a ancorat în largul portului Granadilla din Tenerife: începe evacuarea pasagerilor

/ Acum 5 zile

UE este pregătită să înceapă convorbiri despre o pace justă și durabilă în Ucraina

/ Acum 5 zile

Un rubin „excepțional de mare” și rar, de 11.000 de carate, a fost găsit în Myanmar

/ Acum 6 zile

BTA lansează catalogul BG SPA – Sănătate prin apă, în limbile bulgară și engleză