Rubla s-a depreciat iar acţiunile companiilor ruseşti s-au prăbuşit după anunţarea mobilizării rezerviştilor
Moscova, 21 sep. /MOLDPRES/. Moneda rusească a coborât miercuri până la un curs de 63 de ruble pentru un dolar, revenind la cea mai redusă valoare din ultimele două luni, iar acţiunile companiilor ruseşti au înregistrat scăderi de peste 10% după ce Vladimir Putin a ordonat prima mobilizare a rezerviştilor după cel de-Al Doilea Război Mondial, informează Reuters, citată de Agerpres și MOLDPRES.
Preşedintele rus a anunţat miercuri o "mobilizare parţială" a rezerviştilor, deschizând calea pentru o escaladare majoră a conflictului în Ucraina, în timp ce războiul a ajuns în a şaptea lună, iar Moscova pierde teren pe câmpul de luptă. Ulterior, ministrul Apărării, Serghei Şoigu, a precizat că Rusia va mobiliza 300.000 de rezervişti pentru a-şi consolida trupele în Ucraina.
În jurul orei 7:08 GMT, rubla rusească înregistra o depreciere de 2,6%, fiind cotată la 62,18 unităţi pentru un dolar, după ce anterior a scăzut până la 62,975 ruble pentru un dolar, cel mai slab curs de după data de 7 iulie. Moneda rusească s-a depreciat cu 1,7% în raport cu euro, care era cotat la 61,61 ruble, şi 1,5% în raportul cu yuanul chinez, care se tranzacţiona pentru 8,776 ruble.
În paralel, indicii bursieri ruseşti erau în picaj, în condiţiile în care acţiunile giganţilor energetici Rosneft şi Gazprom afişau la un moment dat scăderi de aproximativ 12%.
Indicele MOEX al bursei de la Moscova a atins cel mai scăzut nivel de după data de 24 februarie, ziua în care Rusia a trimis zeci de mii de militari în Ucraina. Acest indice denominat în ruble afişa o scădere de 5,5% până la 2.094,5 puncte, după ce anterior a atins un minim de 2.002,73 puncte.
Indicele RTS, denominat în dolari, al bursei de la Moscova afişa şi el o scădere de 8% până la 1.061,9 puncte, cel mai redus nivel de după data de 27 aprilie.
Rusia a reluat atacurile asupra Ucrainei după expirarea armistițiului de trei zile
BTA: Filmul dedicat celei de-a 99-a aniversări a savantului Minko Balkanski va fi proiectat în Franța
Președintele finlandez spune că este timpul ca Europa să stabilească un contact direct cu Rusia
Coreea de Nord ar fi câștigat până la 13 miliarde de dolari din războiul Rusiei împotriva Ucrainei
Portugalia înăsprește regulile pentru obținerea cetățeniei. Perioada minimă de rezidență a fost majorată
The Economist: Ucraina recâștigă inițiativa pe front, iar Rusia pierde teren pentru prima dată în aproape doi ani
Prețul petrolului crește din nou, după ce Trump a calificat oferta de pace a Iranului drept „total inacceptabilă”
Donald Trump va efectua o vizită de stat în China. Discuții despre Iran și diferendele comerciale, pe agendă
Nava de croazieră MV Hondius, afectată de un focar de hantavirus, a ancorat în largul portului Granadilla din Tenerife: începe evacuarea pasagerilor
UE este pregătită să înceapă convorbiri despre o pace justă și durabilă în Ucraina
Un rubin „excepțional de mare” și rar, de 11.000 de carate, a fost găsit în Myanmar
BTA lansează catalogul BG SPA – Sănătate prin apă, în limbile bulgară și engleză
Ucraina și Rusia au încheiat un armistițiu de trei zile
Ungaria începe o nouă eră politică. Conservatorul Peter Magyar preia funcția de prim-ministru
Ziua națională a medicului veterinar: crește numărul tinerilor care aleg să facă o carieră în domeniu
Satul meu - primăria noastră: Au fost adoptate 512 decizii de amalgamare voluntară
Motorina se ieftinește în weekend
Șefa statului, la Sesiunea Ministerială a Comitetului de Miniștri al Consiliului Europei: „Extinderea Uniunii Europene și apărarea vieții democratice europene sunt unul și același act de rezistență”
Soluții pentru consolidarea lanțului valoric al industriei laptelui, analizate pe platforma MAIA
Cronica ARHIVELOR // Vlad Pohilă, publicistul care a contribuit la revenirea alfabetului latin și a limbii române în Republica Moldova
Întrevederea viceprim-ministrului pentru reintegrare cu reprezentantul special al Președinției în exercițiu a OSCE pentru procesul de reglementare transnistreană
Exporturile de mărfuri, în creștere cu 10 la sută în trei luni din 2026: UE rămâne principala piață de desfacere a produselor moldovenești
CEC: Astăzi este ultima zi de agitație electorală înaintea alegerilor locale noi și referendumurilor din 17 mai
DOC // Standardele antiplagiat în universități, publicate în Monitorul Oficial: noi reguli pentru tezele de licență și master
VIDEO // Vicepremierul Mihai Popșoi, la Sesiunea Ministerială a Comitetului de Miniștri al Consiliului Europei: „Parcursul spre UE este calea pe care mergem cu determinare și speranță”
Ucraina anunță primul schimb de prizonieri din formula „1000 la 1000”. Peste 200 de militari au fost eliberați
Moment simbolic la Chișinău. Rezoluția privind instituirea Comitetului de Management al Tribunalului special pentru crima de agresiune împotriva Ucrainei, înmânată ministrului de Externe al Ucrainei, Andrii Sybiha
Premierul Alexandru Munteanu, de Ziua Internațională a Familiei: „Continuăm să construim un stat care înțelege că familiile puternice înseamnă o țară mai puternică”
Secretarul General al Consiliului Europei, la Chișinău: „Fără securitate democratică, celelalte componente ale securității se prăbușesc”
Maia Sandu, mesaj tranșant la sesiunea ministerială a Consiliului Europei: „Rusia este cel mai mare pericol pentru continent”