ro

 

Externe
22 Iulie, 2026 / 08:12
/ 19 Ianuarie, 2023

Participanţii la Forumul de la Davos propun convertirea birourilor în apartamente pentru a rezolva criza spaţiilor de locuit

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Davos, 19 ian. /MOLDPRES/. Clădirile de birouri goale din întreaga lume ar trebui convertite în apartamente pentru a rezolva criza spaţiilor de locuit din multe ţări, au apreciat miercuri mai mulţi directori de companii imobiliare prezenţi la Forumul de la Davos, transmite Reuters, citată de Agerpres și MOLDPRES.

Valoarea clădirilor de birouri scade pe măsură ce încetinirea economiei diminuează cererea pentru spaţii în rândul companiilor interesate să îşi reducă costurile şi ai căror angajaţi petrec mai puţin timp la birou după pandemia de COVID-19.

Însă asta ar putea oferi o oportunitate pentru a răspunde la criza spaţiilor de locuit, susţin mai mulţi directori de companii imobiliare.

"Clădirile de birouri trebuie convertite în proiecte rezidenţiale. Vor deveni un spin în ochi şi problema trebuie rezolvată", a spus Howard Lutnick, director general la firma de investiţii Cantor Fitzgerald, la un panel organizat în cadrul Forumului de la Davos.

Birourile sunt mai goale decât sugerează datele oficiale, în condiţiile în care majoritatea clădirilor generează în continuare venituri pentru proprietarii lor. Cu toate acestea, pe măsură ce contractele de închiriere expiră, oraşe precum New York vor avea un număr semnificativ de clădiri învechite, susţine Christian Ulbrich, director la firma de consultanţă în imobiliare JLL Inc.

"Trebuie să schimbăm într-un fel destinaţia acestor clădiri altfel vor fi goale şi vor fi dărâmate", consideră Christian Ulbrich.

Milioane de muncitori au fost forţaţi să lucreze de acasă în timpul carantinelor destinate opririi răspândirii COVID-19 în 2020. Acum, directorii au dificultăţi în a convinge o mare parte din angajaţi să renunţe la avantajele oferite de munca de acasă, a adăugat Ulbrich.

"Ai un strat de mijloc de manageri sau lideri cărora le place să muncească din casele lor din suburbii şi nu mai vor să facă naveta şi asta ridică desigur problema tinerilor care nu se mai întorc la birou", a apreciat Christian Ulbrich.

Însă oraşele care şi-au pierdut freamătul săptămânii de lucru ar putea fi revigorate dacă autorităţile publice ar fi dispuse să ofere sprijin financiar pentru convertirea clădirilor de birouri care nu sunt utilizate în clădiri de apartamente, având în vedere că schimbarea destinaţiei clădirilor existente poate fi un proces costisitor, au apreciat paneliştii.

În plus, construcţia unor clădiri de locuit sustenabile este de asemenea o provocare, au adăugat paneliştii.

"Spaţiile de locuit pentru cei cu venituri mici nu pot fi verzi, ele trebuie să fie ieftine. Acesta este un conflict major în toată lumea.... şi este foarte dificil de rezolvat", susţine Howard Lutnick.

Nathalie Palladitcheff, director general la compania imobiliară canadiană Ivanhoe Cambridge, s-a declarat optimistă că mai multe edificii vor fi transformate în clădiri sustenabile graţie investiţiilor în tehnologii şi materiale. "Cea mai bună clădire pentru planetă este cea pe care nu o construieşti", a spus Nathalie Palladitcheff.


 
Ultimele Știri
/ Acum 4 zile

AFP: Canicula record din iunie, asociată cu cel puțin 12.000 de decese în Europa

/ Acum 5 zile

Europa va asista în august la prima eclipsă totală de Soare din ultimii aproape 27 de ani

/ Acum 5 zile

ARMENPRESS: Statele Unite vor deține 74% din acțiunile companiei TRIPP Development Company, iar Armenia 26%. Guvernul aprobă proiectul de lege privind ratificarea acordului

/ Acum 5 zile

Serhii Korețki, numit prim-ministru al Ucrainei după votul Radei Supreme

/ Acum 5 zile

Volodimir Zelenski îl propune ca premier pe Serhii Koreţki. Rada Supremă ar putea să voteze astăzi noul Cabinet de miniştri

/ Acum 6 zile

Uniunea Europeană şi Ucraina au încheiat un parteneriat în domeniul dronelor

/ Acum 6 zile

După Marea Azov, ucrainenii au atacat nave rusești și în Marea Neagră: 20 de corăbii lovite într-o noapte

/ Acum 6 zile

Washingtonul a reintrodus blocada asupra porturilor iraniene

/ Acum 6 zile

Bloomberg: Rusia se confruntă cu un surplus de petrol pe care îl vinde tot mai greu

/ Acum 6 zile

Trei persoane au murit în urma unui atac asupra Odesei

/ Acum 7 zile

Ucraina va primi anul acesta primele avioane franceze Rafale

/ Acum 7 zile

Turcia își promovează accesibilitatea ca destinație de vară, mizând pe zboruri directe și timpi reduși de așteptare

/ Acum 7 zile

ARMENPRESS: Festivalul Internațional de Film „Golden Apricot” din Erevan a debutat cu 90 de filme din 40 de țări

/ Acum 7 zile

Rada Supremă de la Kiev a aprobat demisia premierului Iulia Sviridenko