România a înregistrat un record de decese din cauza COVID-19
București, 8 oct. /MOLDPRES/. Un număr de 357 de decese la pacienţi infectaţi cu virusul SARS-CoV-2 au fost raportate în ultimele 24 de ore în România, informează AGERPRES, citată de MOLDPRES.
Este vorba despre 184 bărbaţi şi 201 femei. Dintre cele 385 de decese, unul a fost înregistrat la categoria de vârstă 30 - 39 ani, 18 la categoria de vârstă 40 - 49 ani, 37 la categoria de vârstă 50 - 59 ani, 105 la categoria de vârstă 60 - 69 ani, 120 la categoria de vârstă 70 - 79 ani şi 104 la categoria de vârstă peste 80 ani.
Conform Grupului de Comunicare Strategică, 364 dintre decese s-au înregistrat la pacienţi care au prezentat comorbidităţi, 17 pacienţi decedaţi nu au înregistrat comorbidităţi, iar pentru patru nu au fost raportate comorbidităţi până în prezent.
Din totalul de 385 de pacienţi decedaţi, 352 erau nevaccinaţi şi 33 vaccinaţi anti-COVID. Pacienţii decedaţi vaccinaţi aveau vârste cuprinse între 38 şi 86 de ani. Dintre pacienţii decedaţi vaccinaţi, 32 prezentau comorbidităţi şi unul nu prezenta comorbidităţi.
De la începutul pandemiei, 38.927 de persoane diagnosticate cu COVID-19 au murit în România.
Foto: digi24.ro
Starmer, Macron şi Merz au discutat cu Donald Trump despre Ucraina
ISW: Rusia a cucerit în 2025 mai puțin de 1% din teritoriul Ucrainei
Australia a devenit prima țară din lume care a interzis accesul minorilor pe rețelele de socializare
Volodimir Zelenski afirmă că este pregătit pentru alegeri
Donald Trump cere Ucrainei să organizeze alegeri prezidențiale
Președintele ucrainean susține că nu are nici dreptul legal, nici cel moral de a ceda teritorii Rusiei
Statele UE aprobă o înăsprire a politicii privind migrația
Noi atacuri cu drone rusești asupra Ucrainei: un mort și mai mulți răniți
Șeful diplomației italiene cere o reformă majoră a Uniunii Europene
The Economist: Rusia a pierdut peste 680 de mii de bărbați în războiul din Ucraina
Candidatul PNL Ciprian Ciucu a fost ales primar general al Bucureștiului
BTA: Institutul Național de Asigurări Sociale aprobă în unanimitate bugetul asigurărilor sociale de stat pentru 2026
Reparațiile la rețeaua electrică din Ucraina vor dura câteva săptămâni, declară operatorul Ukrenergo
Rusia a reluat atacurile aeriene asupra Ucrainei, în timp ce discuțiile pentru un posibil acord de pace avansează în SUA
Cancelarul german Merz îl compară pe Putin cu Hitler
FOTO // Parlamentul a găzduit, în această săptămână, vizite și dialoguri cu tineri și organizații civice
VIDEO // Evacuatorul de ape mari al barajului de la Ghidighici va fi reabilitat în 2026 pentru prevenirea inundațiilor în Chișinău
Un pieton a murit în capitală după ce a fost lovit de un autobuz de rută
Alerta cu bombă în trenul de ruta București - Kiev a fost falsă
Autoritățile belaruse au eliberat 123 de deținuți politici, inclusiv pe Maria Kolesnikova și laureatul Nobel Alesi Beleațki
FOTO // Igor Grosu: „Diversitatea etnică este o forță a Republicii Moldova și un argument pentru integrarea europeană”
USMF „Nicolae Testemițanu” a organizat primul eveniment de brokeraj pentru parteneriate în cercetare și inovare
Alertă cu bombă la PTF Vălcineț: semnal „Exploziv BRAVO” activat pentru trenul București–Kiev
VIDEO // Premierul Alexandru Munteanu îndeamnă populația să cumpere produse autohtone în cadrul campaniei „Cumpăr BUN de-acasă”
Noi oportunități pentru companiile exportatoare: China invită Republica Moldova la târguri internaționale
FOTO // Ministrul Culturii: „Reparația capitală a Teatrului Național „Mihai Eminescu”, inclusă în Planul de Creștere Economică”
Peste un milion de ucraineni au rămas fără electricitate după loviturile ruse
Expoziția GIFT EXPO-2025: Moldexpo va găzdui unicul pom de Crăciun din Moldova împodobit de producători autohtoni
The New York Times: Kievul respinge retragerea trupelor din regiunea Donețk în planul de pace transmis Washingtonului
Odesa, în blackout total după cel mai amplu atac asupra infrastructurii energetice de la începutul războiului