Kabulul confirmă moartea liderului talibanilor afgani într-un raid american, în Pakistan
Kabul, 22 mai. /MOLDPRES/. Serviciile de informații afgane au confirmat că liderul talibanilor afgani, mollahul Akhtar Mansour, a fost ucis într-un raid aerian în Pakistan, relatează duminică AFP, citată de AGERPRES și MOLDPRES.
„Mollahul Akhtar Mansour era supravegheat de o perioadă de timp”, se arată într-un comunicat al serviciilor de informații afgane. El a fost ucis ieri într-un atac cu dronă în Balutchistan, provincie din sud-vestul Pakistanului.
Pakistanul „caută clarificări” despre atacul cu dronă care l-a vizat sîmbătă pe liderul talibanilor afgani, mollahul Akhtar Mansour, declarase mai devreme, potrivit Reuters, un purtător de cuvînt al Ministerului de Externe pakistanez, după ce oficiali americani au afirmat că mollahul Mansour a fost probabil ucis într-un atac aerian pe teritoriul pakistanez.
„Am văzut informațiile. Căutăm clarificări”, a afirmat Nafees Zakaria, potrivit unei declarații. „Acțiunea militară nu este o soluție”, a adăugat el, precizînd că Pakistanul dorește ca talibanii să revină la masa negocierilor pentru a pune capăt războiului din Afganistan.
Secretarul de stat american John Kerry a declarat duminică că premierul pakistanez Nawaz Sharif a fost notificat în legătură cu lovitura aeriană care a avut loc cu o zi înainte, dar a refuzat să dea detalii cu privire la momentul notificării.
Liderul taliban, mollahul Akhtar Mansour, a fost ținta unui raid aerian american deoarece reprezenta o „amenințare” pentru forțele americane și afgane, precum și pentru civilii afgani și pentru pace, a menționat, de asemenea, duminică, John Kerry, în cursul unei vizite în Myanmar, menționează AFP.
„Mansour era o amenințare iminentă pentru personalul american, civilii afgani și forțele de securitate afgane”, a declarat secretarul de stat american presei la Naypyidaw, capitala Myanmarului, adăugînd că Akhtar Mansour „se opunea direct negocierilor de pace”.
Statele Unite au lansat sîmbătă un atac cu dronă împotriva liderului talibanilor afgani și "probabil" l-au ucis în partea pakistaneză a frontierei cu Afganistanul, într-o misiune autorizată de președintele american Barack Obama, au anunțat oficiali americani, citați de Reuters.
(Editor A. Răileanu)
Șase răniți la Kiev în urma unui atac cu rachete balistice al Rusiei
BTA: Marina Militară a Bulgariei raportează o reducere a numărului de mine marine plutitoare din Marea Neagră
Donald Trump susține că acceptă să discute cu Iranul, dar afirmă din nou că armistițiul e „terminat”
Serghei Lavrov susține că Rusia va continua războiul în Ucraina până când va atinge obiectivele cerute de Putin în 2024
După mai bine de patru luni de la deces, liderul suprem al Iranului Ali Khamenei a fost înmormântat
ARMENPRESS: Proiectul TRIPP servește și intereselor Iranului, anunță premierul Pașinian
Italia expulzează doi diplomați ruși, acuzați de activități de spionaj
Armata americană a lansat noi atacuri împotriva Iranului
Zelenski l-a convins pe Trump ca Ucraina să primească licența pentru fabricarea sistemelor antiaeriene Patriot
Statele NATO îşi reafirmă, în Declaraţia de la Ankara, angajamentul „de nezdruncinat” faţă de Articolul 5
BTA: Plovdiv lansează „Phillgood Month 2026”, o lună dedicată muzicii, artei și culturii urbane
NATO promite Ucrainei ajutor militar de 70 de miliarde de euro în 2026
ARMENPRESS: Uniunea Europeană donează Armeniei un utilaj de ultimă generație pentru deminare
Prețul petrolului Brent a crescut cu 6%, după ce Trump a anunțat încheierea armistițiului cu Iran
FOTO // Moldovenii din diaspora au celebrat cultura și tradițiile naționale în cadrul festivalului „Diaspora Fest”
Viceprim-ministrul Mihai Popșoi a prezentat la Bruxelles progresele Republicii Moldova în procesul de aderare la UE
Circa 38 km ai drumului național M1 vor fi reabilitați în raioanele Hâncești și Nisporeni
SATUL EUROPEAN // Apă potabilă sigură și o grădiniță modernizată pentru locuitorii satului Ștefănești
FOTO // Statele Unite reconfirmă sprijinul pentru modernizarea și dezvoltarea economică a municipiului Ungheni
VIDEO // Cetățenii pot urmări cum sunt utilizați banii publici, printr-un nou instrument lansat de Ministerul Finanțelor
Procuratura oferă detalii despre ancheta în cazul Vartic: raportul de expertiză medico-legală suplimentară a fost finalizat
Serviciile de roaming dintre Republica Moldova și România, în continuă creștere. Utilizatorii au acumulat 7,4 milioane de zile în 2025
Energocom a prezentat motivele solicitării de ajustare a tarifelor la gaze
Adolescent de 16 ani, reținut după un furt dintr-un salon din Chișinău
Viceministra cipriotă pentru Afaceri Europene, Marilena Raouna, a fost decorată cu „Ordinul Onoarei”
Nouă personalități ale Republicii Moldova au primit titlul de Cetățean de Onoare al municipiului Chișinău
ARMENPRESS: Statele Unite vor deține 74% din acțiunile companiei TRIPP Development Company, iar Armenia 26%. Guvernul aprobă proiectul de lege privind ratificarea acordului
Peste 82 de mii de cetățeni domiciliați în regiunea transnistreană sunt asigurați în sistemul medical al Republicii Moldova
Psihologii din Republica Moldova vor avea un colegiu profesional și un registru unic
FOTO // Salvatorii avertizează agricultorii asupra riscului de incendii în timpul recoltării cerealelor