ro

 

Externe
20 Decembrie, 2025 / 08:29
/ 24 Februarie, 2022

Kremlinul avertizează că operaţiunea militară rusă din Ucraina va dura cât timp este nevoie

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Moscova, 24 feb. /MOLDPRES/. Kremlinul a transmis joi că operaţiunea militară împotriva Ucrainei va dura cât timp este nevoie, în funcţie de "rezultatele" sale şi de "pertinenţa" sa, considerând că cetăţenii ruşi susţin această ofensivă, relatează AFP, citată de Agerpres și MOLDPRES.

Purtătorul de cuvânt al Kremlinului, Dmitri Peskov, le-a mai spus jurnaliştilor că Moscova are ca obiectiv să impună un "statut neutru" Ucrainei, demilitarizarea acesteia şi eliminarea "naziştilor" care în opinia sa se află în această ţară.

El a mai afirmat că nimeni nu vorbeşte de ocuparea Ucrainei şi că este "inacceptabil" să se folosească acest cuvânt în legătură cu operaţiunea militară a Rusiei.

Peskov a declarat de asemenea că este imposibil ca Rusia să fie închisă în spatele unei cortine de fier.

El a adăugat că Kremlinul "a prevăzut" că pieţele ruse vor suferi de pe urma unei "reacţii emoţionale" după ofensiva asupra Ucrainei, dând asigurări că este o perioadă "trecătoare".

"Pentru ca această perioadă emoţională să fie cât mai scurtă posibil, au fost luate toate măsurile necesare", a declarat Peskov. 


 
Ultimele Știri
/ Acum 4 zile

Progrese în negocierile SUA-Ucraina privind garanțiile de securitate, după discuțiile de la Berlin

/ Acum 4 zile

Uniunea Europeană anunță noi sancțiuni vizând companii și persoane fizice implicate în comerțul cu petrol rusesc

/ Acum 4 zile

BTA: Președintele Bulgariei desfășoară consultări politice după căderea guvernului

/ Acum 4 zile

Volodimir Zelenski reia negocierile cu SUA la Berlin, Kievul insistă pe armistițiu fără concesii teritoriale

/ Acum 4 zile

Ucraina ar putea renunța la cererea de aderare la NATO în schimbul unor garanții de securitate

/ Acum 4 zile

Noi negocieri americano-ucrainene, luni, după „progresele” înregistrate duminică

/ Acum 5 zile

Breaking news

Atac armat pe o plajă din Sydney, în timpul celebrării Hanuka. Cel puțin 10 persoane au fost ucise

/ Acum 5 zile

Comisia de la Veneția are o nouă conducere

/ Acum 5 zile

Donald Trump afirmă că republicanii ar putea pierde alegerile legislative de la jumătatea mandatului în 2026

/ Acum 5 zile

Cancelarul german Merz îl compară pe Putin cu Hitler

/ Acum 6 zile

Autoritățile belaruse au eliberat 123 de deținuți politici, inclusiv pe Maria Kolesnikova și laureatul Nobel Alesi Beleațki

/ Acum 6 zile

Peste un milion de ucraineni au rămas fără electricitate după loviturile ruse

/ Acum 6 zile

The New York Times: Kievul respinge retragerea trupelor din regiunea Donețk în planul de pace transmis Washingtonului

/ Acum 6 zile

Odesa, în blackout total după cel mai amplu atac asupra infrastructurii energetice de la începutul războiului