ro

 

Externe
22 Aprilie, 2026 / 11:44
/ 23 Aprilie, 2023

Mai multe ţări îşi evacuează cetăţenii din Sudan

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Hartum, 23 apr. /MOLDPRES/. Franţa, Statele Unite, Regatul Unit şi alte ţări au început duminică să-şi evacueze cetăţenii sau personalul diplomatic din Sudan, unde confruntări violente dintre armată şi paramilitari au loc de mai bine de o săptămână, relatează AFP, preluat de AGERPRES și MOLDPRES.

Potrivit imaginilor video colectate de AFP, convoaie de zeci de vehicule albe ale ONU au părăsit capitala Khartoum duminică, la fel ca multe vehicule, şi s-au îndreptat spre Port-Sudan, în estul ţării.

Papa Francisc a lansat un apel la "dialog" în faţa situaţiei grave din ţară, unde, din 15 aprilie, cei doi generali aflaţi la putere de la puciul din 2021 duc un război sângeros.

Germania a început să-şi evacueze cetăţenii din Sudan, au anunţat duminică ministerele Apărării şi de Externe pe Twitter.

Suedia a trimis aproximativ 150 de militari pentru a-şi evacua diplomaţii şi cetăţenii din Sudanul afectat de violenţe, cu autorizarea parlamentului de a folosi forţa dacă este necesar, a anunţat duminica Ministerul suedez al Apărării.

Canada a anunţat că suspendă temporar operaţiunile diplomatice din Sudan, indicând că personalul său va lucra dintr-o "locaţie sigură în afara ţării". Situaţia din Sudan s-a deteriorat rapid, făcând imposibilă asigurarea securităţii personalului nostru din Khartoum", a indicat Ottawa într-un comunicat.

Incendii şi explozii au zguduit capitala şi suburbiile ei din nou duminică, zonele fiind survolate de avioane de luptă, potrivit martorilor.

Violenţele, în principal la Khartoum şi Darfur, în vest, au făcut peste 420 de morţi şi 3.700 de răniţi, conform Organizaţiei Mondiale a Sănătăţii (OMS).

Foto: ewn.co.za


 
 


 
/ Acum 14 ore

Viceprim-ministra pentru Integrare Europeană, Cristina Gherasimov: „Ne propunem să închidem preliminar spre sfârșitul anului anumite capitole de negocieri”

/ Acum 14 ore

Luptătorul Vitalie Eriomenco, vicecampion european la seniori: A revenit spectaculos de la 0-5 în semifinală și a luptat accidentat în ultimul act

/ Acum 14 ore

JD Vance își amână plecarea către Pakistan și crește incertitudinea asupra negocierilor americano-iraniene

/ Acum 15 ore

Cer variabil și maxime de până la 15 grade Celsius, prognozate pentru ziua de miercuri

/ Acum 16 ore

Guvernul României salută finalizarea cu succes a tranzacției de cumpărare a operatorului Portului Giurgiulești din Republica Moldova

/ Acum 16 ore

Sprijinul pentru parcursul european al Republicii Moldova, reconfirmat la Viena. Igor Grosu: „Suntem gata să dezvoltăm cooperarea”

/ Acum 17 ore

VIDEO // Guvernul va propune încetarea stării de urgență. Premierul Alexandru Munteanu: „Situația este stabilă, iar presiunile imediate au fost depășite”

/ Acum 17 ore

Aderarea Republicii Moldova la UE, în centrul discuțiilor dintre șefa statului și un grup de europarlamentari

/ Acum 17 ore

VIDEO // Vicepremierul Mihai Popșoi, de la tribuna APCE: „Apartenența la CoE și statutul de țară candidată la UE ne oferă instrumentele necesare pentru a aduce țara noastră în marea familie europeană”

/ Acum 18 ore

Soluții și mecanisme pentru prevenirea abandonului și absenteismului școlar, discutate la nivel național

Vezi mai multe