
Ministrul rus al apărării a afirmat că Rusia nu are nevoie să utilizeze arme nucleare în Ucraina
Moscova, 16 aug. /MOLDPRES/. Serghei Şoigu, ministrul rus al apărării, a afirmat astăzi că Rusia nu are nevoie să utilizeze arme nucleare în Ucraina, relatează MOLDPRES cu referire la AGERPRES.
Declaraţia a fost făcută într-o conferinţă pe teme de securitate organizată la Moscova.
În discursul său, oficialul rus a spus că SUA şi Regatul Unit planifică operaţiuni militare ucrainene, iar NATO şi-a sporit ''de câteva ori'' trupele desfăşurate în Europa Centrală şi de Est. Serghei Şoigu a menţionat că discuţiile pentru prelungirea noului tratat START sunt o ''stradă cu dublu sens'' şi că situaţia legată de controlul armelor nucleare în SUA şi Rusia ''nu este uşoară''.
AUKUS, blocul format din Australia, Regatul Unit şi SUA, are potenţialul de a se transforma într-o ''alianţă politico-militară'', conchide ministrul rus al apărării.
La 24 februarie, Rusia a declanşat o agresiune militară nejustificată şi neprovocată împotriva Ucrainei. Moscova susţine că este vorba despre o ''operaţiune militară specială de denazificare'' a ţării vecine şi de protejare a comunităţii rusofone din estul Ucrainei.
Ucraina se bazează în prezent preponderent pe livrările de armament greu dinspre Occident.
Foto: telegram
SUA sistează unele livrări de rachete către Ucraina. Explicațiile Pentagonului
Donald Trump a anunțat că Israelul este de acord cu un armistițiu de 60 de zile în Fâșia Gaza
Atac violent asupra regiunii Odesa. România a ridicat în aer două nave F-16
Putin și Macron au discutat despre războiul din Ucraina în prima lor convorbire din 2022
Președintele ucrainean a ratificat acordul pentru crearea unui tribunal care să judece invazia rusă
Atomium, un monument emblematic din Bruxelles, va fi închis din cauza unui val de căldură
Polonia reintroduce controalele la frontierele cu Germania şi Lituania. Ce spune cancelarul Merz
Ucraina va primi de la FMI o nouă tranșă de jumătate de miliard de dolari
Alertă roșie de caniculă în Franța: regiunea pariziană, sub cele mai intense temperaturi din ultimii cinci ani
După un secol de interdicții, la Paris s-a deschis sezonul scăldatului în Sena
Restricții de circulație în centrul Capitalei. Ce străzi vor fi închise în următoarele zile
Avertizare hidrologică: Cod galben și roșu de scurgeri reduse de apă pe râuri. Autoritățile vin cu recomandări
Zborul Paris – Chișinău a întârziat din cauza unei defecțiuni tehnice. Autoritatea Aeronautică anunță verificări
Consulatul Onorific al Moldovei la Zürich a fost inaugurat oficial
R. Moldova a achiziționat 4.442 de flacoane de vaccin antirabic
Republica Moldova și Elveția își vor consolida relațiile bilaterale
Serviciul Vamal a identificat taxe neplătite de peste 3 milioane de lei în urma verificărilor din ultima săptămână
Meteorologii anunță pentru sâmbătă vreme caldă și ploi în nordul țării
Un templu pre-incaș a fost descoperit în Bolivia
Târguri cu produse locale vor fi desfășurate în mai multe sectoare ale capitalei
CEC a acreditat primii observatori pentru alegerile parlamentare din 28 septembrie 2025
Primul Summit Moldova – Uniunea Europeană: UE anunță acordarea primei tranșe de 270 de milioane de euro din Planul de creștere pentru Moldova
Republica Moldova a găzduit primul Summit bilateral Moldova–Uniunea Europeană
Mesajul președintei Maia Sandu de la Summitul Republica Moldova – Uniunea Europeană
Viceprim-ministra Cristina Gherasimov: „Summitul de la Chișinău este un răspuns la rezultatele pe care Republica Moldova le înregistrează în procesul de modernizare”