ro

 

Externe
14 Iunie, 2026 / 20:06
/ 18 Decembrie, 2022

Oligarhii ruşi au intentat procese la Curtea de Justiţie a UE împotriva sancţiunilor

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Berlin, 18 dec. /MOLDPRES/. Oligarhi şi companii ruseşti au intentat un total de 61 de procese la Curtea de Justiţie a Uniunii Europene împotriva sancţiunilor UE impuse în urma invaziei Ucrainei, potrivit ediţiei de sâmbătă a tabloidul german Bild, informează dpa, preluat de AGERPRES și MOLDPRES.

Oligarhii ruşi Grigori Berezkin şi Ghenadi Timcenko, de exemplu, solicită despăgubiri pentru "prejudiciul moral" pe care se presupune că l-au suferit din cauza sancţiunilor UE, potrivit documentelor disponibile pe site-ul instanţei.

Berezkin susţine că "a suferit daune grave ale reputaţiei" şi că "nu există nicio legătură materială între el şi politica Rusiei în Ucraina", potrivit dosarului său. Oligarhul mai susţine că nu sprijină guvernul Federaţiei Ruse şi solicită o plată simbolică de 1 euro ca despăgubire.

Ghenadi Timcenko, care locuieşte în Elveţia, solicită însă o despăgubire de 1 milion de euro acuzând UE de o "eroare de evaluare" cu privire la "relaţia dintre reclamant şi preşedintele Putin".

Printre reclamanţi se află şi fostul proprietar al clubului englez de fotbal FC Chelsea, Roman Abramovici, dar şi Mihail Fridman, fondatorul şi managerul grupului financiar Alfa-Group.

Vineri a intrat în vigoare un al nouălea pachet de sancţiuni al UE împotriva Rusiei pentru invadarea Ucrainei, care vizează companii de apărare, bănci, radiodifuzori şi oficiali. În plus, se aplică îngheţarea activelor deţinute în UE de 141 de persoane fizice şi 49 de entităţi. Persoanele sancţionate fac, de asemenea, obiectul unei interdicţii de călătorie în spaţiul UE. Sancţiunile anterioare au vizat economia, sistemul financiar, banca centrală şi înalţi oficiali guvernamentali. 

Foto simbol


 
Ultimele Știri
/ Acum 4 zile

Una dintre cele mai mari companii auto din Europa va produce drone

/ Acum 4 zile

Cinci state ale UE propun limitarea temporară a unor drepturi de vot pentru noii membri

/ Acum 4 zile

Ucraina a lovit cu rachete de croazieră industria militară rusă

/ Acum 4 zile

Şefii de guverne din opt ţări nordice şi baltice susţin aderarea Ucrainei la UE şi NATO

/ Acum 4 zile

Armata SUA a lansat atacuri împotriva Iranului

/ Acum 4 zile

Liderii nordici și baltici și-au exprimat susținerea pentru „marșul ireversibil” al Ucrainei spre NATO și aderarea sa cât mai rapidă la UE

/ Acum 5 zile

Persoanele care au participat la războiul purtat de Rusia împotriva Ucrainei vor fi interzise în Uniunea Europeană

/ Acum 5 zile

Sute de superiahturi au blocat portul Monaco în timpul Marelui Premiu de Formula 1

/ Acum 5 zile

UE pregătește noi sancțiuni împotriva Rusiei. Aproximativ 80 de persoane și companii ar putea fi incluse pe listă

/ Acum 5 zile

Patru persoane au murit într-un atac rusesc în regiunea Harkov din Ucraina

/ Acum 6 zile

ARMENPRESS: Observatorii IRI: Alegerile parlamentare din Armenia s-au desfășurat calm, corect și credibil

/ Acum 6 zile

Ucraina anunță testarea cu succes a unor drone autonome pentru interceptarea aparatelor Shahed

/ Acum 6 zile

Uniunea Europeană permite inspectarea navelor din „flota din umbră” a Rusiei în Marea Mediterană

/ Acum 6 zile

Liderii europeni îl felicită pe Paşinian pentru victoria în alegerile legislative şi apropierea de UE