La Riga a început demolarea monumentului dedicat victoriei sovietice
Riga, 24 aug. /MOLDPRES/. Autorităţile letone au început marţi să demonteze monumentul dedicat victoriei sovietice din capitala Riga, transmite dpa, citată de Agerpres și MOLDPRES.
Muncitorii au îndepărtat mai multe statui gigantice din bronz, parte a acestui monument care a fost înconjurat cu un paravan de protecţie, iar accesul a fost blocat de poliţie.
Nu este încă foarte clar când va fi demolată complet principala componentă a monumentului, un stâlp înalt de 79 de metri în vârful căruia tronează o stea sovietică. Pregătirile sunt în curs, dar municipalitatea spune că nu se va folosi explozibil.
Orice glorifică regimurile totalitare trebuie demontat până pe 15 noiembrie, potrivit unei rezoluţii a parlamentului leton care face referire în mod specific la demolarea monumentului dedicat victoriei sovietice.
Rusia a protestat ferm faţă de aceste intenţii.
Monumentul a fost ridicat în 1985 pentru a marca cea de-a 40-a aniversare a victoriei sovietice din cel de-al doilea război mondial asupra regimului lui Hitler ca "monument dedicat celor care au eliberat Letonia sovietică şi Riga de invadatorii fascişti germani".
În timpul celui de-al doilea război mondial Letonia a fost ocupată atât de Germania, cât şi de Uniunea Sovietică. După încheierea războiului, statul baltic a făcut parte, forţat, din Uniunea Sovietică până în 1991. Prin urmare, majoritatea letonilor văd monumentul nu ca pe un simbol al victoriei asupra lui Hitler, ci ca pe un simbol al unei reînnoite ocupaţii sovietice.
Locuitorii ruşi născuţi în Letonia vin anual la acest monument pentru a celebra, pe 9 mai, sărbătoarea rusească Ziua Victoriei.
Aproximativ 25% din populaţia Letoniei este formată din etnici ruşi.
Mai multe persoane au fost arestate luni seara în timpul unui mic protest neautorizat împotriva demolării monumentului. Între timp, autorităţile judiciare din Moscova au deschis un dosar pe tema demolării monumentului.
Europa va asista în august la prima eclipsă totală de Soare din ultimii aproape 27 de ani
ARMENPRESS: Statele Unite vor deține 74% din acțiunile companiei TRIPP Development Company, iar Armenia 26%. Guvernul aprobă proiectul de lege privind ratificarea acordului
Serhii Korețki, numit prim-ministru al Ucrainei după votul Radei Supreme
Volodimir Zelenski îl propune ca premier pe Serhii Koreţki. Rada Supremă ar putea să voteze astăzi noul Cabinet de miniştri
Uniunea Europeană şi Ucraina au încheiat un parteneriat în domeniul dronelor
După Marea Azov, ucrainenii au atacat nave rusești și în Marea Neagră: 20 de corăbii lovite într-o noapte
Washingtonul a reintrodus blocada asupra porturilor iraniene
Bloomberg: Rusia se confruntă cu un surplus de petrol pe care îl vinde tot mai greu
Trei persoane au murit în urma unui atac asupra Odesei
Ucraina va primi anul acesta primele avioane franceze Rafale
Turcia își promovează accesibilitatea ca destinație de vară, mizând pe zboruri directe și timpi reduși de așteptare
ARMENPRESS: Festivalul Internațional de Film „Golden Apricot” din Erevan a debutat cu 90 de filme din 40 de țări
Rada Supremă de la Kiev a aprobat demisia premierului Iulia Sviridenko
Ucraina a lovit în zona Mării Azov 116 nave rusești în 9 zile
Cel puțin șapte miliarde lei vor fi mobilizate în următorii ani în investiții publice și private în sectorul agroalimentar
Cronica ARHIVELOR // „Ce-aș fi fost”, melodia unei epoci
Peste o mie de decizii de amalgamare voluntară au fost aprobate
Mai mult sprijin pentru comunitățile rome: autoritățile discută măsuri pentru incluziune educațională și socială
În Nicaragua nu vor mai fi organizate alegeri
SATUL EUROPEAN // Școală renovată și servicii publice mai bune pentru locuitori comunei Chișcăreni
UTA Găgăuzia este o punte importantă spre Turcia. Îmi doresc să consolidăm legături puternice cu Ankara, anunță premierul desemnat Vasile Tofan
Salarii majorate pentru profesori și investiții de circa 6 miliarde de lei în modernizarea învățământului: reformele propuse în domeniul educației
Vasile Tofan, despre echipa guvernamentală: „Un antrenor bun poate, cu aceiași jucători, să facă o echipă mai bună”
Procesul de amalgamare va fi eficientizat. Vasile Tofan: „Reforma administrației locale este dificilă, dar nu mai poate fi evitată”
Planul Guvernului Tofan pentru sectorul cultural: susținerea creatorilor și modernizarea instituțiilor de profil
Principalele reforme economice, propuse de Guvernul Tofan: „Ambiția este ca Republica Moldova să devină cea mai prietenoasă țară europeană pentru antreprenori”
Candidatul desemnat pentru funcția de premier Vasile Tofan, despre salariile „nesimțite”: „Împărtășesc revolta oamenilor. Nu tolerez astfel de cazuri”
Vasile Tofan, despre reforma Guvernului: „Trebuie să ne concentrăm pe eficiența reală, nu să bifăm populist un lucru”
Premierul desemnat, Vasile Tofan, despre reintegrarea țării: „Apropierea dintre cele două maluri ale Nistrului va fi abordată pașnic, etapizat și fără escaladare”
Finalizarea negocierilor de aderare la UE și pregătirea semnării Tratatului de Aderare până în 2028, printre obiectivele Guvernului Tofan