ro

 

Externe
02 Aprilie, 2026 / 15:57
/ 12 Decembrie, 2022

Președinții Macron și Zelenski au discutat despre pregătirea Conferinței de sprijin pentru Ucraina

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Paris, 12 dec. /MOLDPRES/. Președintele Franței, Emmanuel Macron, a discutat duminică la telefon cu omologul său ucrainean, Volodimir Zelenski, în special pentru a pregăti noua conferinţă de sprijin pentru Ucraina, care va avea loc marţi la Paris, şi pentru a acorda "tot sprijinul" său propunerii ucrainene de plan de pace, potrivit celor doi lideri, relatează MOLDPRES cu referire la AGERPRES.

Șeful statului francez a scris pe Twitter că" împreună cu președintele Zelenski am pregătit conferinţele pe care Franţa le găzduieşte marţi: prima, internaţională, pentru a răspunde nevoilor Ucrainei de a trece peste iarnă, şi a doua cu companiile franceze care se angajează în reconstrucţia ţării".

"Pentru a răspunde nevoilor critice ale Ucrainei, pentru a contribui la reconstrucţia ţării şi pentru a investi pe termen lung în potenţialul economiei ucrainene", se vor reuni peste 500 de companii franceze, a precizat ulterior Palatul Elysée.

"Ne-am sincronizat poziţiile înaintea unui summit virtual G7 şi a unei conferinţe de sprijin la Paris. Am discutat despre implementarea planului nostru de pace în zece puncte, despre cooperare în apărare şi despre stabilitate energetică", a precizat Zelenski.

Președenția franceză anunță că vor participa "şefi de stat, şefi de guvern, miniştri" din 47 de ţări, precum şi secretarul general al Naţiunilor Unite, Antonio Guterres.

Acțiunea pro-Ucraina  are loc după declaraţiile lui Emmanuel Macron care a subliniat la începutul lui decembrie că ar trebui să i se acorde "garanţii" Rusiei pentru a găsi un echilibru bun, odată cu încheierea războiului din Ucraina.

Politicieni din Ucraina şi responsabili din Europa de Est au exprimat o oarecare enervare, chiar o opoziţie totală faţă de aceste afirmaţii. Dar Palatul Elysée a exclus orice tensiune bilaterală.

Vladimir Putin a afirmat vineri că, "în cele din urmă", va fi nevoie de un acord pentru a pune capăt conflictului din Ucraina, exprimându-şi, totodată, îndoielile cu privire la "încrederea" pe care Moscova o poate acorda interlocutorilor săi.

Președintele ucrainean a propus la mijlocul lui noiembrie un plan de pace în zece puncte, de la integritatea teritorială la soarta prizonierilor, inclusiv securitatea alimentară a Ucrainei.

Duminică, șeful statului francez "i-a spus din nou preşedintelui Zelenski că Ucraina va putea conta pe sprijinul Franţei atât timp cât va fi necesar pentru a-şi restabili pe deplin suveranitatea şi integritatea teritorială" şi a oferit "tot sprijinul" său propunerii ucrainene de plan de pace, a indicat Palatul Elysée.

Macron a anunţat la începutul lui decembrie că va discuta "în curând" cu Vladimir Putin, în special despre problemele de securitate legate de "programul nuclear civil" din Ucraina.


 
Ultimele Știri
/ Acum 3 zile

Zelenski afirmă că partenerii Ucrainei au cerut limitarea atacurilor asupra sectorului energetic rus

/ Acum 3 zile

Ceremonia Luminii Sfinte va avea loc la Ierusalim în format restrâns, pe fondul tensiunilor de securitate

/ Acum 3 zile

Spania închide spațiul aerian pentru aeronavele SUA implicate în războiul cu Iran

/ Acum 3 zile

Politico: UE analizează măsuri împotriva Ungariei, inclusiv suspendarea drepturilor, în cazul unei noi victorii a lui Viktor Orbán

/ Acum 3 zile

Prețul petrolului se apropie de 117 dolari pe baril

/ Acum 3 zile

Rusia expulzează un diplomat britanic, acuzat de activități de spionaj

/ Acum 3 zile

SUA au permis unui petrolier rusesc să ajungă la Cuba, în ciuda blocadei

/ Acum 3 zile

BTA: Adolescentul Ivan Ivanov câștigă cel mai important titlu din cariera sa profesionistă în tenis

/ Acum 3 zile

Miniștrii de externe turc și egiptean au ajuns în Pakistan pentru o reuniune pe tema războiului din Orientul Mijlociu

/ Acum 4 zile

Directorii marilor companii petroliere avertizează că războiul cu Iranul ar putea provoca o criză energetică globală

/ Acum 4 zile

BTA: Președintele FIG, Morinari Watanabe, deschide Cupa Mondială de gimnastică ritmică de la Sofia

/ Acum 4 zile

Armata americană anunță sosirea unei nave de asalt amfibie în Orientul Mijlociu

/ Acum 4 zile

Ucraina și Qatar au semnat un acord de cooperare privind combaterea rachetelor și a dronelor

/ Acum 5 zile

Noi atacuri rusești asupra Ucrainei: Cel puțin trei persoane au decedat