Prigojin amenință SUA cu atacuri teroriste
Moscova, 6 dec. /MOLDPRES/. Oligarhul rus Evgheni Prigojin, supranumit şi "Bucătarul lui Putin” recurge la amenințări extreme după ce președintele SUA, Joe Biden, a declarat că ia în calcul ca grupul Wagner să fie desemnat drept organizaţie teroristă străină, relatează MOLDPRES cu referire la Digi24.
Prigojin a scris pe contul lui de Telegram că atunci "când eşti pus pe lista organizaţiilor teroriste, aşa cum se spune, faci ceea ce este necesar pentru a-ţi atinge obiectivele. Au pus deja o organizaţie pe lista organizaţiilor teroriste o dată şi au primit un răspuns care i-a făcut să tremure".
Patronul grupului Wagner a adăugat: „Așa cum se spune, lăsați câinii adormiți să doarmă. Nu-l treziți pe Wagner PMC, americani, în timp ce încă doarme”.
Un oficial american a informat că administrația Biden ia în considerare desemnarea Grupului Wagner ca organizație teroristă străină pe fondul eforturilor de a impune Rusiei costuri pentru războiul din Ucraina. Nicio decizie finală nu a fost luată, a spus oficialul, și nu este clar „cât de departe este administrația de a putea face această desemnare, având în vedere procesul legal laborios în luarea acestei decizii”.
Contractorul militar privat Wagner a fost activ în conflictul din Ucraina, precum şi în ţări din Africa şi Orientul Mijlociu. Wagner este deja sancționat de SUA, dar administrația Biden își propune să-l eticheteze drept organizație teroristă, pe fondul presiunilor - atât din partea ucrainenilor, cât și din partea Congresului - de a declara Rusia drept stat sponsor al terorii din cauza invaziei Ucrainei și a constantelor atacuri asupra populaţiei civile.
Președinta Comisiei Europene: „Rusia sfidează în mod deschis eforturile de pace”
Zi de doliu la Kiev după cel mai puternic atac asupra capitalei ucrainene. Cel puțin șapte persoane au murit
Cuba a rămas fără combustibil. Penele de curent durează până la 22 de ore pe zi
Premierul Letoniei Evika Siliņa și-a anunțat demisia
Muntenegru intră în faza finală a procesului de aderare la UE
Fostul șef al Oficiului Președintelui Ucrainei, plasat în arest preventiv într-un dosar de spălare de bani
Parlamentul rus a adoptat un proiect de lege care permite armatei să invadeze țări străine
Peste 1.560 de drone au fost lansate asupra Ucrainei în 24 de ore. Kievul, ținta principală a unui nou atac masiv
Președintele chinez, Xi Jinping, l-a primit pe omologul său american, Donald Trump
Summit B9 // Mark Rutte: Avem nevoie de o Europă mai puternică într-o NATO mai puternică
Summit B9 // Declarație comună: Aliații B9 și Nordici susțin o pace justă și durabilă în Ucraina
ARMENPRESS: Armenia va găzdui concursul internațional de vinuri Concours Mondial de Bruxelles
Atac masiv cu drone asupra vestului Ucrainei. Mai multe regiuni au fost lovite, iar victime au fost raportate în mai multe orașe
După ani de lansări eșuate, Rusia anunță un test reușit al rachetei „apocalipsei” Sarmat
Premierul Alexandru Munteanu, de Ziua Internațională a Medicului de Familie: „Respectul pentru medici trebuie să însemne investiții, condiții mai bune de muncă și un sistem medical mai puternic”
Țările membre ale UE care susțin Rusia sau Iranul ar putea rămâne fără bani de la bloc
Președinta Maia Sandu, după Eurovision: „Nu ar trebui să permitem ca nimeni și nimic să afecteze relația dintre România și Republica Moldova”
ARMENPRESS: Armenia și Lituania au semnat un acord de parteneriat strategic
Un nou centru regional pentru copiii victime ale infracțiunilor a fost deschis la Cahul
Secretarul general al Guvernului, Alexei Buzu: „Ne propunem să construim administrații locale și regionale care să devină motoare reale de dezvoltare pentru comunități”
Audieri în Parlament după incidentul de la Cahul. Deputații au venit cu recomandări pentru consolidarea securității în unitățile militare
Un automobil a fost lovit de tren pe tronsonul Florești - Bălți
Transformările și prioritățile sistemului educațional, discutate în cadrul Săptămânii Educației
FOTO // Colegiul Militar din Chișinău a fost vizitat de Principele Radu al României
Biblioteca Națională continuă serile dedicate filmului moldovenesc. „Moldova-Film” revine în atenția publicului
Cooperarea europeană și securitatea energetică regională, în centrul intervenției lui Mihai Popșoi la Berlin
Un avion românesc F-16 a doborât în Estonia o dronă ucraineană. Ministrul Apărării de la Kiev și-ar fi prezentat scuzele pentru incident
VIDEO // Președinta Maia Sandu a fost decorată cu Ordinul European de Merit: „Această distincție aparține oamenilor din Moldova”
Doi procurori din Chișinău vor fi audiați în luna mai în cadrul evaluării externe a integrității
Discursul Președintei Maia Sandu în Parlamentul European, cu ocazia decernării Ordinului European de Merit