ro

 

Externe
28 Iulie, 2026 / 07:02
/ 18 Iulie, 2023

Medicii germani recomandă introducerea siestei pe perioada verii, după modelul consacrat în sudul Europei

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Berlin, 18 iul. /MOLDPRES/. În lunile de vară, pentru a se adapta temperaturilor ridicate, Germania ar trebui să introducă obiceiuri deja consacrate în sudul Europei, precum siesta, a cerut marţi preşedintele Federaţiei Medicilor din Serviciul de Sănătate Publică din Germania (BVA-GD), Johannes Niessen, comunică MOLDPRES cu referire la EFE și Agerpres.

"Ar trebui să ne uităm atent la ţările din sud în ceea ce priveşte relaţia dintre caniculă şi locul de muncă: să ne trezim devreme, să lucrăm productiv dimineaţa şi să tragem un pui de somn la prânz este un concept pe care ar trebui să îl introducem în lunile de vară", a apreciat Niessen.

Preşedintele federaţiei germane a medicilor a declarat pentru grupul mass-media RedaktionsNetzwerk Deutschland (RND) că, "la căldură mare, oamenii nu sunt la fel de productivi. Faptul că oamenii dorm prost atunci când în timpul nopţii este prea cald duce la probleme suplimentare de concentrare".

Neissen a adăugat că "sarcinile complexe de lucru ar trebui, prin urmare, mutate la prima oră a dimineţii. În plus, sunt necesare mai multe ventilatoare şi îmbrăcăminte mai uşoară, chiar dacă este în vigoare un cod vestimentar la locul de muncă ce nu permite în principiu acest lucru".

Preşedintele BVA-GD a declarat totodată că este foarte important ca oamenii să se hidrateze mai bine şi să aibă o alimentaţie mai uşoară şi cu porţii mici. Neissen spune chiar că o altă posibilitate este ca angajaţii aflaţi în telemuncă să se răcorească făcând o baie la picioare în apă rece într-un lighean amplasat sub birou.

Recomandările vin într-o perioadă cu temperaturi ridicate în Germania, dar care nu ajung nici pe departe la cele cu care se confruntă sudul Europei, unde multe oraşe se află sub cod roşu de caniculă, cu temperaturi de peste 40 de grade Celsius. Serviciul meteorologic german a prognozat pentru această săptămână maxime de 24 de grade Celsius în nordul ţării şi de 28 de grade Celsius în sud.


 
Ultimele Știri
/ Acum 4 zile

ARMENPRESS: Guvernul Armeniei a aprobat ratificarea modificărilor la acordul cu Mongolia privind regimul de vize

/ Acum 4 zile

Ucraina acuză Rusia de obstrucționarea exporturilor sale agricole

/ Acum 4 zile

Un avion de vânătoare Su-57 de ultimă generație s-a prăbușit în regiunea Moscovei

/ Acum 4 zile

Primul Airbus A350-1000ULR efectuează un zbor istoric fără escală spre Australia

/ Acum 4 zile

UE a convenit asupra celui de-al 21-lea pachet de sancțiuni împotriva Rusiei

/ Acum 4 zile

Rusia este pregătită pentru o soluție diplomatică în Ucraina, bazată pe propunerile SUA, susține șeful diplomației ruse

/ Acum 5 zile

BTA: Bulgaria sprijină 401 școli duminicale din 43 de țări cu finanțări de peste 8 milioane de euro

/ Acum 5 zile

ARMENPRESS: Două instituții militare din Armenia devin parteneri asociați ai Colegiului European de Securitate și Apărare

/ Acum 5 zile

VIDEO // Ucraina a lovit încă două centre logistice ale Wildberries. Pagube de peste 200 de miliarde de ruble

/ Acum 5 zile

New York Post: Donald Trump l-ar dori pe președintele FIFA, Gianni Infantino, în funcția de secretar general al ONU

/ Acum 5 zile

Zelenski l-a înlocuit pe Sîrski cu Drapatî la comanda armatei ucrainene

/ Acum 5 zile

Volodimir Zelenski l-a demis pe comandantul șef al armatei ucrainene

/ Acum 6 zile

În Nicaragua nu vor mai fi organizate alegeri

/ Acum 6 zile

O navă care transporta gaz petrolier lichefiat a fost lovită în largul coastelor României. Echipajul, evacuat în siguranță