ro

 

Externe
05 Iulie, 2026 / 18:57
/ 09 Iulie, 2021

Mai mulți militari columbieni sunt implicați în asasinarea președintelui haitian

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Bogota, 9 iul. /MOLDPRES/. Cel puţin şase mercenari suspectaţi de implicare în asasinarea preşedintelui haitian Jovenel Moise ar fi foşti militari columbieni, a declarat joi ministrul columbian al Apărării, Diego Molano, relatează vineri AFP, preluat de AGERPRES și MOLDPRES.

''Informaţiile iniţiale indică faptul că sunt cetăţeni columbieni, foşti membri ai armatei. Am dat instrucţiuni... poliţiei şi armatei să coopereze imediat în această anchetă pentru a clarifica aceste fapte'', a menţionat ministrul într-un mesaj video transmis presei.

Grupul de comando responsabil de asasinarea preşedintelui haitian Jovenel Moise era format din 26 de columbieni şi doi americani originari din Haiti, a declarat joi seară poliţia haitiană.

"A fost un comando de 28 de atacatori, între care 26 de columbieni care au efectuat operaţiunea de asasinare a preşedintelui", a declarat Léon Charles, director general al poliţiei haitiene, într-o conferinţă de presă, precizând că cei doi americani şi 15 columbieni au fost arestaţi, trei ucişi şi alţi opt sunt căutaţi.

Preşedintele haitian Jovenel Moise, în vârstă de 53 de ani, a fost asasinat în noaptea de marţi spre miercuri de bărbaţi înarmaţi care au luat cu asalt reşedinţa acestuia din cartierul Pelerin situat în capitala ţării, Port-au-Prince. În atac a fost rănită şi prima doamnă, Martine Moise. 

foto: bostonglobe.com


 
Ultimele Știri
/ Acum 5 zile

Cutremurele din Venezuela: bilanțul crește îngrijorător. Zeci de mii de dispăruți

/ Acum 6 zile

Un nou cutremur puternic în Venezuela, la cinci zile după dublul seism din 24 iunie

/ Acum 6 zile

Atac cu rachetă asupra orașului ucrainean Dnipro: cel puțin cinci morți și zeci de răniți

/ Acum 6 zile

Zelenski propune înființarea unui Panteon național pentru eroii Ucrainei

/ Acum 6 zile

BTA: Pilotul bulgar Nikola Țolov a câștigat etapa a șasea a sezonului de Formula 2 din Austria

/ Acum 6 zile

Bilanțul cutremurelor din Venezuela urcă la 1.450 de morți. Căutările continuă în speranța găsirii de supraviețuitori

/ Acum 6 zile

Valul de caniculă din Europa a provocat 1.300 de decese suplimentare, avertizează directorul OMS

/ Acum 7 zile

Cel puțin doi răniți la Kiev după un atac nocturn rusesc cu rachete și drone

/ 27 Iunie, 2026

Acord-cadru încheiat între Israel, Liban și SUA

/ 26 Iunie, 2026

Europarlamentarul Siegfried Mureșan, propus de PNL, USR și UDMR pentru funcția de premier: „România are nevoie de un guvern competent și realmente pro-european”

/ 26 Iunie, 2026

Peste 20 de replici s-au înregistrat după puternicele seisme din Venezuela

/ 26 Iunie, 2026

Volodimir Zelenski a aprobat un plan de 40 de zile prin care vrea să forțeze retragerea Rusiei

/ 26 Iunie, 2026

NATO pregătește noi investiții masive în apărare și sprijin pentru Ucraina la summitul de la Ankara

/ 26 Iunie, 2026

Cutremure în Venezuela // Bilanțul urcă la 188 de morți și peste 1.500 de răniți