ro

 

Externe
13 Mai, 2026 / 22:43
/ 05 Mai, 2026

Președintele României, Nicușor Dan, anunță începerea negocierilor pentru formarea unui nou Guvern

Președintele României, Nicușor Dan, a anunțat astăzi începerea negocierilor pentru formarea unui nou Guvern, după ce Parlamentul de la București a susținut moțiunea de cenzură împotriva Executivului condus de Ilie Bolojan. Nicușor Dan a exclus scenariul alegerilor anticipate și a dat asigurări că noul Guvern va fi creat într-un „termen rezonabil” și va fi unul pro-occidental, transmite MOLDPRES.

„Guvernul a fost demis azi, de Parlament. Nu e un moment fericit în nicio democraţie, este însă o decizie democratică a Parlamentului. Invit la calm, România este un stat stabil, instituțiile statului funcționează şi România are o direcţie pe care şi-o urmează”, a spus șeful statului, în cadrul declarațiilor de presă susținute la Palatul Cotroceni.

Președintele a anunțat lansarea negocierilor informare pentru formarea unui noi Guvern.

„Începem negocierile pentru formarea unui nou guvern. Voi începe cu consultări informale şi, când opţiunile se vor cristaliza, vom face consultările formale. Înțeleg așteptările românilor legate de funcționarea statului și mai ales de corupție. Înțeleg așteptările românilor legate de viața de zi cu zi și o să le am evident în vedere în discuțiile pe care o să le am cu partidele pentru formarea unui nou guvern”, a spus Nicușor Dan.

Oficialul a dat asigurări că noul Guvern va fi creat „într-un termen rezonabil” și a exclus scenariul alegerilor anticipate.

„Vom avea un nou guvern într-un termen rezonabil. Exclud deci scenariul alegerilor anticipate. Și subliniez, la capătul acestor proceduri vom avea un guvern pro-occidental. Cu calm vom trece prin asta”, a conchis liderul de la Cotroceni.

Moțiunea de cenzură împotriva Guvernului condus de liberalul Ilie Bolojan a fost adoptată marți de Parlamentul de la București.

Guvernul condus de Ilie Bolojan a căzut. Parlamentul a adoptat moțiunea de cenzură inițiată de PSD, AUR și PACE


 
Ultimele Știri
/ Acum 4 zile

BTA: Etapa a doua a Giro d’Italia începe la Burgas, după retragerea lui Matteo Moschetti din cursă

/ Acum 4 zile

Hantavirus / Șase cazuri confirmate până acum, potrivit OMS

/ Acum 5 zile

Președintele rus transmite că este dispus să discute cu UE, dar nu va face primul pas

/ Acum 5 zile

VIDEO // Dronele Gărzii Naționale „Azov” au preluat controlul spațiului aerian deasupra orașului Mariupol

/ Acum 5 zile

Forțele ruse au lansat în timpul nopții peste 850 de drone în Ucraina, în ciuda armistițiului anunțat de Kremlin

/ Acum 5 zile

Emiratele Arabe Unite au fost atacate din nou de Iran cu rachete și drone

/ Acum 5 zile

Donald Trump amână majorarea tarifelor pentru automobilele din UE până în iulie

/ Acum 5 zile

Rusia a retras acreditările jurnaliștilor străini pentru parada de 9 mai de la Moscova

/ Acum 6 zile

Zelenski îi avertizează pe liderii străini să nu participe la parada de 9 mai de la Moscova

/ Acum 6 zile

UE refuză să-și reducă prezența diplomatică la Kiev după amenințările Rusiei

/ Acum 6 zile

Două drone s-au prăbuşit în Letonia, avariind o instalaţie de stocare a petrolului

/ Acum 6 zile

Rusia cere ambasadelor de la Kiev să-şi evacueze personalul înainte de 9 mai

/ Acum 6 zile

VIDEO // Germania propune renunțarea la unanimitate în deciziile de politică externă ale UE

/ Acum 7 zile

Prețul petrolului Brent a scăzut sub 100 de dolari pe baril pe fondul informațiilor despre posibile înțelegeri între SUA și Iran