ro

 

Externe
28 August, 2026 / 04:30
/ 28 Decembrie, 2022

Peste 200 de cărți despre cultura și istoria chineză au fost donate unei biblioteci din Malta

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Beijing, 28 dec. /MOLDPRES/. Biblioteca Jinling din China a donat peste 200 de cărți Bibliotecii Publice Centrale din Floriana, Malta. În cadrul evenimentului, cele două instituții au semnat un Memorandum de înțelegere, transmite MOLDPRES cu referire la romanian.cri.cn.

Cărțile prezintă literatura și arta chineză veche, istoria, geografia și politica, economia, cultura, turismul și arta culinară chineze.

Ministrul Patrimoniului Național, Artelor și Administrației Locale al Maltei, Owen Bonnici, și Ambasadorul chinez în Malta, Yu Dunhai, au salutat această colaborare. Ei și-au exprimat speranța că această literatură va deschide o nouă „fereastră” de înțelegere a culturii, istoriei și dezvoltării sociale chineze pentru poporul maltez.

Evenimentul de donare de cărți a fost organizat în comun de Biroul Municipal de Cultură și Turism din Nanjing și de Centrul Cultural Chinez din Malta.

Biblioteca Jinling, fondată în 1927, a înființat prima „fereastră” a cărților chinezești în străinătate, în Nigeria, în anul 2013. În prezent, există 11 în întreaga lume.

Foto: romanian.cri.cn


 
Ultimele Știri
 


 
/ Acum 8 ore

VIDEO // Republica Moldova, România și Ucraina își consolidează eforturile pentru pace, securitate și dezvoltare: Mesajele transmise la Chișinău de Maia Sandu, Nicușor Dan și Volodimir Zelenski

/ Acum 8 ore

Trafic intens la intrarea în Republica Moldova prin PTF Giurgiulești-Galați

/ Acum 8 ore

Nicușor Dan: „România și Republica Moldova trebuie să-și consolideze cooperarea în domeniul securității”

/ Acum 8 ore

Maia Sandu, despre parada militară: „Putem să ne mândrim cu cei care au grijă să fim în siguranță”

/ Acum 9 ore

FOTO // Igor Grosu, despre atmosfera de la parada militară de Ziua Independenței: „Am simțit, în primul rând, recunoștință”

/ Acum 9 ore

35 de ani de Independență: Peste 2.000 de militari și reprezentanți ai instituțiilor de forță au defilat la Parada din PMAN

/ Acum 10 ore

Moldova#35 – Ce am construit // Ministra Muncii și Protecției Sociale, Natalia Plugaru: „Republica Moldova a edificat un sistem de protecție socială orientat spre oameni”

/ Acum 10 ore

VIDEO // Președintele Ucrainei, în vizită la Chișinău, de Ziua Independenței Republicii Moldova. Oficialul a fost întâmpinat la Președinție de Maia Sandu

/ Acum 11 ore

VIDEO // Paradă Militară organizată la Chișinău de Ziua Independenței: peste 2.000 de militari și 100 de unități de tehnică în PMAN

/ Acum 11 ore

Este o zi specială pentru Republica Moldova: mesajul transmis de președintele Consiliului European cu ocazia Zilei Independenței

Vezi mai multe