ro

 

Externe
04 Mai, 2026 / 10:21
/ 22 Iulie, 2022

NASA a anunţat trei date posibile de lansare a misiunii Artemis spre Lună

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Washington, 22 iul. /MOLDPRES/. Agenţia spaţială americană NASA a anunţat joi că un prim test complet de lansare a misiunii Artemis spre Lună urmează să aibă loc, informează DPA, citată de Agerpres și MOLDPRES.

Datele posibile de lansare sunt 29 august, 2 şi 5 septembrie, a precizat Jim Free de la NASA într-un briefing de presă.

Free a adăugat că NASA crede că se află pe "calea (cea) bună" în ceea ce priveşte încercarea testului la respectivele date.

"Desigur, este prima dată când încercăm să lansăm acest vehicul", a subliniat Free. "Vom fi atenţi, vom munci din greu pentru a ajunge la respectivele date", a completat el.

Misiunea Artemis are drept scop întoarcerea astronauţilor americani pe Lună, printre care şi cel puţin o femeie.

Scopul iniţial, de a realiza acest lucru până în 2024, a fost amânat cel mai devreme pentru 2025.

Sistemul de rachete dezvoltat pentru misiune a întâmpinat probleme tehnice în timpul a două teste la sol fără pilot, cunoscute drept "repetiţii umede", însă NASA a dat acum undă verde pentru testul de lansare fără pilot.

Sistemul este format din racheta Space Launch System şi capsula Orion.

Pentru eventuala misiune cu echipaj, patru astronauţi urmează să ajungă pe orbita lunară cu ajutorul capsulei Orion, după care doi dintre aceştia vor folosi un vehicul de aterizare pentru a ajunge pe suprafaţa Lunii.

Misiunea îşi propune, de asemenea, să stabilească o "prezenţă durabilă" pe Lună, care va fi folosită în cele din urmă ca bază pentru viitoarele misiuni pe Marte.


 
Ultimele Știri
/ Acum 2 zile

Ucraina atacă terminalul petrolier rusesc din Tuapse pentru a patra oară în două săptămâni

/ Acum 2 zile

Ucraina menține o rată ridicată de interceptare în fața atacurilor ruseşti masive din aprilie

/ Acum 2 zile

Teheranul activează apărarea antiaeriană pe fondul tensiunilor cu SUA

/ Acum 3 zile

Atacuri cu drone rusești lângă granița României: explozii la Ismail și Chilia

/ Acum 3 zile

Parlamentul European cere justiție pentru victimele civile din Ucraina și tragerea la răspundere a vinovaților

/ Acum 3 zile

„Viva, Moldova!” // Ministrul Culturii i-a urat succes lui Satoshi la Eurovision 2026

/ Acum 3 zile

BTA: 45 de ani de la prima ascensiune bulgară pe un vârf de peste 8.000 m: Lhotse din Himalaya

/ Acum 3 zile

Cel puțin 18 persoane, rănite în urma unor atacuri masive asupra orașului Odesa

/ Acum 4 zile

Preţurile petrolului ating cel mai ridicat nivel din 2022

/ Acum 4 zile

BTA: Aderarea la zona euro face Bulgaria o destinație și mai atractivă și sigură pentru investitori, anunță ministrul bulgar al Finanțelor

/ Acum 5 zile

Regele Charles cheamă Congresul american să dea dovadă de „o hotărâre de neclintit” pentru apărarea Ucrainei

/ Acum 5 zile

Rusia va marca 9 Mai cu o paradă, dar fără tehnică militară

/ Acum 5 zile

Zelenski: Rusia pregătește noi operațiuni ofensive și extinderea mobilizării

/ Acum 5 zile

Donald Trump susține că Iranul i-ar fi transmis că este o țară în „colaps” și că cere SUA să redeschidă Strâmtoarea Ormuz