Juncker răspunde amenințărilor lui Erdogan privind blocarea acordului asupra imigranților
Bruxelles, 26 mai /MOLDPRES/.Președintele Comisiei Europene, Jean-Claude Juncker, a răspuns joi amenințărilor cu blocarea acordului privind imigranții lansate cu o zi în urmă de către Turcia, relatează agenția AFP, preluată de AGERPRES şi MOLDPRES.
"Așteptăm ca Turcia să-și respecte angajamentele. Amenințările nu sînt cel mai bun instrument diplomatic care poate fi folosit", a declarat Juncker în cadrul unui briefing de presă în marja summitului G7 din Japonia.
"În ceea ce privește Turcia, sînt convins că acest acord își va face efectele. De fapt, se întîmplă", a adăugat el.
Președintele turc Recep Tayyip Erdogan a avertizat Uniunea Europeană că Parlamentul turc va bloca punerea în aplicare a acordului privind imigranții dacă nu sînt înregistrate progrese în legătură cu eliminarea vizelor pentru cetățenii turci.
Afirmațiile survin pe fondul degradării, în aceste ultime săptămîni, a relațiilor între Ankara și Bruxelles în special pe subiectul blocajului privind vizele și a situației drepturilor omului în Turcia, unde Erdogan încearcă să-și consolideze puterea.
Dacă nu se va obține niciun rezultat privind liberalizarea vizelor pînă la 30 iunie, "nicio decizie, nicio lege în cadrul aplicării acordului de readmisie (a imigranților) nu va ieși din Parlamentul Republicii Turcia", a declarat Erdogan în cadrul unei conferințe de presă la Summitul Umanitar Mondial de la Istanbul.
Acordul privind liberalizarea regimului de vize de la sfîrșitul lunii iunie pentru turcii care vor să călătorească în Spațiul Schengen se află în centrul acordului mai larg privind imigranții, care a permis reducerea fluxului trecerilor clandestine spre Europa.
Însă o scutire de vize pînă la data limită pare tot mai improbabilă după ce Erdogan s-a opus unei relaxări a legii antiteroriste din țara sa, una dintre cele 72 de condiții impuse de Bruxelles.
/Editor M.Cucu/
Rusia îşi recheamă ambasadorul în Armenia
După atacurile dronelor ucrainene, producția de motorină a scăzut în Rusia cu 20%
Drona prăbușită la Galați era rusească, confirmă NATO
UE deblochează circa 15 miliarde de euro pentru Ungaria
ARMENPRESS: Armenia își reafirmă angajamentul pentru cooperarea în cadrul Uniunii Economice Eurasiatice
Dmitri Medvedev amenință statele UE după incidentul cu drona prăbușită în România
VIDEO // Drona căzută la Galați: Consulul general al Rusiei la Constanța - declarat persona non grata
Zelenski avertizează asupra unui nou atac masiv pregătit de Rusia împotriva Ucrainei
Președintele României convoacă Consiliul Suprem de Apărare a Țării după incidentul cu drona rusească de la Galați
VIDEO // Reacția MAE de la București după prăbușirea dronei la Galați: „O escaladare gravă şi iresponsabilă din partea Federației Ruse”
O dronă s-a prăbuşit pe un bloc din Galaţi
Iranul şi SUA au stabilit cadrul unui acord
UE nu poate fi mediator neutru în negocierile dintre Ucraina și Rusia, afirmă șefa diplomației europene
Rusia a început războiul economic cu Armenia din cauza direcției pro UE a Erevanului
Parlamentul European cere deschiderea negocierilor de aderare pe clustere cu Republica Moldova fără întârziere
Consiliul de afaceri moldo-kazah, lansat la Chișinău. Ludmila Catlabuga: „Avem nevoie de parteneriate solide și de oportunități comerciale valorificate”
Guvernatoarea BNM, la ZF Bankers Summit: „Piața bancară din Republica Moldova - un model de reziliență, într-un context regional marcat de incertitudini”
CNAS a finanțat pensiile și alocațiile sociale a beneficiarilor care dețin carduri bancare
Deputații se întrunesc joi în ședință plenară. Pe agendă sunt 12 proiecte și acorduri internaționale
Vettingul procurorilor continuă: 70 de dosare finalizate, iar 42 de procurori au promovat evaluarea
Numărul victimelor accidentelor rutiere, la cel mai scăzut nivel din ultimii 13 ani. Viteza excesivă provoacă cele mai multe tragedii
Marta Kos, Comisara Europeană pentru extindere, în vizită oficială la Chișinău
Alunecare de teren la Ialoveni în urma ploilor. Salvatorii au intervenit în toată țara
Moldova și Turcia vor să extindă proiectele comune în cultură și turism
Tariful de tranzit al gazelor naturale pe ruta către Ucraina va fi redus cu 90 la sută. Ministrul Dorin Junghietu: „Va face ruta mai fezabilă din punct de vedere economic”
ANSP monitorizează calitatea apei potabile din Bălți: peste 200 de probe au fost analizate
Comisara europeană, Marta Kos, așteptată la Chișinău pentru a avansa reformele de aderare la UE și atragerea investițiilor. Agenda vizitei
Republica Moldova va adera la Convenția internațională privind reciclarea sigură și ecologică a navelor
СNAS a finanțat plata ajutorului de 3 000 de lei destinat copiilor cu dizabilități
Autoritățile intensifică acțiunile împotriva ambroziei în luna iunie