ro

 

Externe
26 Martie, 2026 / 14:21
/ 23 Octombrie, 2025

Rusia a atacat Kievul pentru a doua noapte la rând

Rusia a lansat noi atacuri cu drone împotriva capitalei ucrainene Kiev, pentru a doua noapte la rând, au declarat autorităţile locale în primele ore ale zilei de joi, anunţând că cel puţin şapte persoane au fost rănite şi mai multe clădiri sunt avariate, relatează Ukrainska Pravda, citată de news.ro și MOLDPRES.

În cursul serii, fusese emisă o alertă pentru a avertiza locuitorii capitalei cu privire la un posibil atac cu rachete în timpul nopţii.

Şeful administraţiei militare a capitalei ucrainene, Timur Tkacenko, a declarat că drone ruseşti au avariat mai multe locuinţe şi clădiri, printre care o grădiniţă.

„Şapte persoane au fost rănite în capitală după atacul inamic din această seară. Cinci dintre ele au fost spitalizate. Două primesc tratament ambulatoriu”, a anunţat primarul Kievului, Vitali Kliciko.

Potrivit primarului, în districtul Podilski au izbucnit incendii în trei clădiri rezidenţiale, au ars maşini în mai multe curţi, iar resturi au căzut lângă o sinagogă. În plus, unda de şoc a avariat ferestrele mai multor case, ale unei şcoli şi ale unei grădiniţe.

În districtul Obolon, unda de şoc provocată de doborârea unei drone a avariat ferestrele unei clădiri rezidenţiale.

Serviciul de Urgenţă al Statului a adăugat că, în cartierul Desnianski, o dronă rusă a lovit etajul 21 al unei clădiri rezidenţiale de 24 de etaje, fără a exploda însă.

La o altă adresă, o dronă a lovit o clădire în construcţie.

Şase persoane, dintre care doi copii, fuseseră ucise în atacurile lansate de Rusia cu o noapte înainte împotriva diferitelor regiuni ucrainene, inclusiv la Kiev.


 
Ultimele Știri
/ Acum 5 zile

Nave comerciale sub pavilion străin, avariate în urma unui atac cu drone în regiunea Odesa

/ Acum 5 zile

Ucraina a desfășurat unități pentru interceptarea de drone în cinci țări din Orientul Mijlociu

/ Acum 6 zile

SUA au început operațiunea militară de redeschidere a Strâmtorii Ormuz

/ Acum 6 zile

Premieră istorică: slujbele au fost suspendate la Biserica Sfântului Mormânt din Ierusalim

/ Acum 6 zile

Iranul nu mai poate îmbogăți uraniu sau fabrica rachete balistice, anunță premierul israelian

/ Acum 6 zile

Emisari ucraineni se întâlnesc sâmbătă cu negociatorii americani în SUA

/ Acum 7 zile

Italia estimează că există sute de „celule latente” iraniene în întreaga lume

/ Acum 7 zile

Prețurile la gaze în Europa au crescut cu 30% după atacuri asupra infrastructurii energetice din Golful Persic

/ Acum 7 zile

VIDEO // România își consolidează securitatea pe Flancul Estic, după discuțiile dintre Nicușor Dan și Mark Rutte la Bruxelles

/ Acum 7 zile

India a trimis nave de război pentru a-și proteja petrolierele în Strâmtoarea Ormuz

/ Acum 7 zile

Negocierile de pace privind Ucraina au fost întrerupte pe fondul războiului din Iran

/ Acum 7 zile

Arabia Saudită anunță că ar putea riposta prin măsuri militare împotriva Iranului

/ Acum 7 zile

Criza energetică provocată de războiul din Iran accelerează tranziția globală de la combustibilii fosili

/ Acum 7 zile

Prețurile petrolului și gazelor au crescut după atacuri asupra infrastructurii energetice din Iran