ro

 

Externe
12 August, 2026 / 13:36
/ 30 Noiembrie, 2022

Joe Biden convoacă cel de-al doilea "summit pentru democrație" în luna martie

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Washington, 30 nov. /MOLDPRES/. Joe Biden, președintele Statelor Unite  a anunţat marţi, 29 noiembrie, într-un comunicat că cea de-a doua ediţie a "summit-ului pentru democraţie", o reuniune internaţională iniţiată de administraţia sa, va avea loc pe 29 şi 30 martie 2023, relatează MOLDDPRES cu referire la Agerpres.

Șeful statului american va conduce discuţii cu lideri din Costa Rica, Ţările de Jos, Coreea de Sud şi Zambia, ceea ce potrivit Casei Albe "ilustrează aspiraţia universală pentru o formă de guvernare responsabilă, transparentă şi care respectă drepturile".

"Această reuniune va arăta modul în care democraţiile îşi sprijină cetăţenii şi sunt cel mai bine dotate pentru a răspunde celor mai presante provocări globale", au declarat cele cinci ţări co-organizatoare într-un comunicat comun.

În premieră, "summit-ului pentru democraţie" a avut loc în decembrie 2021 virtual şi a atras critici dure din partea Chinei şi a Rusiei, care nu s-au aflat printre cele aproximativ 100 de ţări invitate.


 
Ultimele Știri
/ Acum 3 zile

Ministerul Apărării Naționale al României, despre drona explodată în Bulgaria: „Radarele noastre nu au detectat niciun vehicul aerian”

/ Acum 3 zile

O dronă a intrat în Bulgaria dinspre România și a explodat la 100 de metri de graniță

/ Acum 4 zile

Senatul american l-a confirmat pe Todd Blanche în funcția de procuror general al Statelor Unite

/ Acum 4 zile

Spania restabilește controalele la frontiera cu Italia, pe fondul crizei migratorii din Ceuta

/ Acum 4 zile

Atac rusesc asupra regiunii Kiev: trei persoane, inclusiv un copil, au decedat

/ Acum 4 zile

Senatul SUA a adoptat noile sancțiuni împotriva Rusiei

/ Acum 4 zile

Zelenski a ajuns în Serbia, în prima sa vizită în acest stat aliat tradițional al Rusiei după 2022

/ Acum 4 zile

BTA // Copiii bulgari din diaspora, premiați în cadrul concursurilor de literatură, artă și muzică organizate de Agenția Executivă pentru Bulgarii din Străinătate

/ Acum 4 zile

ARMENPRESS // Pashinyan: Referendumul privind aderarea Armeniei la UE nu este posibil în această etapă

/ Acum 4 zile

Turcia, Arabia Saudită și Pakistan au semnat un acord de apărare colectivă

/ Acum 5 zile

Donald Trump interzice exportul de rachete interceptoare către Ucraina

/ Acum 5 zile

ARMENPRESS: Armenia a selectat o companie din Malta pentru supravegherea sectorului jocurilor de noroc

/ Acum 5 zile

BTA: Peste 1.000 de copii, câștigători ai concursurilor organizate de Agenția de Stat pentru Bulgarii din Străinătate, vor fi premiați

/ Acum 5 zile

The Washington Post: Mai multe state europene refuză să transfere rachete Patriot Ucrainei