
Întrevederea Biden-Putin se va desfăşura pe 16 iunie în vila La Grange din Geneva
Geneva, 10 iun. /MOLDPRES/. Întrevederea dintre preşedinţii SUA şi Rusiei, Joe Biden şi Vladimir Putin, va avea loc pe 16 iunie la Geneva, în vila La Grange, a anunţat joi o reprezentantă oficială a Ministerului de Externe al Elveţiei, informează TASS, citată de AGERPRES și MOLDPRES.
"Întrevederea se va desfășura la vila 'La Grange' din Geneva, pe 16 iunie", a spus ea.
În comunicatul publicat pe pagina de Twitter a MAE elveţian se subliniază că "Elveţia le mulţumeşte celor două ţări pentru încredere, exprimată prin alegerea Genevei" drept loc pentru desfăşurarea summitului.
Vila "La Grange", construită în secolul al XVIII-lea, se află în mijlocul parcului cu acelaşi nume ce se întinde pe o suprafaţă de peste 21 de hectare, situat pe malul lacului din Geneva, la marginea oraşului. Acesta este cel mai mare parc urban, loc de relaxare foarte iubit de locuitorii Genevei. Din 1917 vila aparţine oraşului. În prezent, acolo se află o bibliotecă, au loc excursii pentru turişti.
Din 8 până în 18 iunie vila va fi închisă pentru vizitatori, în jurul parcului au fost ridicate garduri metalice, iar în parc au loc lucrări de amenajare. Autorităţile cantonului Geneva au anunţat pe 9 iunie impunerea stării de securitate sporită din 14 până pe 17 iunie. Sunt interzise zborurile de drone deasupra întregului canton.
Preşedintele american Joe Biden a părăsit miercuri dimineaţă Statele Unite, îndreptându-se spre Marea Britanie, prima etapă a turneului său european şi unde va participa la un summit G7, înaintea unei prime şi foarte aşteptate întrevederi cu omologul său rus Vladimir Putin, la Geneva.
Summitul cu Vladimir Putin va fi punctul culminant al acestei prime deplasări externe, ce intervine într-un moment în care Joe Biden se află în dificultate în ţară, pe fondul unor tensiuni în tabăra sa. Discuţiile cu Putin, ce vor viza Ucraina, Belarusul, soarta opozantului rus încarcerat Aleksei Navalnîi, atacurile cibernetice, se anunţă aspre şi dificile, mai ales asupra ultimului punct.
foto: deschide.md
Ucraina a primit mai multe avioane de luptă F-16 suplimentare
Donald Trump anunță că a avut o discuție „foarte bună” cu Volodimir Zelenski
Opoziția turcă cheamă la proteste în întreaga țară după arestarea primarului Istanbulului
Temperaturile record din 2024 accelerează topirea gheții și creșterea nivelurilor mării
Doi astronauți americani au revenit pe Pământ, după ce au fost blocați în cosmos timp de nouă luni
Discuţiile SUA-Rusia privind încetarea focului vor avea loc la 23 martie la Jeddah
Rusia a lansat atacuri aeriene împotriva infrastructurii civile din Ucraina
Donald Trump și Vladimir Putin au convenit asupra începerii negocierilor pentru încetarea conflictului din Ucraina
Ursula von der Leyen: „O nouă ordine internaţională va fi formată în a doua jumătate a acestui deceniu”
Încep pretestările pentru absolvenții de gimnaziu și liceu
La Riad se desfășoară convorbiri ruso-americane în vederea unui posibil armistițiu în Ucraina
În zilele de odihnă, peste 3 400 de șoferi au fost sancționați de polițiști
Copiii din Orhei și Sângerei vor beneficia de servicii stomatologice gratuite
Serviciul Vamal a colectat săptămâna trecută peste 751 milioane de lei
Euro și dolarul se apreciază
Naționala Moldovei va înfrunta Italia în preliminariile Campionatului Mondial 2026
Tentativă de migrație ilegală dejucată pe Aeroportul Chișinău
O delegație a Adunării Parlamentare a NATO efectuează o vizită la Chișinău
Artista care a căzut în timpul unui spectacol la Arena Chișinău rămâne internată la urgență
Capitala Ucrainei, atacată pentru a treia noapte la rând. O persoană este rănită şi mai multe case au fost avariate
Accident la Arena Chișinău. O tânără artistă a căzut de la înălțime în timpul spectacolului
VIDEO // Un tânăr, reținut de poliție după ce a comis un accident în capitală
Povestea migrației prin ochii scriitoarei Claudia Partole: „Viața unei nopti am scris-o în genunchi”
Cașcavaluri artizanale și ferme cu panouri solare în clusterul zootehnic Cimișlia-Basarabeasca
Traversarea hotarului de stat fără impedimente. Recomandările Poliției de Frontieră