Instituțiile UE vor intensifica sprijinul acordat statelor din Parteneriatul Estic
Bruxelles, 17 iun. /MOLDPRES/. Comisia Europeană şi Înaltul Reprezentant al Uniunii Europene pentru afaceri externe şi politica de securitate au prezentat o strategie comună privind relațiile UE cu Rusia în care se arată că instituțiile europene îşi propun să consolideze relațiile cu statele membre ale Parteneriatului Estic, precum şi cu toți ceilalți vecini ai UE, transmite MOLDPRES cu trimitere la TVR Moldova.
Într-un comunicat de presă al Comisiei Europene se arată că pentru a contracara încercările Rusiei de a submina interesele UE, instituțiile europene vor intensifica sprijinul pentru partenerii din Est, lucrând pentru a atinge întregul potențial al Parteneriatului Estic. „Rusia provoacă adesea şi subminează dreptul internațional şi principiile cheie ale OSCE şi ale Consiliului Europei la care s-a angajat. Încearcă să influențeze, să intervină şi să destabilizeze UE şi statele sale membre, precum şi ţările din Parteneriatul Estic. De asemenea, Rusia folosește represiunea politică, inclusiv prin nerespectarea drepturilor omului şi a libertăților fundamentale, pentru a păstra ordinea politică şi economică actuală din ţară”, se spune în comunicat.
Ca urmare, instituțiile europene îşi propun să consolideze relaţiile cu statele membre ale Parteneriatului Estic, precum şi cu toţi ceilalți vecini ai UE.„ Viitorul Summit al Parteneriatului va fi o ocazie importantă pentru a crea această agendă comună post-2020”, precizează sursa citată.
Într-o declarație comună a miniștrilor de externe ai Ucrainei și Georgiei, din 14 ianuarie 2020, se arată că summitul Parteneriatului Estic 2021 trebuie să conducă la deschiderea noilor perspective de aprofundare a dialogului politic și cooperării economice și sectoriale cu UE pentru cei trei parteneri asociați la Uniunea Europeană.
foto: consilium.europa.eu
Iranul reimpune un „control strict” asupra Strâmtorii Ormuz din cauza blocadei americane
Prețurile petrolului scad cu 10%, după ce Iranul a anunțat că Strâmtoarea Ormuz este deschisă pentru navele comerciale
Popularitatea lui Putin a ajuns la un minim istoric din cauza blocării internetului în Rusia
Iranul anunță redeschiderea „completă” a Strâmtorii Ormuz pentru nave comerciale pe durata armistițiului din Liban. Donald Trump a mulțumit Iranului
Premierul ucrainean Iulia Sviridenko spune că se simte mai încrezătoare în sprijinul SUA după o vizită la Washington
Uniunea Europeană condamnă atacul „atroce” al Rusiei împotriva civililor ucraineni
Ucraina condamnă atacul masiv al Rusiei din ultimele 24 de ore: „Sunt crime de război!”
Reuters: Iranul ar putea rezista până la două luni fără exporturi de petrol, în contextul blocadei SUA
ARMENPRESS: Armenia va restricționa zborurile cu drone și cele private în timpul summitului UE
Prețul petrolului continuă să scadă
Cel puțin 14 morți în atacuri lansate de forțele ruse în timpul nopții în Ucraina
NATO anunță sprijin militar de 60 de miliarde de dolari pentru Ucraina în 2026
Axios: SUA și Iranul se apropie încet de un acord-cadru pentru încetarea conflictului
Rusia acceptă să plătească despăgubiri Azerbaidjanului după prăbușirea avionului AZAL soldată cu zeci de morți
Slovacia reia importurile de petrol prin conducta „Drujba”, după finalizarea reparațiilor
Zelenski: Prezența internațională pe linia frontului ar putea descuraja Rusia și preveni noi războaie
Percheziții în Chișinău și Orhei într-un dosar de corupere electorală: 26 de persoane, bănuite
O companie italiană va construi primii kilometri de autostradă din Republica Moldova
R. Moldova va avea noi ambasadori în Japonia și Kazahstan. Decretele prezidențiale, publicate în Monitorul Oficial
LIVE // Procuratura Anticorupție oferă detalii despre condamnarea lui Vladimir Plahotniuc la 19 ani de pușcărie
REPORTAJ MOLDPRES // Europa ajunge la Cantemir pe șine: calea ferată a speranței a fost relansată sub semnul valorilor comune de pe ambele maluri ale Prutului
DOC // Agenții imobiliari vor fi obligați să dețină un certificat de competență profesională. Noile modificări legislative, publicate în Monitorul Oficial
Consulatul General al Republicii Moldova la Sacramento lansează un program de stagii pentru diaspora
Vizită oficială în Grecia. Vicepremierul Mihai Popșoi va participa la Delphi Economic Forum
Parlamentul a găzduit reuniunile comisiilor permanente și ale Biroului Adunării Parlamentare Euronest
Ambasada Republicii Moldova la Washington își reia activitatea după renovarea sediului
Curs valutar anunțat de BNM: euro și dolarul își continuă aprecierea
Meteorologii prognozează pentru ziua de joi precipitații slabe și cer variabil
Luptătorul Cornel Rusu a obținut medalia de bronz la Campionatul European de lupte rezervat seniorilor
Trei procurori anticorupție au fost audiați de Comisia de evaluare