ONU a adoptat o rezoluție care denunță ocuparea peninsulei Crimeea de către Rusia
New York, 17 nov. /MOLDPRES/. O rezoluţie care denunţă ocuparea de către Rusia a peninsulei ucrainene Crimeea ca fiind ilegală şi "condamnă încălcările drepturilor omului şi abuzurile" comise împotriva populaţiei din zonă, a fost adoptată miercuri de o comisie a Adunării Generale a ONU, relatează MOLDPRES cu referire la AGERPRES.
Rezoluția, axată pe situaţia drepturilor omului în Crimeea şi promovată de Ucraina şi unii dintre aliaţii săi, a fost adoptată cu 78 de voturi pentru, 14 împotrivă şi 79 de abţineri.
În textul documentului, Comisia a treia a Adunării Generale "solicită Federaţiei Ruse să înceteze imediat agresiunea împotriva Ucrainei şi să îşi retragă necondiţionat toate forţele militare de pe teritoriul Ucrainei în cadrul graniţelor sale recunoscute la nivel internaţional".
Sunt incluse de asemenea o serie de apeluri către Moscova cu privire la situaţia din Crimeea, pe care a ocupat-o în 2014 şi ulterior a anexat-o.
Organismul ONU solicită măsuri pentru a pune capăt imediat tuturor încălcărilor şi abuzurilor privind drepturile omului, denunţând, de exemplu, detenţiile arbitrare, dispariţiile forţate şi tortura.
Rezoluția de 14 pagini solicită Rusiei să elibereze imediat "cetăţenii ucraineni care au fost reţinuţi ilegal" şi pe cei care au fost transferaţi cu forţa pe teritoriul rus, să respecte libertatea de exprimare, de asociere şi de întrunire paşnică şi să se asigure că populaţia are acces la educaţie în limbile ucraineană şi tătară.
Președintele ucrainean Volodimir Zelenski a salutat adoptarea rezoluţiei într-un mesaj pe Twitter, în care a mulţumit ţărilor care "şi-au schimbat opinia" şi au susţinut-o.
''Acest război a început cu Crimeea şi se va termina cu Crimeea. Peninsula noastră va fi eliberată, ca toate pământurile ucrainene'', a scris Zelenski.
Rezoluţia votată miercuri a primit mult mai puţin sprijin decât altele pe care Ucraina şi aliaţii săi le-au propus de la începutul invaziei ruseşti, în februarie, care au trecut, în general, cu majorităţi covârşitoare.
Foto: unric.org
Președinta Comisiei Europene: „Rusia sfidează în mod deschis eforturile de pace”
Zi de doliu la Kiev după cel mai puternic atac asupra capitalei ucrainene. Cel puțin șapte persoane au murit
Cuba a rămas fără combustibil. Penele de curent durează până la 22 de ore pe zi
Premierul Letoniei Evika Siliņa și-a anunțat demisia
Muntenegru intră în faza finală a procesului de aderare la UE
Fostul șef al Oficiului Președintelui Ucrainei, plasat în arest preventiv într-un dosar de spălare de bani
Parlamentul rus a adoptat un proiect de lege care permite armatei să invadeze țări străine
Peste 1.560 de drone au fost lansate asupra Ucrainei în 24 de ore. Kievul, ținta principală a unui nou atac masiv
Președintele chinez, Xi Jinping, l-a primit pe omologul său american, Donald Trump
Summit B9 // Mark Rutte: Avem nevoie de o Europă mai puternică într-o NATO mai puternică
Summit B9 // Declarație comună: Aliații B9 și Nordici susțin o pace justă și durabilă în Ucraina
ARMENPRESS: Armenia va găzdui concursul internațional de vinuri Concours Mondial de Bruxelles
Atac masiv cu drone asupra vestului Ucrainei. Mai multe regiuni au fost lovite, iar victime au fost raportate în mai multe orașe
După ani de lansări eșuate, Rusia anunță un test reușit al rachetei „apocalipsei” Sarmat
Numărul cazurilor de infecții acute ale căilor respiratorii, în scădere cu 15 la sută în ultima săptămână
Aplicarea taxelor locale, analizată pe platforma CCI: Autoritățile caută soluții pentru crearea unui cadru fiscal echitabil și favorabil investițiilor
Pe 31 mai, în trei localități se va desfășura turul doi al alegerilor locale noi pentru funcția de primar
Taberele ARC 2026 se pregătesc de start: oportunități de participare pentru elevi și tineri din Republica Moldova
Raportul privind funcția publică pentru anul 2025: Mai multe oportunități de dezvoltare profesională pentru angajați
Premierul Alexandru Munteanu, de Ziua Internațională a Medicului de Familie: „Respectul pentru medici trebuie să însemne investiții, condiții mai bune de muncă și un sistem medical mai puternic”
Țările membre ale UE care susțin Rusia sau Iranul ar putea rămâne fără bani de la bloc
Președinta Maia Sandu, după Eurovision: „Nu ar trebui să permitem ca nimeni și nimic să afecteze relația dintre România și Republica Moldova”
ARMENPRESS: Armenia și Lituania au semnat un acord de parteneriat strategic
Un nou centru regional pentru copiii victime ale infracțiunilor a fost deschis la Cahul
Secretarul general al Guvernului, Alexei Buzu: „Ne propunem să construim administrații locale și regionale care să devină motoare reale de dezvoltare pentru comunități”
Audieri în Parlament după incidentul de la Cahul. Deputații au venit cu recomandări pentru consolidarea securității în unitățile militare
Un automobil a fost lovit de tren pe tronsonul Florești - Bălți
Transformările și prioritățile sistemului educațional, discutate în cadrul Săptămânii Educației
FOTO // Colegiul Militar din Chișinău a fost vizitat de Principele Radu al României
Biblioteca Națională continuă serile dedicate filmului moldovenesc. „Moldova-Film” revine în atenția publicului