Putin a luat decizia de a invada Ucraina în câteva zile, susține președintele american
Washington, 19 feb. /MOLDPRES/. Preşedintele american Joe Biden a declarat că preşedintele rus, Vladimir Putin, a luat decizia ca Rusia să invadeze Ucraina în câteva zile şi că, în acelaşi timp, capitala Kiev va fi şi ea atacată, transmite digi24.ro, preluat de MOLDPRES.
„În acest moment, sunt convins că a luat decizia”, a spus Joe Biden, într-o declaraţie de presă susţinută la Casa Albă.
„Rusia poate încă să aleagă diplomația. Nu este prea târziu să dezescaladeze și să se întoarcă la masa negocierilor. Azi-noapte, Rusia a fost de acord ca secretarul de stat (Antony) Blinken și ministrul de externe (Serghei) Lavrov să se întâlnească pe 24 februarie în Europa”, a spus Biden.
Preşedintele Biden a spus că, în acest moment, Ucraina este, practic, înconjurată de trupele ruseşti, desfăşurate atât la graniţa dintre Belarus şi Ucraina, frontiera ruso-ucraineană, la care se adaugă şi trupele din Crimeea şi Marea Neagră.
„Nu vom trimite trupe în Ucraina, dar vom continua sa susținem poporul ucrainean”, a spus preşedintele SUA.
Biden a fost întrebat și de exercițiile cu armament nuclear pe care Vladimir Putin are de gând să le supervizeze personal sâmbătă. Președintele american a spus că „nu crede” că liderul rus „se duce doar să contempleze rachetele”, ci va încerca să transmită un mesaj: încearcă să convingă că poate schimba „dinamica” în Europa.
Liderul american a condamnat escaladarea violenţelor şi încălcarea acordului de încetare a focului în regiunile separatiste din Donbas, Ucraina, precum bombardarea unei grădinițe în localitatea Staniţa, Lugansk şi a catalogat drept „dezinformări” care „sfidează logica” acuzaţiile separatiştilor pro-ruşi referitoare la intenţia Ucrainei de a declanşa o ofensivă.
Foto: timesofisrael.com
Incendiu puternic în Grecia: două fabrici mistuite de flăcări în apropiere de Salonic
Zelenski a cerut în discuția cu Trump „determinare americană” pentru a ajuta la încheierea războiului
Avioane de luptă ale misiunii de reacție rapidă a NATO, ridicate de la sol la granița româno-ungară
Numărul grecilor din diaspora, care se întorc în țara lor, este în continuă creștere
Trump și Netanyahu au convenit să se întâlnească în curând în SUA, în continuarea eforturilor de a pune capăt conflictului din Orientul Mijlociu
Fenomenul climatic El Niño ar urma să atingă o intensitate puternică între iulie şi septembrie
Premierul bulgar anunță că se va opune celui de-al 21-lea pachet de sancțiuni al UE împotriva Rusiei
ARMENPRESS: Progresele Armeniei în procesul de liberalizare a vizelor sunt impresionante, afirmă Ursula von der Leyen
BTA: Cântăreața bulgară Elizabeth Visio a câștigat medalia de aur la un concurs muzical desfășurat la Rimini
ARMENPRESS: Deschiderea frontierelor va transforma viitorul economic al Armeniei, iar Uniunea Europeană este pregătită să contribuie la transformarea acestei viziuni în realitate, afirmă președinta Comisiei Europene
Șefa diplomației UE propune sancțiuni suplimentare împotriva Rusiei
Atac masiv al Rusiei asupra Kievului: Cel puțin 10 morți și zeci de răniți, inclusiv copii
BTA: Pui de vultur negru, specie pe cale de dispariție, din Munții Rodopi, echipați cu dispozitive de urmărire GPS
Cutremure în Venezuela. Bilanțul urcă la 1.943 de morți și 10.500 de răniți
Volum record de energie electrică tranzacționată pe bursă în ultimele zile
VIDEO // A fost lansat concursul pentru desemnarea „Capitalei Tineretului 2027”. Localitatea câștigătoare va primi până la 2 milioane de lei
Statele NATO îşi reafirmă, în Declaraţia de la Ankara, angajamentul „de nezdruncinat” faţă de Articolul 5
Secretarul de stat al Guvernului pentru reintegrare, Roman Roșca, în dialog cu autoritățile publice locale pe aspecte privind dezvoltarea comunităților și accesul cetățenilor la servicii publice
BTA: Plovdiv lansează „Phillgood Month 2026”, o lună dedicată muzicii, artei și culturii urbane
Premierul interimar salută raportul Parlamentului European privind țara noastră: „Viitorul european al Republicii Moldova reprezintă o prioritate strategică”
Republica Moldova va găzdui în 2027 Conferința președinților parlamentelor țărilor candidate la aderarea la UE
Oraşul Nisporeni va beneficia de o nouă investiție în infrastructura urbană, pentru modernizarea zonei Satul Nou
NATO promite Ucrainei ajutor militar de 70 de miliarde de euro în 2026
Raportul Parlamentului European salută progresele R. Moldova. Cristina Gherasimov: „Continuăm să muncim pentru ca R. Moldova să devină stat membru al UE”
Experiența Japoniei în transportul feroviar de marfă, analizată de echipa MIDR și Calea Ferată a R. Moldovei
ARMENPRESS: Uniunea Europeană donează Armeniei un utilaj de ultimă generație pentru deminare
Curtea de Apel a menținut sentința în dosarul fostului șef interimar al BEM. 10 ani de închisoare și prejudiciu de 100 de milioane de dolari
VIDEO // Condiții mai bune pentru elevii de la Liceul „Ion Luca Caragiale” din Orhei: blocurile sanitare din instituție au fost modernizate
Speakerul Igor Grosu, după votul Parlamentului European asupra Raportului privind Republica Moldova: „Moldova merge înainte. Pas cu pas, tot mai aproape de Uniunea Europeană”
Întrevederea viceprim-ministrului pentru reintegrare al Republicii Moldova, Valeriu Chiveri, cu președintele Seimas-ului Republicii Lituania, Juozas Olekas