Italia expulzează doi diplomați ruși, acuzați de activități de spionaj
Italia a decis expulzarea a doi atașați militari ai Ambasadei Rusiei, după ce autoritățile judiciare au stabilit că aceștia sunt implicați în activități de spionaj. Anunțul a fost făcut de ministrul italian de Externe, Antonio Tajani, transmite MOLDPRES.
Potrivit șefului diplomației italiene, cei doi diplomați, identificați drept Ivan Petrovici Gorbaciov și Mihail Vasilievici Astahov, trebuie să părăsească teritoriul Italiei în termen de trei zile.
Antonio Tajani a declarat că diplomații sunt responsabili pentru „activități de spionaj descoperite de Parchetul din Roma”.
„Moscova continuă să utilizeze metode hibride pentru a ataca Occidentul și Italia. Este o ingerință gravă și inacceptabilă în instituțiile italiene și în securitatea națională”, a scris ministrul italian pe platforma X.
Decizia vine după ce, marți, 7 iulie, Parchetul din Roma a anunțat reținerea a două persoane suspectate că au transmis informații clasificate unui agent rus. Potrivit publicației italiene La Repubblica, principalii suspecți sunt doi foști carabinieri, ambii în vârstă de 59 de ani, specializați în activități de spionaj și contraspionaj.
Anchetatorii susțin că aceștia ar fi furnizat informații confidențiale unui agent rus aflat sub protecția misiunii diplomatice a Federației Ruse. Investigația este în desfășurare din luna mai 2025.
BTA: Peste 1.000 de copii, câștigători ai concursurilor organizate de Agenția de Stat pentru Bulgarii din Străinătate, vor fi premiați
The Washington Post: Mai multe state europene refuză să transfere rachete Patriot Ucrainei
Italia plasează toate cele 27 de oraşe mari ale sale sub cea mai înaltă alertă de caniculă
Austria și Slovacia au înregistrat cea mai ridicată temperatură din istoria măsurătorilor
Iranul și Omanul convin asupra unei rute de navigație prin Strâmtoarea Ormuz
Livrările de rachete interceptoare către Ucraina au scăzut la o treime față de anul trecut
ARMENPRESS: Oficiali din Armenia și SUA discută lansarea rapidă a programului TRIPP
Putin anunță remanieri în conducerea armatei ruse și reorganizarea serviciilor logistice
Cel puțin 15 persoane au murit în urma unui atac aerian asupra Kievului
ARMENPRESS // SUA majorează finanțarea Fondului TRIPP+ Enterprise pentru Armenia la 402 milioane de dolari
SUA şi Iranul ar putea încheia un acord în vederea redeschiderii Strâmtorii Ormuz până miercuri, anunţă secretarul american al Trezoreriei
Peste 25 de milioane de turiști au vizitat Turcia în primul semestru din 2026
Bloomberg: Atacurile ucrainene au redus la minimul ultimilor 24 de ani procesarea petrolului în Rusia
Zelenski: „Ucraina va depune toate eforturile pentru a pune capăt războiului Rusiei înainte de iarnă”
Întrevederea viceprim-ministrului pentru reintegrare cu ambasadorul Japoniei în Republica Moldova
FOTO // Circulație deschisă pe un nou sector al drumului R8.1, între Arionești și Otaci. Vladimir Bolea: „Drumuri bune înseamnă deplasări sigure ale agenților economici și cetățenilor”
Marea Dictare Națională va fi organizată De Ziua Limbii Române, în PMAN. Dan Perciun: „Evenimentul are o semnificație aparte în acest an”
Premierul Vasile Tofan s-a întâlnit cu participanții la Programul DOR: „Țineți la rădăcinile voastre și nu vă feriți de încercări și greșeli – doar astfel puteți reuși”
MIDR răspunde operatorilor de transport: „Soluțiile aflate în consultare urmăresc ca cetățenii să beneficieze de servicii sigure, regulate și accesibile”
Explozia de la Crocmaz. MAE condamnă incidentul și recheamă ambasadorul Republicii Moldova la Moscova pentru consultări
VIDEO // Circa un milion de țigarete, ridicate într-un dosar de contrabandă. Produsele urmau a fi scoase ilegal din țară
Șefa statului condamnă o nouă încălcare a spațiului aerian: „Războiul Rusiei ne afectează direct”
Prețuri mai mici la carburanți, anunțate de ANRE: Benzina coboară sub pragul de 30 de lei
Ambasadorul Paun Rohovei: „Republica Moldova și Ucraina au demonstrat performanțe fără precedent în procesul de integrare europeană”
Un bărbat, reținut de CNA. Ar fi cerut 30 000 de euro pentru eliberarea unei persoane condamnate
Președinta Maia Sandu, despre explozia de la Crocmaz: „Rusia este cea care duce războiul de agresiune în Ucraina și poartă întreaga vină pentru pericolul adus la casele oamenilor noștri”
Peste 370 de mii de investigații medicale de înaltă performanță, finanțate de asigurarea obligatorie în prima jumătate a anului
Ucraina și R. Moldova marchează 35 de ani de Independență. Ambasadorul Paun Rohovei: „Am demonstrat tuturor că suntem rezistenți și știm să ne punctăm prioritățile pentru viitor”
VIDEO // Administratorul unei companii a fost reținut într-un caz de escrocherie și insolvabilitate intenționată de 5 milioane de lei în domeniul agricol
Fermierii afectați de seceta din 2025 primesc sprijin financiar de peste 1.400 de lei pentru fiecare hectar