Putin a convocat Consiliul Securităţii Rusiei
Moscova, 21 feb. /MOLDPRES/. Preşedintele Vladimir Putin va prezida luni o reuniune a Consiliului Securităţii Rusiei, a anunţat purtătorul de cuvânt al Kremlinului, Dmitri Peskov, citat de agenţia oficială rusă TASS. Reuniunea intervine pe fondul îngrijorărilor legate de criza din Ucraina, comentează agenţia de presă germană dpa, citată de AGERPRES și MOLDPRES.
"În scurt timp, chiar în 10-15 minute, preşedintele Putin va reuni Consiliul Securităţii Rusiei", a afirmat Peskov, indicând că aceasta este o reuniune "extinsă" şi nu una din cele obişnuite pe care le convoacă şeful statului de obicei cu membrii permanenţi ai acestui organism.
El a spus că se aşteaptă ca preşedintele Putin să susţină un discurs în cadrul Consiliului Securităţii Rusiei, mecanism ce reuneşte principalii factori de decizie ruşi, în special şefii armatei şi serviciilor de informaţii. Este posibil ca şi alţi membri ai Consiliului să prezinte rapoarte, a indicat purtătorul de cuvânt.
La insistenţa jurnaliştilor, Peskov a spus că aceasta "nu este o reuniune obişnuită" a Consiliului Securităţii, evitând să precizeze tema întrunirii.
"De asemenea, preşedintele are programate astăzi câteva convorbiri telefonice internaţionale", a spus Peskov, promiţând să vină cu detalii pe parcursul zilei, potrivit Interfax.
Referitor la situaţia din Donbas, Peskov a calificat situaţia din zona de conflict ca fiind "extrem tensionată", conform dpa. "Până acum nu vedem semne de detensionare", a adăugat el.
De mai multe săptămâni, Occidentul şi Kievul acuză Rusia de concentrarea a zeci de mii de soldaţi şi a unui număr mare de echipamente militare în apropierea frontierei ucrainene. Vineri, preşedintele rus a acuzat Kievul de discriminarea minorităţii rusofone din Ucraina, iar la scurt timp liderii autoproclamatelor republici "populare" Lugansk şi Doneţk au anunţat evacuarea populaţiei civile în Rusia, pe motiv că armata ucraineană ar pregăti o ofensivă pentru recucerirea teritoriului controlat de separatişti, potrivit mass-media de la Kiev. Responsabili ucraineni au negat orice fel de ofensivă în Donbas.
Observatorii internaţionali care monitorizează situaţia din zona de conflict au informat cu privire la o înmulţire masivă a încălcării armistiţiului în Donbas, potrivit dpa.
Foto: rg.ru
Cutremure în Venezuela // Bilanțul urcă la 188 de morți și peste 1.500 de răniți
Explozii la Kiev după un atac cu rachete balistice lansat de Rusia
Canicula face sute de victime în Europa: peste 200 de morți în Spania, iar Franța închide mii de școli
BTA: Câștigătoarea Eurovision 2026, Dara, se alătură campaniei Ministerului Turismului pentru promovarea Bulgariei
Cutremure în Venezuela. Cel puțin 164 de morți și aproape 1.000 de răniți
Ucraina primește prima tranșă din împrumutul UE de 90 de miliarde de euro. Ursula von der Leyen: „Solidaritate pusă în practică”
Cutremure devastatoare în Venezuela: Cel puțin 32 de morți și peste 700 de răniți după două seisme puternice
ARMENPRESS: UE ia în considerare modelul Synopsys Armenia pentru instruirea în domeniul proiectării cipurilor
BTA: Universitatea de Medicină din Sofia introduce noi programe de licență pentru studenții internaționali
VIDEO // Zeci de turiști blocați într-un punct de belvedere din Rio de Janeiro din cauza unui schimb de focuri între poliție și traficanți
Senatul SUA îi solicită președintelui Donald Trump să pună capăt implicării militare în conflictul cu Iranul
Atac masiv cu drone asupra Crimeei: Sevastopolul a rămas fără electricitate
BTA: Ministerul Inovării va crea un Consiliu Consultativ al Roboților
Atacurile rusești au provocat noi victime în Ucraina, iar Rusia se confruntă cu o criză tot mai gravă a carburanților
Parlamentul se reunește joi în ședință plenară. Combaterea fraudelor telefonice, pe agendă
Agenția Navală: Republica Moldova a fost exclusă din Lista Neagră a Memorandumului de la Paris privind Controlul Statului Portului
Gala contribuabilului onest // 100 de agenți economici au primit certificate de credibilitate
O tânără din Letonia, condamnată în Republica Moldova la trei ani de închisoare pentru escrocherie
Ministrul Energiei, Dorin Junghietu: „Lucrările la Linia Vulcănești-Chișinău au fost finalizate. Operarea comercială a Liniei ar urma să înceapă către finele lunii august”
Cronica ARHIVELOR // Dumitru Matcovschi, într-o fotografie de arhivă din copilărie
Trei persoane, reținute pentru escrocherie. Prejudiciul cauzat ajunge la 90 000 de lei
Liceul teoretic „Mihai Eminescu” din Cahul va fi modernizat cu o investiție de 72 de milioane de lei
FOTO // Tradițiile românești au reunit comunitatea moldovenilor din Norvegia de Ziua Iei
Rapoartele de activitate ale Curții de Conturi pentru anii 2024 - 2025, audiate de Comisia parlamentară pentru control al finanțelor publice
Prim-ministrul Alexandru Munteanu s-a întâlnit cu reprezentantul special al UE în procesul de negocieri pentru reglementarea transnistreană
FOTO // Lucrările de reparație a drumului R26 între Zaim și Căușeni au ajuns la 76%
Premierul Alexandru Munteanu și Sanna Marin, consilieră strategică în cadrul Institutului Tony Blair, în dialog despre sprijinirea reformelor europene în Republica Moldova
FOTO // Prima plantație din Programul Național de Împădurire dă rezultate
Furnizorii de comunicații electronice vor fi obligați să verifice și să blocheze apelurile suspecte
Subvenții pentru fermieri: circa 54 de milioane de lei, autorizate spre plată în luna iunie