Lavrov a afirmat că SUA au dat asigurări că nu intenţionează să intre în război cu Rusia
Moscova, 29 dec. /MOLDPRES/. Washingtonul a explicat Moscovei „destul de pe larg” că nu intenţionează să-şi trimită specialiştii militari în Ucraina în legătură cu transferul sistemelor de apărare antiaeriană Patriot către Kiev, anunță agenţia rusă TASS, care îl citează pe ministrul rus de Externe, Serghei Lavrov, relatează MOLDPRES cu referire la G4Media.
Casa Albă a declarat pe canale diplomatice că nu doresc şi nu vor să intre direct în război cu Rusia şi nu intenţionează să-şi trimită specialiştii militari în Ucraina în legătură cu transferul sistemului de apărare antiaeriană Patriot către Kiev, a declarat miercuri ministrul rus de Externe, Serghei Lavrov.
Șeful diplomației ruse i-a întrebat pe americani, prin canalele pe care le mai are ambasada noastră, dacă decizia de a transfera bateria Patriot, având în vedere complexitatea utilizării acesteia, înseamnă că acolo (în Ucraina – n.r.) vor fi specialişti americani. „Ni s-a explicat destul de pe larg că acest lucru nu este planificat, tocmai pentru că americanii nu vor şi nu vor lupta direct împotriva Rusiei. Patriot va fi pus în funcţiune după câteva luni, până când militarii ucraineni vor stăpâni această tehnologie”, a declarat Lavrov.
Vladimir Putin a declarat că Rusia ar fi capabilă să distrugă sistemele de apărare antiaeriană Patriot dacă Washingtonul le furnizează Kievului. De asemenea, el a precizat că „Patriot este un sistem destul de învechit” şi nu funcţionează la fel de bine ca sistemul S-300 rusesc, dând asigurări că va exista un „antidot” pentru echipamentul american.
SUA a anunţat săptămâna trecută, cu ocazia vizitei preşedintelui ucrainean Volodimir Zelenski la Washington, un nou pachet de ajutor militar pentru Kiev, în valoare de 1,85 miliarde de dolari, care include pentru prima dată o baterie de apărare antiaeriană Patriot, un sistem considerat mult mai performant faţă de armamentul pe care îl are acum în dotare Ucraina.
Descoperiri arheologice majore în Turcia în 2025, de la vestigii neolitice la artefacte otomane
Financial Times: Disputa cu Donald Trump privind Groenlanda zădărnicește aprobarea acordului postbelic cu Ucraina
Un nou accident feroviar în Spania: un mort și patru răniți
Premierul Canadei vorbește la Davos despre necesitatea „cooperării autentice” între „puterile medii”
BTA: Deteriorarea infrastructurii civile și energetice în regiunea Odesa în urma unui atac rusesc cu dronă
Ucraina pregătește desfășurarea unor interceptoare antiaeriene bazate pe inteligență artificială
BTA: Președintele Bulgariei și-a înaintat demisia la Curtea Constituțională
Von der Leyen anunță la Davos că răspunsul UE privind Groenlanda va fi ferm, unit și proporțional
Serviciul de Securitate al Ucrainei a capturat un rus suspectat că ar fi ucis prizonieri ucraineni
Rusia a lovit Kievul cu drone şi rachete
BTA: Președintele Bulgariei, Rumen Radev, demisionează
Tema Ucrainei pierde prioritate la Forumul Economic Mondial de la Davos, pe fondul disputelor legate de Groenlanda
Două trenuri s-au ciocnit în Spania. Cel puțin 21 de morți și zeci de răniți
BTA: Tervel Zamfirov, după câștigarea slalomului la Cupa Mondială FIS de snowboard alpin de la Bansko: „O zi istorică pentru sportul bulgar”
Volodimir Zelenski: Documentul american privind garanțiile de securitate pentru Ucraina este 100% finalizat
În capitală, peste 270 de persoane s-au adresat la medic după ce au căzut din cauza poleiului de pe străzi
MEC: Instituțiile de învățământ vor decide dacă elevii vor veni luni la lecții
VIDEO // Traficul rutier se desfășoară în condiții de polei și ceață
Șoferii sunt avertizați asupra riscului major de accidente din cauza poleiului pe traseele din țară
FOTO // Condiții meteo nefavorabile: cinci accidente rutiere în raionul Orhei
Atenționare pentru pietoni și șoferi: polei pe străzi și trotuare. Cetățenii sunt îndemnați să rămână acasă dacă nu au o urgență
Un accident rutier a fost înregistrat din cauza poleiului și al neechipării corespunzătoare a unui autovehicul
Sfaturi pentru un consum mai mic de energie în perioada temperaturilor scăzute
Circulație rutieră îngreunată pe traseele M-1 și M-2, în zona localității Ulmu
Donald Trump susține că SUA vor avea suveranitate asupra terenului pe care vor fi amplasate bazele militare americane din Groenlanda
Cetățenii sunt avertizați asupra riscurilor gheții formate pe drumuri și trotuare
Ceață densă pe mai multe drumuri naționale. Șoferii sunt îndemnați să circule cu prudență
Restricții noi pentru diplomații ruși în Uniunea Europeană
O furtună puternică de iarnă a lovit o mare parte din SUA
O nouă reuniune Ucraina-SUA-Rusia se va desfășura duminica viitoare