Laureatul premiului Nobel pentru Pace Dmitri Muratov a fost atacat într-un tren în Rusia
Moscova, 8 apr. /MOLDPRES/. Redactorul-şef al cotidianului independent „Novaia Gazeta”, laureat al premiului Nobel pentru Pace în 2021, Dmitri Muratov a anunţat că a fost atacat joi de o persoană necunoscută care l-a stropit cu un produs roşu în timp ce era în trenul de la Moscova spre Samara, relatează MOLDPRES cu referire la Digi24.
Novaia Gazeta a declarat că „un individ necunoscut l-a atacat pe redactorul-şef al Novaia Gazeta, laureat al premiului Nobel pentru Pace, Dmitri Muratov, în vagonul unui tren”.
„Au turnat vopsea pe bază de ulei cu acetonă în compartiment. Ochii îmi ard îngrozitor. În trenul de la Moscova la Samara. Plecarea a fost deja amânată cu 30 de minute. Voi încerca să mă spăl”, a declarat Dmitri Muratov. „Au strigat: Muratov, e pentru băieţii noştri”, a relatat jurnalistul, citat de Novaia Gazeta.
Au fost publicate și două fotografii realizate, cel mai probabil, chiar de Dmitri Muratov: una îl arată reflectat în oglinda a ceea ce par a fi toaleta trenului, cu capul, pieptul şi braţele stropite cu o substanţă roşie. Cea de-a doua fotografie arată o cuşetă de dormit a trenului stropită cu o cantitate mare de lichid roşu sângeriu.
Adjunctul redactorului-șef a declarat că „Muratov a primit primele îngrijiri medicale şi a luat trenul pentru a merge să-şi vadă mama. Îl căutăm pe criminalul care a făcut-o”.
Jurnalistul rus Dmitri Muratov, co-laureat al Premiului Nobel pentru Pace anul trecut, anunţase luna trecută că îşi va dona medalia pentru a fi scoasă la licitaţie cu scopul de a strânge fonduri pentru refugiaţii ucraineni. El s-a exprimat împotriva războiului, ceruse o încetare necondiționată a focului în Ucraina și a estimat că riscul de război nuclear este real.
Uniunea Europeană şi Ucraina au încheiat un parteneriat în domeniul dronelor
După Marea Azov, ucrainenii au atacat nave rusești și în Marea Neagră: 20 de corăbii lovite într-o noapte
Washingtonul a reintrodus blocada asupra porturilor iraniene
Bloomberg: Rusia se confruntă cu un surplus de petrol pe care îl vinde tot mai greu
Trei persoane au murit în urma unui atac asupra Odesei
Ucraina va primi anul acesta primele avioane franceze Rafale
Turcia își promovează accesibilitatea ca destinație de vară, mizând pe zboruri directe și timpi reduși de așteptare
ARMENPRESS: Festivalul Internațional de Film „Golden Apricot” din Erevan a debutat cu 90 de filme din 40 de țări
Rada Supremă de la Kiev a aprobat demisia premierului Iulia Sviridenko
Ucraina a lovit în zona Mării Azov 116 nave rusești în 9 zile
Kievul a fost atacat cu rachete balistice
Uniunea Europeană şi Marea Britanie impun sancţiuni Moscovei din cauza atacurilor cibernetice
Canicula din iunie a adus peste 10.000 de decese în plus în Europa
Țările UE nu au ajuns la un acord privind al 21-lea pachet de sancțiuni contra Rusiei
Președinta Indiei, Droupadi Murmu, vine astăzi la Chișinău, la invitația Maiei Sandu
Dolarul se apreciază ușor, iar euro își menține valoarea
Meteorologii avertizează asupra riscului de inundații locale din cauza ploilor torențiale
BTA: Politica externă a Bulgariei este pe deplin ancorată în UE și NATO, declară ministrul bulgar de externe Petrova
Cod galben de instabilitate atmosferică în Republica Moldova. Sunt prognozate ploi, grindină și vijelii
Incendiu într-un atelier de restaurare a ușilor din Chișinău. Un muncitor a fost transportat la spital
Trei distincții pentru Republica Moldova la Olimpiada Internațională de Biologie
Un militar în termen a ajuns în stare gravă la spital după un accident cu motocicleta în raionul Hâncești
Facebook și Instagram, afectate de o pană la nivel mondial. Utilizatorii raportează probleme de acces
Elevi din Republica Moldova au cucerit patru medalii la Olimpiada Internațională de Chimie
CM 2026 // Anglia a câștigat medaliile de bronz, după 6-4 cu Franța
Traficul pe mai multe străzi din capitală va fi restricționat pe durata vizitei președintei Indiei
Atac masiv cu rachete balistice asupra Kievului: un mort și 13 răniți în urma bombardamentului rusesc
Președintele Ungariei a promulgat amendamentul constituțional care îi încheie mandatul
India a lansat cu succes prima sa rachetă orbitală
BTA: Onoruri militare la Sofia, cu prilejul împlinirii a 189 de ani de la nașterea lui Vasil Levski