ro

 

Externe
24 Mai, 2026 / 02:06
/ 15 Ianuarie, 2023

Reprezentanta Statelor Unite a câştigat concursul Miss Univers

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

New Orleans, 15 ian. /MOLDPRES/. Reprezentanta Statelor Unite, R'Bonney Gabriel, a fost desemnată câştigătoarea celei de-a 71-a ediţii a concursului de frumuseţe Miss Univers, care a avut loc sâmbătă seară în SUA, informează CNN, citat de Agerpres și MOLDPRES.

R'Bonney Gabriel, devenită în 2022 prima femeie filipinezo-americană care a câştigat titlul de Miss Statele Unite, le-a depăşit în finala de sâmbătă seară pe Amanda Dudamel, din Venezuela, şi Andreina Martinez, din Republica Dominicană.

Concursul Miss Univers din acest an a fost organizat în oraşul New Orleans din statul american Louisiana şi a inclus 84 de concurente din lumea întreagă. România nu a fost reprezentată la acest concurs.

Sâmbătă a fost ultima zi a competiţiei, ce a constat în mai multe runde eliminatorii, organizate până la desemnarea ultimelor două finaliste.

Atunci când R'Bonney Gabriel s-a calificat printre ultimele cinci finaliste, juriul i-a adresat următoarea întrebare: "Concursul Miss Univers a adoptat recent o modificare de incluziune, pentru a le permite mamelor şi femeilor căsătorite să concureze în acest an. Ce altă modificare aţi dori să vedeţi şi de ce?".

Concurenta americană a răspuns că şi-ar dori ca organizatorii să ridice vârsta limită de participare a concurentelor.

"Mi-ar plăcea să văd o creştere a vârstei de participare, pentru că eu am deja 28 de ani. Şi aceasta este limita maximă de participare. Şi cred că ar fi ceva frumos. Citatul meu preferat este: 'Dacă nu acum, atunci când?'. Pentru că, în calitatea mea de femeie, cred că vârsta nu ne defineşte. Nu este mâine, nu este ieri - este ceva care ţine de acum. Acum este momentul", a declarat ea.

Născută în oraşul Houston, R'Bonney Gabriel este model, designer de modă şi instructor de croitorie. În activitatea sa, ea prioritizează protejarea mediului înconjurător.

În 2022, concursul Miss Univers, organizat în Israel, a fost câştigat de reprezentanta Indiei, Harnaaz Sandhu.


 
Ultimele Știri
/ Acum 4 zile

VIDEO // Prima bombă aeriană ghidată a Ucrainei a trecut testele și este gata de utilizare în luptă

/ Acum 5 zile

Consultările de la Cotroceni s-au încheiat. Partidele i-au transmis președintelui punctul de vedere privind noul Guvern

/ Acum 5 zile

BTA: Înaintea vizitei la Berlin, premierul Bulgariei promite restricții privind cheltuielile

/ Acum 5 zile

ARMENPRESS: Autoritățile armene investighează un presupus complot de asasinare a premierului Nikol Pașinian

/ Acum 5 zile

Iranul susține că a răspuns la cea mai recentă propunere americană

/ Acum 5 zile

Politico: Merkel, Stubb și Draghi, printre numele discutate pentru rolul de emisar european în negocierile privind Ucraina

/ Acum 5 zile

Rusia a atacat Odesa şi Dnipro cu drone şi rachete

/ Acum 6 zile

BTA: Bulgaria: DARA câștigă Eurovision Song Contest 2026

/ Acum 6 zile

Președintele Nicușor Dan va discuta cu partidele parlamentare pentru a desemna un candidat la funcția de premier

/ 15 Mai, 2026

Volodimir Zelenski amenință cu represalii după sângerosul atac rusesc asupra Kievului

/ 15 Mai, 2026

România raportează un caz de hantavirus confirmat în urma testării de laborator

/ 15 Mai, 2026

Ucraina anunță primul schimb de prizonieri din formula „1000 la 1000”. Peste 200 de militari au fost eliberați

/ 15 Mai, 2026

China cere un armistițiu durabil în Orientul Mijlociu și redeschiderea Strâmtorii Ormuz „cât mai curând posibil”

/ 15 Mai, 2026

Operațiunea de salvare din Kiev s-a încheiat după 28 de ore. Bilanțul a ajuns la 24 de morți, inclusiv trei copii