Noul premier italian Giorgia Meloni şi miniştrii săi au depus jurământul
Roma, 22 oct. /MOLDPRES/. Noul premier Giorgia Meloni şi miniştrii săi, care formează guvernul cel mai de dreapta şi cel mai eurosceptic al Italiei din 1946, au depus jurământul sâmbătă dimineaţă la Palatul Quirinale, relatează AFP, preluat de AGERPRES și MOLDPRES.
Ceremonia din palatul care domină Roma, reşedinţă a papilor şi regilor Italiei înainte de a deveni sediul preşedinţiei Republicii, s-a derulat în prezenţa şefului statului, preşedintele Sergio Mattarella.
Giorgia Meloni a fost prima care a depus jurământul, fiind urmată de cei doi vicepremieri proveniţi din cele două partide membre ale coaliţiei sale, Matteo Salvini, şeful formaţiunii Liga, şi Antonio Tajani, înalt responsabil al partidului Forza Italia al lui Silvio Berlusconi.
Toţi s-au succedat prin faţa lui Sergio Mattarella pentru a rosti jurământul tradiţional: "Jur să fiu credincios Republicii, să respect cu loialitate Constituţia şi legile şi să-mi exercit mandatul în interesul exclusiv al naţiunii".
Lista de miniştri aleşi de Giorgia Meloni, care a obţinut cu partidul său post-fascist Fratelli d'Italia o victorie istorică în alegerile legislative de la 25 septembrie cu 26% din voturi, reflectă dorinţa sa de a-i linişti pe partenerii Romei, îngrijoraţi de sosirea la putere în Italia a unei şefe de guvern de extremă dreapta.
Nominalizarea de la Afaceri Externe, cu titlu de vicepremier, a fostului preşedinte al Parlamentului European Antonio Tajani a fost imediat salutată vineri de preşedintele Partidului Popular European, Manfred Weber, drept "o garanţie pentru o Italie pro-europeană şi atlantistă".
Altă garanţie pentru Bruxelles este Giancarlo Giorgetti, un reprezentant din aripa moderată a Ligii, deja ministru în guvernul la final de mandat al lui Mario Draghi, care a primit portofoliul crucial al economiei.
Populistul Matteo Salvini trebuie să se mulţumească cu portofoliul Infrastructurii şi Transporturilor, deşi îl râvnea pe cel mai prestigios de interne, care a ajuns la un tehnocrat.
Între cei 24 de miniştri se află numai şase femei, care au primit portofolii minore.
Tranziţia de putere între Mario Draghi şi Giorgia Meloni va avea loc duminică la ora 08.30 la Palatul Chigi, sediul guvernului aflat la doi paşi de parlament, şi va fi urmată de primul consiliu de miniştri.
Această etapă de protocol va fi marcată de predarea simbolică de către Mario Draghi către Giorgia Meloni a clopoţelului utilizat de şeful guvernului pentru a pune ordine în dezbaterile din executiv.
Foto: newsingermany.com
Volodimir Zelenski amenință cu represalii după sângerosul atac rusesc asupra Kievului
România raportează un caz de hantavirus confirmat în urma testării de laborator
Ucraina anunță primul schimb de prizonieri din formula „1000 la 1000”. Peste 200 de militari au fost eliberați
China cere un armistițiu durabil în Orientul Mijlociu și redeschiderea Strâmtorii Ormuz „cât mai curând posibil”
Operațiunea de salvare din Kiev s-a încheiat după 28 de ore. Bilanțul a ajuns la 24 de morți, inclusiv trei copii
Istanbulul găzduiește în premieră Global Design Forum, eveniment dedicat comunității internaționale de design
Eurovision 2026 // România s-a calificat în finala concursului
Președinta Comisiei Europene: „Rusia sfidează în mod deschis eforturile de pace”
Zi de doliu la Kiev după cel mai puternic atac asupra capitalei ucrainene. Cel puțin șapte persoane au murit
Cuba a rămas fără combustibil. Penele de curent durează până la 22 de ore pe zi
Premierul Letoniei Evika Siliņa și-a anunțat demisia
Muntenegru intră în faza finală a procesului de aderare la UE
Fostul șef al Oficiului Președintelui Ucrainei, plasat în arest preventiv într-un dosar de spălare de bani
Parlamentul rus a adoptat un proiect de lege care permite armatei să invadeze țări străine
Deputații se întrunesc joi în ședință plenară
Ministrul Energiei a solicitat respectarea termenului de finalizare a lucrărilor la Stația Electrică Chișinău
Peste 1.204 cereri au fost recepționate de Oficiul Avocatului Poporului anul trecut
FMI despre noul program cu Republica Moldova: va contribui la promovarea reformelor menite să susțină o creștere economică mai durabilă
Turismul, integrat în politicile economice ale statului. Domeniul trece la Ministerul Economiei și Digitalizării
VIDEO // Președinta Maia Sandu, într-un interviu acordat DW și RFI: „Avem un angajament ferm față de cetățeni – țara să fie pregătită pentru aderarea la UE până în anul 2030”
Republica Moldova și FMI au ajuns la un acord privind un nou program de cooperare pentru următorii 3 ani
Centrul Național de Cultură Tradițională, lansat oficial după reorganizare
Președinta Maia Sandu, în vizită de lucru în Țările de Jos: aprofundarea parteneriatului bilateral și sprijin pentru aderarea la UE
Cod galben de instabilitate atmosferică. În țară se prevăd ploi cu descărcări electrice, grindină și vijelie
VIDEO // Membrii unei grupări internaționale, cercetați pentru producerea, contrabanda și comercializarea drogurilor prin aplicația Telegram
Săptămâna Educației, lansată în Republica Moldova. Președintele Parlamentului, Igor Grosu: „Viitorul țării depinde de o educație de calitate”
Proiectele realizate cu sprijinul Băncii Europene de Investiții, evaluate în cadrul unei reuniuni la Guvern
FOTO // Echipele de drumari intervin pe traseele naționale din nordul și centrul țării
Premierul Ungariei pune condiții pentru aderarea Ucrainei la UE. Zelenski și Magyar se vor întâlni în iunie pentru a deschide un „nou capitol” în relațiile bilaterale
Peste 68 la sută din exporturile Republicii Moldova ajung pe piața UE: echipamente electrice și produsele vegetale conduc topul