ro

 

Externe
21 Mai, 2026 / 05:55
/ 09 Martie, 2023

Mai multe regiuni din Ucraina au fost bombardate

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Kiev, 9 mar. /MOLDPRES/. Lovituri masive au ţintit regiunile Harkov şi Odesa, din estul, sudul dar şi în vestul Ucrainei, au anunţat joi autorităţile locale, transmite AFP, preluat de AGERPRES și MOLDPRES.

De luni de zile, Rusia bombardează instalaţii-cheie din Ucraina cu rachete şi drone, perturbând viaţa de zi cu zi a milioane de persoane, aprovizionarea lor cu apă, încălzire şi electricitate.

"Inamicul a efectuat peste 15 lovituri asupra oraşului şi a regiunii" Harkov, a declarat guvernatorul regional Oleg Sinegubov pe reţelele de socializare.

"Ocupanţii ţintesc din nou instalaţii esenţiale", a adăugat el.

"Potrivit primelor informaţii, o clădire rezidenţială privată din regiunea Harkov a fost lovită", a adăugat guvernatorul, anunţând detalii "clare" despre posibilele victime şi amploarea pagubelor.

La Harkov, principalul oraş al regiunii, primarul Igor Terehov a raportat că a fost vizată "infrastructura energetică" şi că există "probleme" cu electricitatea în anumite părţi ale oraşului.

În regiunea Odesa, în sudul ţării, guvernatorul Maksim Marcenko a raportat că "rachetele au lovit infrastructura energetică regională şi au avariat clădiri rezidenţiale", vorbind despre o "lovitură masivă de rachete".

"Din fericire, nu au fost victime", a declarat el, adăugând că au fost instituite "restricţii în aprovizionarea cu energie electrică".

În regiunea Kiev, apărarea aeriană funcţiona, potrivit administraţiei militare locale.

În vestul Ucrainei, guvernatorul regiunii Hmelniţki, Serghi Gamalii, i-a îndemnat pe locuitori să "rămână în adăposturi", deoarece "inamicul loveşte infrastructurile esenţiale ale ţării". 

Foto: telegram


 
Ultimele Știri
/ Acum 5 zile

Volodimir Zelenski amenință cu represalii după sângerosul atac rusesc asupra Kievului

/ Acum 5 zile

România raportează un caz de hantavirus confirmat în urma testării de laborator

/ Acum 5 zile

Ucraina anunță primul schimb de prizonieri din formula „1000 la 1000”. Peste 200 de militari au fost eliberați

/ Acum 5 zile

China cere un armistițiu durabil în Orientul Mijlociu și redeschiderea Strâmtorii Ormuz „cât mai curând posibil”

/ Acum 5 zile

Operațiunea de salvare din Kiev s-a încheiat după 28 de ore. Bilanțul a ajuns la 24 de morți, inclusiv trei copii

/ Acum 5 zile

Istanbulul găzduiește în premieră Global Design Forum, eveniment dedicat comunității internaționale de design

/ Acum 5 zile

Eurovision 2026 // România s-a calificat în finala concursului

/ Acum 6 zile

Președinta Comisiei Europene: „Rusia sfidează în mod deschis eforturile de pace”

/ Acum 6 zile

Zi de doliu la Kiev după cel mai puternic atac asupra capitalei ucrainene. Cel puțin șapte persoane au murit

/ Acum 6 zile

Cuba a rămas fără combustibil. Penele de curent durează până la 22 de ore pe zi

/ Acum 6 zile

Premierul Letoniei Evika Siliņa și-a anunțat demisia

/ Acum 6 zile

Muntenegru intră în faza finală a procesului de aderare la UE

/ Acum 6 zile

Fostul șef al Oficiului Președintelui Ucrainei, plasat în arest preventiv într-un dosar de spălare de bani

/ Acum 6 zile

Parlamentul rus a adoptat un proiect de lege care permite armatei să invadeze țări străine