
Numărul cazurilor de COVID este în scădere, însă pandemia nu s-a încheiat
Amsterdam, 21 sep. /MOLDPRES/. Agenţia Europeană pentru Medicamente (EMA) a declarat că pandemia de COVID-19 încă nu s-a încheiat, în pofida scăderii numărului de cazuri şi de decese, cerând ţărilor să implementeze programe de vaccinare cu doze booster înainte de venirea iernii, relatează AFP, preluată de Agerpres și MOLDPRES.
Datele adunate în ultimele săptămâni "au arătat că a existat o scădere a numărului total de cazuri şi de decese asociate COVID-19 în Europa", a declarat responsabilul strategiei de vaccinare a EMA, Marco Cavalieri.
"Cu toate acestea, pe măsură ce se apropie toamna, trebuie să ne pregătim pentru un nou val de infecţii, conform tendinţei manifestate de virus în ultimii doi ani", a declarat Cavaleri într-o conferinţă de presă a EMA, fără a oferi însă cifre exacte.
Preşedintele american Joe Biden a afirmat duminică la CBS că pandemia de COVID s-a încheiat în Statele Unite.
"Pandemia s-a terminat. Mai avem încă o problemă cu COVID. Mai avem multă muncă în acest dosar, dar pandemia s-a încheiat", a afirmat Biden pentru "60 Minutes".
Agenţia Europeană pentru Medicamente, cu sediul la Amsterdam, estimează însă că pandemia continuă în Europa.
"Credem în continuare că pandemia este în curs de desfăşurare în Europa", a declarat Steffen Thirstrup, medicul-şef al agenţiei europene, într-o videoconferinţă.
"Este important ca statele membre să se pregătească pentru administrarea vaccinurilor, în special a celor adaptate (împotriva variantei Omicron), pentru a preveni răspândirea acestei boli în Europa", a adăugat el.
Săptămâna trecută, EMA a aprobat primul vaccin - o versiune adaptată a Comirnaty de la Pfizer/BioNTech - care ţinteşte subvariantele extrem de contagioase BA.4 şi BA.5 ale Omicron.
NATO lansează o nouă operațiune, „Eastern Sentry”, pentru a-și consolida apărarea pe flancul estic
Ministerul Educației din Franța a demarat un program pilot de învățare a limbii române în sistemul public francez
Senatori americani vor să eticheteze Rusia și Belarus drept state care sponsorizează terorismul
Rusia şi Belarus încep exerciţiile militare Zapad. Polonia a închis complet hotarul cu ambele țări
Fostul președinte brazilian Jair Bolsonaro a fost condamnat la 27 de ani de închisoare
Comandantul Forțelor Armate ale Ucrainei avertizează că Rusia extinde raza de acțiune a dronelor sale
Se împlinesc 24 de ani de la atentatele din 11 septembrie 2001
Un activist, apropiat de Trump, a fost împușcat mortal la Universitatea Utah Valley
Donald Trump denunță încălcarea de către Rusia a spațiului aerian al Poloniei
Daniel Vodă avertizează: Aeroportul din Chișinău ar putea fi transformat într-un „aerodrom militar” și folosit de Rusia împotriva Ucrainei
Președintele Parlamentului, Igor Grosu, a inspectat șantierul Autostrăzii Unirii, care va lega R. Moldova de România: „Felicitări, frați români! Un lucru pe care trebuie să-l facem și în R. Moldova”
Spitalul Raional Glodeni a fost dotat cu echipamente noi
Peste 700 de cazuri de COVID-19 au fost înregistrate în ultima săptămână
Autoritățile anunță proceduri simplificate pentru operatorii de transport rutier de marfă, cu autorizații internaționale disponibile în format digital
Președintele României, Nicușor Dan, despre alegerile parlamentare din R. Moldova: „Avem o influență nelegitimă a Federației Ruse pentru a influența viitorul acestei țări”
ANTA respinge acuzațiile privind excluderea orașului Leova din ruta Chișinău–Cahul și oferă clarificări oficiale
Meteorologii au anunțat pentru mâine Cod galben de ploi puternice
Alegeri parlamentare 2025
CEC: Solicitarea autorizării sondajelor de opinie poate fi făcută până pe 18 septembrie, iar a exit-poll-urilor până pe 21 septembrie
SATUL EUROPEAN II: O sută de proiecte finalizate au adus apă potabilă, drumuri și instituții modernizate în 115 localități
O grădiniță din Cahul este reabilitată energetic în cadrul unui program național de dezvoltare regională
Universitatea de Stat din Moldova a deschis manifestările dedicate celor 150 de ani de la nașterea Reginei Maria
VIDEO // Trei persoane, reținute pentru șantaj. Suspecții ar fi pretins 12 500 de euro invocând o datorie fictivă
Un sistem modern de alimentare cu apă va fi construit în raionul Râșcani: peste 500 de terenuri, afectate temporar de lucrări
Naționala Moldovei are un nou selecționer: Lilian Popescu îl înlocuiește pe Serghei Cleșcenco
Peste 2 000 de elevi studiază în școlile cu predare în limba română din regiunea transnistreană. BPR: „Părinții continuă să își orienteze copiii spre instituțiile care oferă perspective reale de viitor”