Militarii ucraineni promit o ripostă pe măsură în caz de invazie rusească
Kiev, 13 feb. /MOLDPRES/. Șeful Statului Major al armatei ucrainene Valeri Zaluznyi a transmis un mesaj sfidător la adresa Rusiei. "Sunt gata să-i primesc. Bun venit în Iad!" Și ministrul ucrainean al Apărării a transmis un mesaj similar, relatează MOLDPRES cu referire la Realitatea.net și Ukraine Today.
„Sunt gata să primesc inamicii, nu cu flori, ci cu rachete Stinger, rachete Javelin și anti-rachete de tanc NLAW. Bun venit în Iad!", a afirmat, sâmbătă, generalul Zaluzhnyi.
Ministrul Apărării de asemenea a afirmat că evenimentele din 2014, când soldații ucraineni nu au putut face față armatei ruse, nu se vor repeta.
„Forțele armate sunt pe deplin pregătite să riposteze și să nu renunțe la pământurile ucrainene”, a declarat el. „Avem cea mai puternică armată din Ucraina din ultimii 15 ani și cea mai puternică armată din Europa”, a conchis ministrul ucrainean.
Mai bine de două luni situația de la frontiera ruso-ucraineană este tot mai tensionată. Există toate premisele pentru declanșarea unei conflagrații militare de proporții.
BTA: Expoziție, cinematografia prin ochii artistei Eva Teneva-Zaikoff
Atac masiv al Rusiei asupra Ucrainei: 20 de clădiri rezidențiale și ambasada Qatarului avariate la Kiev
Elveția: Doliu național după incendiul tragic din Crans-Montana
Rusia a lansat 36 de rachete și 242 de drone în atacul din noaptea de joi spre vineri asupra Ucrainei
VIDEO // Kievul anunță că cel puțin 4 persone au fost ucise și 24 rănite în urma unui atac rusesc
Documentul cu garanțiile de securitate americane pentru Ucraina este „practic pregătit”, anunță Zelenski
Zelenski cere accelerarea aderării Ucrainei la UE, la preluarea președinției Uniunii de către Cipru
Fermierii francezi protestează cu tractoarele pe lângă Turnul Eiffel
Bijuterii de peste un milion de euro, furate în Franța. Un creator american, jefuit din locuința turistică
Cererea de cupru va crește cu 50% până în 2040, grație AI și cheltuielilor pentru apărare
Ucraina denunță atacuri rusești în porturile Odesei și salută capturarea unui petrolier rusesc de către SUA
Statele Unite au capturat petrolierul rusesc „Marinera” în Atlantic
Donald Trump: SUA vor primi până la 50 de milioane de barili de petrol venezuelean „sancționat”
Liderii Franței, Marii Britanii și Ucrainei au semnat o declarație de intenție pentru desfășurarea unei forțe multinaționale
VIDEO // ANSA oferă detalii în cazul depistării substanței interzise metronidazol
Focar de pestă porcină la Ungheni: a fost instituită carantină pentru o perioadă de 30 de zile
Descoperire macabră la Buiucani: femeie găsită decedată într-o mașină
Sectorul IT a generat peste un sfert din totalul exporturilor de servicii, cu o valoare de peste 600 milioane de dolari
Comisar european: Uniunea Europeană are nevoie de o armată comună de 100.000 de militari
Foști deputați și demnitari de stat, printre care Vlad Plahotniuc și Serghei Iaralov, vor depune mărturii în dosarul „Kuliok”
Tragedie la Râșcani: un bărbat a decedat din cauza unei sobe defecte
Ministerul Justiției continuă modernizarea sistemului penitenciar: o nouă închisoare va fi construită până în 2029
Fostul șef al diplomației ucrainene: războiul nu are șanse să se încheie în 2026
Mii de locuințe din Odesa au rămas fără electricitate după un atac rusesc cu drone
VIDEO // Autoritățile anunță facilități fiscale pentru cetățenii care achiziționează polițe de asigurare pe viață
Rata anuală a inflației continuă tendința de scădere: în decembrie a fost înregistrată cea mai mică valoare din 2025
„Biblioteca de sub brad”, ediția a patra: Au fost colectate circa 8000 de cărți
Un bărbat a fost condamnat la 18 ani de închisoare pentru omor și răpirea unui automobil în raionul Telenești
Întreprinderile mici și mijlocii pot accesa credite investiționale de până la 5 milioane de lei prin programul „FACEM Impact”
INTERVIU MOLDPRES // Ministrul Justiției, Vladislav Cojuhari, anunță reforme pentru aplicarea jurisprudenței UE: „În 2026 vom fi implicați plenar în procesul de aliniere la acquis-ul comunitar”