Președinția și MAE al Ucrainei au venit cu clarificări privind declarația ambasadorului său de la Londra
Kiev, 14 feb. /MOLDPRES/. Imediat după declarația încurcată a ambasadorului ucrainean în Marea Britanie, Vadim Pristaiko, despre un eventual refuz al Ucrainei la obiectivul strategic de integrare în NATO, au intervenit reacții de la Kiev, relatează MOLDPRES cu referire la Unian și Agerpres.
Purtătorul de cuvânt al MAE ucrainean Oleg Nikolenko a precizat că nimeni din conducerea Ucrainei nu l-a împuternicit pe ambasadorul Pristaiko să facă declarații cu privire la atitudinea oficială a Ucrainei față de integrarea în NATO. Ambasadorul urmează, în viziunea Ministerului de Externe, să-și clarifice poziția față de declarația ambiguă despre "flexibilitate" în chestiunea abordată.
Și consilierul președintelui ucrainean, Mihail Podoleak a reacționat dur. El a amintit că integrarea în UE și NATO sunt prevăzute în Constituția Ucrainei și nimeni nu are dreptul să pună la îndoială Legea Fundamentală a țării.
Ambasadorul Ucrainei în Marea Britanie a adus, luni, 14 februarie, clarificări cu privire la declarațiile sale care făceau referire la o posibilă renunţare la candidatura Ucrainei la NATO. Acesta a precizat că țara sa nu-şi va reevalua demersurile care vizează aderarea la Alianţa Nord-Atlantică.
"Nu suntem membri ai NATO în prezent şi pentru a evita un război suntem gata să facem multe concesii şi asta facem în convorbirile cu ruşii", a spus Pristaiko. "Nu are nimic de-a face cu NATO (angajamentul faţă de) care este înscris în Constituţie".
Întrebat din nou dacă Ucraina îşi schimbă poziţia privind candidatura la NATO, acesta a răspuns: "Nu".
Facebook și Instagram, afectate de o pană la nivel mondial. Utilizatorii raportează probleme de acces
Atac masiv cu rachete balistice asupra Kievului: un mort și 13 răniți în urma bombardamentului rusesc
Președintele Ungariei a promulgat amendamentul constituțional care îi încheie mandatul
India a lansat cu succes prima sa rachetă orbitală
BTA: Onoruri militare la Sofia, cu prilejul împlinirii a 189 de ani de la nașterea lui Vasil Levski
SUA și Iranul anunță noi atacuri reciproce. Teheranul declară suspendarea angajamentelor privind memorandumul de încetare a conflictului
Ministrul german de interne avertizează asupra unui pericol sporit de atacuri pe teritoriul țării
Peste 370 de drone ucrainene au vizat Rusia în această noapte
Volodimir Zelenski anunță măsuri pentru consolidarea relațiilor dintre Ucraina și Polonia
Ucraina a distrus un bombardier strategic rusesc Tu-95
Atacuri rusești asupra Ucrainei: patru morți și mai mulți răniți, inclusiv copii
Ungaria a deschis o anchetă privind legăturile fostului ministru de Externe Szijjarto cu Rusia
AFP: Canicula record din iunie, asociată cu cel puțin 12.000 de decese în Europa
Europa va asista în august la prima eclipsă totală de Soare din ultimii aproape 27 de ani
ARMENPRESS: Guvernul Armeniei a aprobat ratificarea modificărilor la acordul cu Mongolia privind regimul de vize
Performanță medicală la Chișinău: o fetiță născută prematur la 25 de săptămâni și cu 850 de grame a fost externată sănătoasă de la Spitalul „Gheorghe Paladi”
Programele de combatere a HIV și tuberculozei vor beneficia de finanțare externă de peste 10 milioane de euro
ANRE a prezentat argumentele privind decizia de ajustare a tarifelor la gaz
Tinerii specialiști din cultură sunt așteptați în instituțiile publice cu sprijin financiar de până la 120 mii de lei
UPDATE // Traficul sporit la postul vamal Leușeni a fost fluidizat
Parlamentul a luat act de demisia deputatului Alexandru Trubca
FOTO // Autostrada „Unirii” A8 intră în etapa de proiectare pe teritoriul Republicii Moldova
Ucraina acuză Rusia de obstrucționarea exporturilor sale agricole
Premierul Vasile Tofan, după discuția cu ministrul Radu Musteață: „Nu voi lua decizii pe baza unor acuzații neverificate sau a unor fotografii interpretate în mod diferit”
Igor Grosu, despre descinderile la Moldsdata: „Instituțiile trebuie să investigheze cap-coadă și să prezinte toată informația”
DOC // Ion Nicolaev, numit în funcția de vicepreședinte al ANI. Decretul a fost semnat de șefa statului Maia Sandu
Parlamentul schimbă regulile la INJ: audienții vor avea dreptul la o sesiune repetată de examen
Recoltă bogată de caise în Republica Moldova: până la 17 mii de tone, cu fructe de înaltă calitate pentru export
Deputații au ratificat Convenția care va permite Ucrainei să solicite despăgubiri de la Federația Rusă pentru prejudiciile de război
Un avion de vânătoare Su-57 de ultimă generație s-a prăbușit în regiunea Moscovei