Președintele german Joachim Gauck a anunțat că nu va candida pentru un al doilea mandat în 2017
Berlin, 6 iun. /MOLDPRES/.Președintele german Joachim Gauck a anunțat luni că nu va candida pentru un al doilea mandat în 2017, o decizie care complică ecuația electorală pentru cancelarul Angela Merkel înaintea legislativelor de anul viitor, transmit DPA și AFP, citate de AGERPRES şi MOLDPRES.
Joachim Gauck, un pastor luteran în vîrstă de 76 de ani, fără afiliere politică, opozant anticomunist și militant pentru drepturile omului în fosta RDG, a fost ales la 18 martie 2012, cu 991 dintre voturile celor 1.240 de membri ai adunării federale mandatate să-l desemneze pe președinte.
Conform legii fundamentale germane, președintele țării are atribuții în mare parte ceremoniale.
Chiar înainte de anunțul oficial, presa germană a început să speculeze cu privire la numele posibilului succesor al lui Joachim Gauck.
Printre potențialii candidați la succesiunea sa se află președintele Bundestagului, Norbert Lammert, ministrul de finanțe, Wolfgang Schaeuble, și cel de externe, Frank-Walter Steinmeier.
/Editor M.cucu/
Ministrul Energiei din Ucraina explică întreruperea masivă de curent electric în mai multe regiuni ale țării
Ninsori abundente în Japonia: 14 morți și aproape 200 de persoane rănite
Volodimir Zelenski a discutat cu Nicușor Dan despre proiectele energetice comune care pot spori securitatea celor două țări
Parlamentarii ruși cer utilizarea „armelor răzbunării” în Ucraina
Mai multe state avertizează asupra riscului unui accident nuclear în războiul din Ucraina
BTA: Agenția pentru Bulgarii de Pretutindeni deschide nominalizările pentru Premiul „Femeia Bulgară a Anului”
Polonia a semnat contracte de aproape 3,6 miliarde de euro pentru zidul anti-drone la frontiera de est
Kremlinul confirmă că Trump i-a cerut lui Putin să nu bombardeze Kievul până la 1 februarie
Donald Trump susține că Putin a fost de acord cu o oprire temporară a atacurilor asupra rețelei electrice ucrainene
Estonia propune interdicția de intrare în UE pentru foștii soldați ruși implicați în războiul din Ucraina
Uniunea Europeană impune noi sancțiuni persoanelor implicate în propagandă rusă
România, Grecia și Bulgaria încep proiecte comune pentru infrastructura strategică la Marea Neagră–Marea Egee
BTA organizează conferințe pentru a reînvia memoria Răscoalei din Aprilie
The Wall Street Journal: trei scenarii privind evoluția războiului din Ucraina în 2026
Republica Moldova va adera la Convenția brevetului european
Modificări la Codul Educației, aprobate de Executiv: consolidarea rețelei școlare și măsuri de sprijin pentru tinerii specialiști
Tinerii specialiști din cultură vor primi indemnizații unice de până la 120 mii de lei
Ministrul Mediului, Gheorghe Hajder: „Vor fi controale riguroase în domeniul silvic și sancțiuni dure pentru tăierile ilegale de lemn”
Sistemele de irigații din Călinești și Criulenii de Sus vor fi reabilitate cu sprijin financiar extern
Atenție, șoferi! Poliția va intensifica controalele privind folosirea telefonului la volan
Granturi IFAD de până la 7500 de dolari pentru echipamente moderne de irigare. O nouă oportunitate pentru fermierii din Moldova
Premierul Alexandru Munteanu, despre pana de curent din 31 ianuarie: „Pierderile au fost foarte mici datorită faptului că s-a reacționat rapid”
Guvernul actualizează Codul Educației: „Îndeplinim astfel mai multe solicitări venite din sector și de la părinți”
Î.S. „Calea Ferată din Moldova” va fi reorganizată pentru ca infrastructura și transportul de mărfuri și pasageri să fie gestionate separat
Guvernul a aprobat crearea Centrului Universitar „Bogdan Petriceicu Hașdeu” din Cahul, în cadrul UTM
VIDEO // Denivelări identificate pe drumul G65, Teleneşti: antreprenorul, obligat să remedieze lucrările
Președinții parlamentelor din Statele Baltice au discutat, la Călărași, despre integrarea europeană cu primari și antreprenori
Republica Moldova va acorda un lot de asistență umanitară Ucrainei
Mai mulți tineri specialiști din domeniul culturii vor beneficia de indemnizații unice la angajare
Companiile naționale vor fi sprijinite să ajungă pe piețele externe, prin Programul „Bridge Export”