Majoritatea comunității bulgare din regiunea ucraineană Zaporojia se află sub ocupația rusă
Sofia, 10 iun. /MOLDPRES/. Majoritatea comunității bulgare din regiunea Zaporojie din Ucraina sunt sub ocupație, a declarat vineri pentru BTA Vassil Mitkov, șeful unei asociații bulgare din această regiune. "Vorbesc despre regiunile Berdyansk, Melitopol, Prymorsk și Priazov, care au aproape 30 de sate bulgare", a spus el, citat de BTA, preluat de MOLDPRES.
El a spus că situația din Zaporojia este tensionată, cu "atacuri cu rachete tot timpul, distrugeri și victime". El a adăugat că în ultimele două săptămâni situația s-a mai calmat. "Se simte că armata ucraineană se pregătește pentru o ofensivă. Putem vedea avioanele noastre în apropierea orașului, ceea ce ne dă speranța că în curând aceste teritorii vor fi eliberate și noi vom câștiga", a spus el.
El a menționat că mulți membri ai comunității bulgare din Berdyansk, Melitopol și Prymorsk au reușit să se mute în orașul Zaporojia și în alte părți ale Ucrainei.
"Mulți compatrioți și-au găsit adăpost în Bulgaria: membrii și liderii societăților bulgare, profesorii de limbă bulgară, alții. Dar majoritatea au rămas în regiunea ocupată. Auzim ocazional despre bulgarii din Priazov, Prymorsk și Melitopol. Legătura telefonică este slabă, nu este întotdeauna posibil să vorbești cu ei. Ei ne spun că viața este grea sub ocupație. Le este frică să vorbească pentru că telefoanele lor sunt ascultate", a declarat Mitkov. El a adăugat că mai mulți bulgari din teritoriile ocupate au fost arestați. "Ne străduim să-i eliberăm, au fost incluși într-o listă pentru schimbul de deținuți. Sperăm să îi putem ajuta", a spus el.
Comunitatea bulgară din regiunea Zaporojia numără 27.764 de persoane, conform rezultatelor recensământului din Ucraina din 2002. Marea majoritate a bulgarilor trăiesc în aproximativ 30 de sate din zona Berdyanski și Melitopol, precum și în Prymorsk și Priazov. Așa-numiții bulgari taurieni s-au stabilit în Zaporojia de astăzi în anii 1861-62. Ei sunt descendenți ai bulgarilor basarabeni din partea de sud a Ucrainei și Moldovei.
Foto: BTA
Volodimir Zelenski l-a demis pe comandantul șef al armatei ucrainene
În Nicaragua nu vor mai fi organizate alegeri
O navă care transporta gaz petrolier lichefiat a fost lovită în largul coastelor României. Echipajul, evacuat în siguranță
Trei persoane au fost ucise la Odesa în urma unui atac rusesc
Andy Burham este noul prim-ministru al Regatului Unit
Spania a câștigat Cupa Mondială 2026. „La Roja” a învins Argentina după prelungiri și a declanșat o adevărată fiesta la Madrid
Franța: Incendii în sudul țării, sute de pompieri mobilizați
BTA: Politica externă a Bulgariei este pe deplin ancorată în UE și NATO, declară ministrul bulgar de externe Petrova
Facebook și Instagram, afectate de o pană la nivel mondial. Utilizatorii raportează probleme de acces
Atac masiv cu rachete balistice asupra Kievului: un mort și 13 răniți în urma bombardamentului rusesc
Președintele Ungariei a promulgat amendamentul constituțional care îi încheie mandatul
India a lansat cu succes prima sa rachetă orbitală
BTA: Onoruri militare la Sofia, cu prilejul împlinirii a 189 de ani de la nașterea lui Vasil Levski
SUA și Iranul anunță noi atacuri reciproce. Teheranul declară suspendarea angajamentelor privind memorandumul de încetare a conflictului
O nouă dronă a fost doborâtă de aviația militară română
Următorii pași în negocierile de aderare la UE, discutați la Chișinău
Noi oportunități de cooperare turistică între R. Moldova și China. Ambasadorul Petru Frunze: „Dezvoltarea turismului onsolidează legăturile dintre oameni și dintre țări”
Persoanele vizate în acțiuni judiciare abuzive vor beneficia de protecție sporită
VIDEO // Reforma administrației publice locale avansează. Alexei Buzu: „Încă 165 de primării au adoptat decizii finale privind amalgamarea voluntară”
Ploi slabe de scurtă durată, prognozate de meteorologi pentru zilele de odihnă
Persoanele prejudiciate în procese penale sau contravenționale vor putea solicita statului repararea pagubelor cauzate
Răspunderea penală va putea fi transmisă după reorganizarea persoanelor juridice
Adoptat de Parlament. Mai multe proceduri judiciare vor fi digitalizate pentru a spori accesul la justiție
FOTO // Peste 10 mii de locuitori din raionul Leova vor beneficia de apă potabilă printr-un nou apeduct magistral
Piața instrumentelor financiare din Republica Moldova va fi aliniată la standardele UE
Comunitățile din nordul țării vor beneficia de noi investiții în infrastructură și dezvoltare economică
Votat de Parlament. Republica Moldova se va integra în sistemul european de recunoaștere a calificărilor profesionale
FOTO // Primari din Republica Moldova învață din experiența României cum să atragă fonduri europene pentru dezvoltarea comunităților
Asociația „Forța Fermierilor” îl propune pe Alexandru Slusari la șefia Ministerului Agriculturii și Industriei Alimentare. Reacția Guvernului
DOC // Maia Sandu a semnat decretul privind demisia lui Radu Musteață din funcția de ministru al Agriculturii și Industriei Alimentare